Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Seriál o nefyzickom násilí Spoločnosť
05. jún 2021

Psychické týranie v rodinách

Tabu, o ktorom sa potrebujeme rozprávať

Malé zhrnutie Seriálu o nefyzickom násilí, v ktorom dosiaľ vyšlo osem častí a ďalšie pripravujeme.

Tabu, o ktorom sa potrebujeme rozprávať

Začalo to v úvode roka osobným svedectvom architektky Zuzany Zacharovej o vzťahu s človekom s narcistickou poruchou. Odvtedy v Seriáli o nefyzickom násilí pokračujeme.

Čomu sme sa v ňom dosiaľ venovali, aké prišli reakcie, čo nás ďalej čaká a prečo je v pozícii agresora častejšie muž? Krátke zhrnutie pred letnými zmenami.

Januárový štart

„Som presvedčená, že na Slovensku dnes 80 – 90 % ľudí nevie, čo narcistická porucha osobnosti reálne znamená,“ vraví Zuzana Zacharová, ktorej výpoveď mala neúmerný ohlas a dosiaľ patrí medzi stále čítané texty.

V rozhovore opisuje, ako náhodou našla test s názvom Vaše pocity a po vyplnení sa jej zobrazili výsledky. Na jej partnera to sedelo takmer všetko: narcis preceňuje vlastnú dôležitosť, vyžaduje neprimeraný obdiv, k ľuďom sa správa spotrebiteľsky, arogantne, prezieravo, často druhým závidí a je presvedčený, že ľudia závidia jemu.

„Keď som to videla, vravela som si, že veď narcis je predsa ten, ktorý chodí vyobliekaný, vyvoňaný, nie tento hlboko narušený človek.“

Po publikovaní rozhovoru sa Zuzane ozvalo približne 30 ľudí s podobnou skúsenosťou a nám do redakcie napísali ďalšie desiatky. Bolo to jej svedectvo, ktoré otvorilo nasledujúcu sériu.

A ako sa ukázalo, psychické týranie, akokoľvek nepríjemná téma to je, dnes v rodinách vôbec nie je natoľko ojedinelé.

Zuzana Zacharová

Odborníci a svedectvá

A seriál nasledoval. V ďalšej časti sme si s forenzným psychológom Ondrejom Kubíkom zadefinovali rozdiely medzi manipulátorom, psychopatom a predátorom a pozreli sa, ako najčastejšie manipuluje žena a ako muž.

Do komplikovanej problematiky sa dostávame iba postupne.

Spolužitie s narcistickým človekom vás mnohému naučí. Zdieľať

Rozhovor s Janom Dvořákom bol cenný hneď v dvoch rovinách: Dvořák hovoril z pozície človeka, ktorý sám zažil manželstvo so ženou s narcistickou poruchou osobnosti a z pozície odborníka, ktorý dnes v oblasti poskytuje poradenstvo.

„Spolužitie s narcistickým človekom vás mnohému naučí,“ rozpráva Dvořák. „Máte istú múdrosť a ako človek veľmi dozriete,“ hovorí Čech, ktorého edukatívne videá o narcizme dnes sleduje aj 20 % Slovákov.

„Dnes chcem robiť to, čo robím, radím ľuďom, ako sa v takýchto vzťahoch správať. Živím sa tým, a súčasne ľuďom pomáham.“ Ako dodáva, poruchy osobnosti či črty sú rôzne, no najťažšie sa odhaľuje práve narcistická.

Aj preto sa jej v seriáli venujeme prednostne.

Týranie v cirkvi

Hoci Seriál o nefyzickom násilí zameriavame predovšetkým na rodinné prostredie, dotkli sme sa aj týrania v radoch Katolíckej cirkvi. Napokon, rehoľa či cirkevné spoločenstvo je pre zasvätených ľudí rodina.

Som presvedčená, že Cirkev stojí vždy na strane človeka. Zdieľať

„Rozhodla som sa otvorene prehovoriť o svojej bolestivej skúsenosti s cieľom pomôcť ľuďom, ktorí zažívajú niečo podobné, aby pochopili, čo sa s nimi deje,“ rozpráva rehoľná sestra.

Článok, v ktorom opisuje psychické týranie zo strany predstavenej, vplyv týrania na ňu osobne, na jej vzťah k Bohu ako i k cirkvi vzbudil veľký ohlas.

„Osobne som presvedčená, že cirkev stojí vždy na strane človeka, je za život a keď je niečo proti životu, dvíha svoj hlas,“ rozpráva rehoľná sestra, ktorá verí, že cirkev má záujem tieto záležitosti riešiť.

Text s jej výpoveďou zdieľali viaceré cirkevné spoločenstvá.

Muži verzus ženy a jeden stereotyp

V čase prípravy seriálu sa nám ozvalo množstvo z vás.

Inzercia

Mnohí nám píšete, že aj vďaka textom ste rozpoznali, v akom vzťahu žijete a viete tak prijať rozhodnutia o ďalších krokoch. Iní čitatelia sa ozvali len s krátkou poznámkou, že pri čítaní mali pocit, akoby sme v článkoch opisovali ich životný príbeh. Ďalší sa na nás obrátili s ponukou zverejniť svoje osobné svedectvo.

Nie je to stereotyp, je to faktické pomenovanie javu v našej spoločnosti. Zdieľať

Dosiaľ to bolo 32 žien a päť mužov, ktorí boli ochotní rozprávať verejne. 

„Problém“ tohto nepomeru vyskakoval neustále a často prichádza aj v podobe kritiky, že sa v seriáli v pozícii agresora zobrazuje častejšie muž ako žena. Je to pravda.

Keď sme sa na tento spoločenský nepomer pýtali odborníkov, prevahu žien na strane „obetí“ potvrdili advokát Matúš Kanis, ktorý sa 20 rokov venuje ľuďom zažívajúcim domáce násilie, psychológovia i skúsenosť Jana Dvořáka.

„Domáce násilie páchajú častejšie muži a narcistickú poruchu osobnosti majú častejšie diagnostikovanú muži,“ opisuje psychologička Lenka Rušarová skúsenosť zo svojej praxe. „Nie je to stereotyp, je to faktické pomenovanie javu v našej spoločnosti.“

Neznamená to však, že muži v podobných vzťahoch netrpia.

K nižšiemu počtu mužov, ktorí sa nám so svojím svedectvom prihlásili, prispieva aj fakt, že sa o svojej skúsenosti často hanbia rozprávať. Tento seriál je však aj pre nich.

Jan Dvořák

Tabu nepomôže

Zo svedectiev, ktoré nám prichádzajú, sa vždy snažíme vyberať tie najlepšie a najsilnejšie a postupne cez ne odhaľovať ďalšie časti mozaiky, ktorú tvorí problematika porúch osobností a súvisiaceho psychického násilia.

Z dvojtýždňového intervalu publikovania prechádzame v lete na mesačný. Najbližšie nás v júni čaká text, v ktorom muž opisuje, ako napriek enormnému stresu zostával v toxickom vzťahu a v miere, akej dokázal, sa snažil dať svojim deťom dobrý, láskavý a stabilný rodičovský vzor.

V článkoch nazeráme do intímnych sfér rodín a vzťahov, ktoré sú ťažké, často dysfunkčné, a ak sa téma psychického násilia nerieši, zanecháva hlboký odtlačok na deťoch, a tým na ďalších generáciách.

Iste, nie sú to vždy pekné texty. No tabu a ticho nám problém, ktorý v spoločnosti máme, riešiť nepomôže. Seriál má ambíciu aspoň zľahka prispieť k tomu, aby táto disfunkčnosť neplynula ďalej.

Matúš Kanis

Rozpoznať vzorec

„Mnohí ľudia doma zažívajú šialenosti, ktoré si my, ktorí žijeme v normálnych vzťahoch, ani nevieme predstaviť,“ hovorí v poslednej časti advokát Matúš Kanis. „Netušíme, čím všetkým sa dá tyranizovať partnera alebo partnerku, ktorí sa napriek tomu snažia a hľadajú cesty, ako sa vyslobodiť, postarať o deti a ich budúcnosť.“

Seriál o nefyzickom násilí je návodom pre nich a ďalších ľudí, ktorí ho môžu vnímať ako prevenciu: v rodinnom, pracovnom a možno i v tom politickom prostredí.

Ako v jednotlivých častiach seriálu opakujú odborníci, ak človek vzorec narcistického zneužívania a manipulácie raz rozpozná, bude ho poznať navždy.

Ak poznáte vo svojom okolí osobu, ktorej by tieto informácie mohli pomôcť, budeme radi, ak jej seriál prepošlete. Ďakujeme.

V Seriáli o nefyzickom násilí dosiaľ vyšlo:
Prvý diel: Nežijete vo vzťahu, ale v hre. Narcis je parazit
Druhý diel: Psychopat je majster slova. Vytvorí okolo vás ilúziu
Tretí diel: Medzi záchranou manželstva a seba
Štvrtý diel: Poruchy osobnosti: Tí, ktorí vo vzťahu nie sú schopní spolupráce
Piaty diel: Spoveď rehoľnej sestry: Prežila som peklo, no Boha neobviňujem
Šiesty diel: O vzťahových predátoroch sa dnes potrebujeme rozprávať nahlas
Siedmy diel: Hrali sme dokonalú rodinu. Až kým nás nezradila realita
Ôsmy diel: Ako si z detí školíme nových násilníkov

Inzercia

Inzercia

Odporúčame