Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Spoločnosť
20. marec 2021

Poruchy osobnosti

Chcite od nich spoluprácu. Z podstaty svojej poruchy vám ju nemôžu poskytnúť

„Stará poučka vraví, že vo vzťahoch určuje pravidlá vždy agresor,“ hovorí Jan Dvořák vo štvrtej časti Seriálu o nefyzickom násilí.

Chcite od nich spoluprácu. Z podstaty svojej poruchy vám ju nemôžu poskytnúť
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

„Stará poučka vraví, že vo vzťahoch určuje pravidlá vždy agresor,“ hovorí Jan Dvořák vo štvrtej časti Seriálu o nefyzickom násilí.

Prinášame nový diel Seriálu o nefyzickom násilí, v ktorom sa rozprávame s Janom Dvořákom, ktorý vedie poradenstvo o narcistickej poruche osobnosti a približne polovicu jeho klientely tvoria Slováci.

„Ak chcete vedieť, čo človek s touto poruchou urobí v ďalšej zákrute, skúste si predstaviť, že máte tri až päť rokov a toto vaše emocionálne nastavenie zohráva rozhodujúcu úlohu,“ hovorí muž, ktorý sám prešiel vzťahom s narcistickou osobou a dnes o tom vedie Youtube-kanál Poznejte svého psychopata, ako i osobné poradenstvo.

V rozhovore sa dozviete:
- kto je narcis,
- ako vzniká táto porucha osobnosti,
- ako prežívajú toxický vzťah muži a ako ženy,
- aká je osobná skúsenosť respondenta,
- a čo dnes v podobných situáciách radí svojim klientom.

„Skúsenosť s človekom s poruchou osobnosti vo všeobecnosti je, že vám ide o život. A vy to v určitej chvíli pochopíte,“ hovorí Jan Dvořák.

Kedy ste si uvedomili, v akom vzťahu žijete?

Priviedlo ma k tomu slovné spojenie „pasívna agresivita“, ktoré raz spomenula známa. Začal som hľadať na internete a zisťovať, ako ten mechanizmus funguje. To je ten kľúč, ktorý nám umožňuje pochopiť, že žijeme s človekom s poruchou osobnosti. Vedie nás totiž od pasívnej agresivity cez manipuláciu až k poruchám osobnosti. Takto som to mal ja a veľa mojich klientov to zažilo veľmi podobne.

Môžete uviesť príklad pasívnej agresivity?

Vaša partnerka sa s vami prestane rozprávať, odmlčí sa na dva dni a na vaše otázky „čo sa deje“ odpovedá „nič“ alebo tichom. No vy s tým partnerom potrebujete fungovať. Zdieľate spolu domácnosť, staráte sa spoločne o deti. A to bez komunikácie nejde. Tam sa to všetko začínalo.

„V momente, keď človeku vedľa vás robí dobre, keď trpíte, treba tam hľadať poruchu.“ Zdieľať

Iste, treba tu povedať, že pasívnu agresivitu používajú aj ľudia, ktorí poruchou osobnosti netrpia ako i to, že samotný narcizmus je spektrum od bodu 1 až do 10. Do istej miery máme narcistické správanie všetci. A všetci občas manipulujeme. No tenká hranica medzi poruchou osobnosti je v tom, že tu sa agresivita opakuje. Ten človek sa nemení, v čom spočíva aj definícia poruchy osobnosti. V jeho charaktere je hlboko zakorenená.

Kto je narcis? Viete ho popísať?

Človek, ktorý je presvedčený o vlastnej výnimočnosti a dôležitosti, preceňuje svoje schopnosti a úspechy, nárokuje si výnimočné zaobchádzanie a neprimeraný obdiv okolia, k druhým sa správa arogantne a využíva ich len na dosiahnutie vlastných cieľov, často závidí svojmu okoliu a je presvedčený, že druhí závidia jemu, nie je schopný rozpoznať potreby a city druhých ľudí.

„Ak by som videá nazval „Poznajte svojho narcisa“, mnohí by čakali, že im ukážem svoju záhradu.“ Zdieľať

Osobne vždy hľadám prvky sadizmu. V momente, keď človeku vedľa vás robí dobre, keď trpíte, treba tam hľadať poruchu. Fungujú tak všetky poruchy, ktoré sú postavené na neschopnosti človeka spracovať stres. Ten sa v ňom hromadí a musí sa niekam vyplaviť.

Tak začína cyklus zneužívania narcisom: vyprovokuje vás a vy reagujete. On na vás pritom projektuje vlastné chyby. Keď sa mu potom ospravedlníte, len mu tým potvrdíte jeho nadvládu. Trpíte a narcisovi to robí dobre. Venoval som tomu video. Identifikácia tohto opakujúceho sa cyklu je pri odhalení a pochopení narcistickej poruchy zásadná. 

Požívate obidva termíny – narcis aj psychopat. Prečo?

Ak by som svoje videá pomenoval „Poznajte svojho narcisa“, mnohí by si mysleli, že im ukážem svoju záhradu. (Úsmev) Viete, ľudia si narcizmus stále nevedia predstaviť. Pred očami majú dokonale upraveného človeka v červenom aute, a to je zavádzajúce. Keď vás však bude partner neustále trápiť, nepoviete si, aha, toto je narcis. Poviete si, to je psychopat. Preto používam aj tento silnejší výraz.

Kedy ste si uvedomili, že ste manipulovaný?

Keď človek začne hľadať informácie o pasívnej agresivite, postupne sa dostane až k spôsobom manipulácie vo vzťahoch. Ponára sa do neznámych vôd a postupne zisťuje, čo všetko sa medzi ľuďmi deje. Iste, človek tuší, že je manipulovaný, no naplno si to neuvedomuje. Sám tak nekoná, preto také správanie nepozná. Vtedy je dôležité sústrediť sa na agresivitu v podobe prekračovania vašich hraníc. Ak máte partnera s poruchou osobnosti, je tam prítomné vždy.

Mnohí ľudia si povedia, že žiaden vzťah nie je dokonalý. Občas treba len vydržať.

Áno, keď však agresivita pokračuje, prípadne sa zintenzívňuje, treba odhodiť všetky nánosy ústretovosti, lásky a akéhosi spasiteľského syndrómu a úprimne si priznať: tento človek na mňa otvorene či skryto útočí. Keď sa zastavíte a prehráte si scény za posledné dni či týždne, tak vám to dôjde. Pamätám si, ako som vtedy zadal spojenie „pasívna agresivita“. Už keď tieto slová hľadáte, je to obvykle pravda. A vtedy sa s tým človekom musíte rozísť. Bodka.

Mnohí v takom vzťahu naďalej zostávajú, v tejto fáze ešte nie sú schopní odísť, musia ďalej študovať, aby porozumeli, čo sa im v živote deje: manipulácia vo vzťahoch – poruchy osobnosti – narcizmus a hraničná porucha – a ste tu. Osobne som mal šťastie, že hovorím po anglicky, pretože v Česku o tom veľa informácií nebolo. V jednom okamihu na mňa vyskočil Richard Grannon, tohto chlapa som sledoval rok a videl som všetky jeho videá. Niektoré aj viackrát.

Bola vaším cieľom skôr snaha pochopiť, čo sa deje, alebo „uzdraviť“ svoju partnerku?

Chcel som tomu najmä porozumieť. Myslím, že keď už hľadáte tieto slová na internete, tak sa toho človeka snažíte zmeniť už dlho. Tam vám to dôjde. A v tom momente toho človeka začnete až zdravo nenávidieť. Samozrejme, existujú medzi vami spoločné väzby, predovšetkým deti.

„Celá jeho hra je postavená na tom, že vy neviete, že ste v hre.“ Zdieľať

Keď však už viete, že vás partner má poruchu osobnosti, začnete sa správať inak. Pozeráte sa na neho inak. A začnete hovoriť nie. Ten človek to vycíti a často pritvrdí. Celá jeho hra je totiž postavená na tom, že vy neviete, že ste v hre. Keď to konečne odhalíte, zo strany narcisa prichádza strach a hneď za tým nenávisť. Pretože odchádzate, odhalili ste ho a už ďalej nechcete hrať.

Ľudia často neodídu hneď. Odchádzajú niekoľkokrát. Ako to bolo u vás?

Áno, vrátil som sa sedemkrát. A trvalo 14 rokov, kým sme sa rozišli.

Kedy ste si povedali, že toto už nie ste ochotný ďalej tolerovať?

Keď moja partnerka zaútočila na naše deti. Predo mnou.

Dnes máte na Youtube vlastný kanál o narcizme a vediete aj poradenstvo.

Áno. Moje vysielanie sleduje zhruba 20% Slovákov. Z klientov, s ktorými komunikujem na súkromnej báze, je Slovákov až takmer polovica. Sú medzi nimi muži i ženy. Tí ľudia sú otvorení, úprimní, majú informácie. Vnímanie tejto problematiky je na Slovensku hádam ďalej ako u nás v Česku. Klienti zo Slovenska presne vedia, čo sa pýtať. Vedia, v čom žijú a sú odhodlanejší vytrvať vo svojich rozhodnutiach. To je moja skúsenosť. A verte mi, mám za sebou stovky hodín.

„Muž nemôže ženu zbiť, hoci ho sústavne ponižuje a útočí na neho. Ženy zas trpia sexuálne.“ Zdieľať

Aký je pomer mužov a žien, ktorí sa vám ozývajú zo Slovenska?

Je to asi 80% žien a 20% mužov. Ale pozor, muži trpia úplne rovnako. No vďaka spoločenskému nastaveniu ani nevedia, že trpia. Často sa hanbia ozvať, že žijú v takomto vzťahu. Nastavenie mužov je totiž iné z podstaty výchovy – často majú v hlave chybné nastavenie z výchovy – vydrž, nebuď bábovka.

Ako prežívajú toxický vzťah muži a ako ženy?

Úplne rovnako. Najhoršie pre muža je, ako sa vysporiadať s fúriou. Viete, keď muž provokuje ženu, tá sa na neho môže vrhnúť a prípadne ho aj zbiť. Nafackať ho a podobne, deje sa to bežne. Opačne to muž urobiť nemôže, lebo je to prekročenie spoločenských noriem. Toto je určitá nevýhoda na strane mužov. No ženy v takých vzťahoch zase často trpia sexuálne. Sú tlačené do sexu na hrane znásilnenia, čo sa mužom, samozrejme, nestáva. Muž nemôže ženu zbiť, aj keď ho sústavne ponižuje a útočí na neho. Ženy zas trpia sexuálne. Taká je moja skúsenosť zo sedení s klientmi.

„V toxickom prostredí nevychováte zdravé deti. Pravidlá tu určuje vždy agresor.“ Zdieľať

Na začiatku vzťahu človek toxickému správaniu nerozumie. Ako to bolo u vás?

Keď som už vedel, že náš vzťah je toxický, zostal som v ňom ešte tri roky. Bolo to vedomé rozhodnutie kvôli deťom. Boli vtedy v citlivom veku a chcel som v ich živote zohrať tú otcovskú, chlapskú úlohu. Proste som vedel, že sa musím obetovať a vydržať ešte možno tri - štyri roky, kým deti dosiahnu istý vekový prah. Dnes už viem, že sa to neodporúča. V toxickom prostredí nevychováte zdravé deti. Stará poučka hovorí, že vo vzťahu určuje pravidlá agresor. Tak to presne je.

Čo by ste urobili s dnešnými vedomosťami inak?

Premýšľam, no asi nič. Neľutujem ani tú bolesť. Spolužitie s takým človekom vás mnohému naučí. Máte istú múdrosť a ako človek veľmi dozriete. Dnes chcem robiť to, čo robím, radím ľuďom, ako sa v takýchto vzťahoch správať. Živím sa tým a súčasne ľuďom pomáham. Ak by som pred rokmi nestretol ženu s narcistickou poruchou, pravdepodobne by som tiež neprestal piť. Všetok ten stres som krátkodobo riešil pitím, aj keď som vedel, že sa možno upijem. Dnes je to už 16 rokov, čo nepijem. Toto bolo moje prvé víťazstvo.

„Ak by som všetok ten stres kompenzoval pitím, viem, že by som umrel.“ Zdieľať

Prečo ste vzťah riešili alkoholom?

Títo ľudia vás stresujú natoľko, že to krátkodobo riešite alkoholom. Alkohol je liek na psychickú bolesť. Preto sa všetky závislosti musia riešiť oveľa hlbšie, až v jadre bolesti človeka. Alkoholizmus nevzniká preto, že k nemu ľudia majú predispozície. Majú predovšetkým nejakú psychickú bolesť. Fungujú tak všetky drogy. Prvým bonusom tohto vzťahu teda bolo, že som prestal piť. Ak by som všetok ten stres kompenzoval pitím, viem, že by som umrel.

Toľko ste obetovali pre ten vzťah, no nakoniec ste ho aj tak položili.

Ak sa budete zamýšľať nad tým, kde sú vaše hranice a koľkokrát boli prekročené, v tom vzťahu jednoducho nezostanete. Nedá sa to. Mám pomerne veľa klientov, ktorí sú veriaci. Prichádzajú s teóriou, že deti musia mať otca aj matku a oni sa preto musia obetovať, lebo tak je to správne. Ja im na to odpovedám: nepochopili ste Bibliu, pretože vy ste sa nechali poblúzniť diablom a podporujete temnú stranu sveta.

Až takto mysticky?

Áno, je to tak. Ak si doma v obývačke necháte zlo, ktoré vám ničí deti, ste za to zodpovedný. V niektorých štátoch USA je to legislatívne ukotvené tak, že ak má rodič poruchu osobnosti, môže sa so svojimi deťmi stýkať len v prítomnosti mediátora. Ak má váš partner poruchu osobnosti, je vaším cieľom, aby deti vídal čo najmenej. Aby tie škody, ktoré im spôsobuje, boli v dospelosti čo najmenšie. Ak toto prehliadate, podporujete šírenie zla.

„Ak má váš partner poruchu osobnosti, je vaším cieľom, aby deti vídal čo najmenej.“ Zdieľať

Súdy u nás končia obvykle striedavou starostlivosťou.

Pracoval som s množstvom ľudí, ktorým súdy dopadli dobre. Od marca minulého roku som komunikoval s jednou Slovenkou žijúcou v Prahe. Usilovne zbierala materiály. Všetko to obťažovanie, vyhrážanie a klamstvá, ktoré sa diali u nich za dverami, si nahrávala. Dokázala, že jej partner šiel na psychologické posudky a dnes má v papieroch, že je narcis. Jej súd dopadol veľmi dobre.

Nie je to skôr ojedinelé?

Ľudia často hovoria, že systém súdnictva je zlý. Aj na Slovensku, aj v Česku. No nič pre to nerobia. Iste, keď sa rozchádzate, prichádzate na úrady oddelene. Je to chaos, jeden hádže špinu na druhého a úradníci si často povedia: ďalší hlupáci, ktorí nie sú schopní dohodnúť sa. To je bežný postoj. Aký iný by ste čakali? Oni vás nepoznajú. Vy ich musíte trpezlivo dookola presviedčať, že ten človek vás sabotuje a nespolupracuje.

„Musíte si uvedomiť, že kto nezažil psychopata na vlastnej koži, nevie, o čo ide.“ Zdieľať

Musíte zaangažovať detského psychológa a úradom neustále opakovať, že váš partner nespracoval partnerský konflikt a v pomste škodí vám i deťom. Toto si musí každý odmakať sám. A kto to neurobí, dostane striedavú starostlivosť. Je to boj o život a ja rozumiem, že obeť je po tých rokoch toxického vzťahu totálne vyšťavená. No iná cesta ako bojovať tu neexistuje.

V rámci Seriálu sa vynára téma nepripravenosti psychológov, ktorí často nevedia obetiam skutočne, do hĺbky pomôcť.

Musíte si uvedomiť, že kto nezažil psychopata na vlastnej koži, nevie, o čo ide. Psychopat je v našich očiach stále najmä ten politik, člen dozornej rady, podvodník na burze či masový vrah. To je v našej spoločnosti stále zaužívaná predstava. Tých je asi 5%.

No potom sú tu ľudia, ktorí za zatvorenými dverami domova, kde ich nik nevidí, likvidujú svojich najbližších. A títo ľudia sú akoby neviditeľní. Súdy netušia, čo sa medzi ľuďmi deje. Avšak áno, máte pravdu. Sú psychológovia a manželské poradne, kde sú terapeuti stále náchylní nechať sa agresorom zmanipulovať. Neustoja ho. Ten, kto nemá osobnú skúsenosť s človekom s poruchou osobnosti, tú hĺbku nikdy úplne nepochopí.

Čo prežíva obeť vo vzťahu s narcisom? Čo tu máme pochopiť?

Obeť je cez neustálu manipuláciu a útoky postupne oslabovaná tak, až sa pripravuje jej zničenie. Vždy je to o osobnom rozhodnutí človeka a jeho hraniciach, čo si nechá a čo už nie. Často je vnímanie obetí vychýlené k tomu, aby ustáli viac. Aj to, čo je už nezdravé. Mnohokrát preto, že im v detstve hovorili, že ich oprávnené nároky sú sebectvom. Intuícia vás však vedie tieto vzorce opraviť, pretože sa nezlučujú s vašou bezpečnosťou.

„Ak máte pevne nastavené hodnoty, také spolužitie nemôžete dlhodobo tolerovať.“ Zdieľať

Keď ste vo vzťahu s agresorom, idete proti vlastným inštinktom. Proti životu samému. Tie vzťahy sú deštruktívne a človek niekedy potrebuje zažiť tragédiu, nejakú veľkú drámu, aby si to uvedomil a ten vzťah opustil. Ideálne do momentu, kým si vás narcis „zaháčkuje“. Kým si s vami urýchlene zariadi hypotéku, svadbu, deti, lebo potom sa už odchádza ťažšie. Dovtedy vám nastavuje svoju dobrú tvár. Som však presvedčený, že varovné signály sú tam vždy. Je to vec morálky a pevných postojov človeka. Ak máte pevne nastavené hodnoty a ste k sebe prísny, také spolužitie nemôžete dlhodobo tolerovať.

Viete, študovať psychológiu znamená študovať ďalších 90% porúch. Poruchy osobnosti tvoria iba časť. Vnímajú to iba psychológovia, ktorí sa špecializujú priamo na ne, pre ostatných je to iba ďalšia látka ako schizofrénia, alkoholizmus a podobne. Ak to zhrnieme, skúsenosť s človekom s narcistickou poruchou osobnosti vo všeobecnosti je, že vám ide o život. A vy si to v určitej chvíli naplno uvedomíte.

Inzercia

Aj vám šlo o život?

Určite. Všetok ten stres sa na človeku podpíše. Ľudia zrazu ochorejú. Bolí ich chrbát, majú psychosomatické problémy, objaví sa rakovina. Vaše telo sa ozýva a začína proti tomuto stavu protestovať. Hovorí vám, že to tu nie je bezpečné a treba odísť. Ak to nepochopíte, môžete umrieť.

Ak poznáte vo svojom okolí osobu, ktorej by tieto informácie mohli pomôcť, budeme radi, ak jej článok prepošlete. 

Nahrávky druhého človeka sa na Slovensku nemôžu bez jeho súhlasu na súdoch legálne použiť ako dôkaz (oprava - vo výnimočných prípadoch je použitie nahrávky možné, pozn. redakcie). Aká je súčasná prax v Česku?

U nás v Česku súdy cez OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí, pozn. autorky) často umožňujú použiť nahrávky ako dôkazový materiál psychického týrania. Záleží od sudcu. Mení sa to od prípadu k prípadu.

Je možné dokázať poruchu osobnosti aj bez nahrávok?

Nie vždy. Niekedy pomôže, keď súd nariadi partnerom mediáciu a pridelí im mediátora. Svojim klientom a klientkam radím, aby do mediácie šli. Je dôležité, aby obeť do súboja o deti prizvala odborníka, ktorý pri mediácii pozoruje obe strany. Počas toho procesu si o oboch partneroch vytvára úsudok a následne svoje vyjadrenie predkladá na súd. Ak je mediátor vnímavý, príde na to, kto je agresor. Odhalí to aj detský psychológ, keď sa hrá s deťmi a popri tom sa ich pýta na vzťahy v rodine. Moja rada znie: nechajte si pomôcť od mediačných organizácií.

„Pre odhalenie poruchy osobnosti je zásadné vyžadovať od týchto ľudí spoluprácu.“ Zdieľať

Musíte využiť aj fakt, že človek s poruchou osobnosti ide v určitých momentoch aj sám proti sebe. Napríklad, keď sa s ním potrebujete dohodnúť. Psychopat považuje každú dohodu s vami apriori za vlastnú prehru. On sa s vami ani nemôže dohodnúť, pretože to vníma ako moment, kedy ste nad ním zvíťazili. Úplne zásadné je pre odhalenie poruchy osobnosti vyžadovať od týchto ľudí spoluprácu. Pretože z podstaty svojej poruchy vám ju dať nemôžu. Následne je potrebné neustále poukazovať na to, kde konkrétne k dohodnutej spolupráci nedochádza.

Podobne, posúdenie agresora môže urobiť súdny psychológ. Väčšinou sú to psychológovia, ktorí majú na starosti kriminál, posudzujú trestné činy. Podľa mojich skúseností sú to väčšinou veľmi vzdelaní súdni psychológovia. Často je to totiž práve psychopat, ktorý na súde tvrdí, že psychopatom ste vy. A to je skvelé. Vtedy ho totiž môžete pozvať urobiť si spoločne psychologické posudky. Ja radím rozhodne do toho ísť. To sú moje obvyklé rady ľuďom, ktorí sa v rámci súdneho pojednávania prú o deti.

Ako sú dnes zastúpené poruchy osobnosti v spoločnosti?

Je to stabilne približne 16%, ich počet nerastie. Rastie však miera narcistického správania medzi ľuďmi. To ale nie je porucha, to je spoločenský vývoj. Moja skúsenosť je, že pre úplné rozvinutie poruchy osobnosti je potrebná aj určitá genetická predispozícia.

„V narcizme, skrytom či grandióznom, je veľmi veľa skrytej agresivity.“ Zdieľať

Narcizmus je pomerne ťažko identifikovateľný. Typický cyklus zneužívania sa objavuje až neskôr. Aké varovné signály si treba všímať už na začiatku vzťahu?

Pri poruchách osobnosti univerzálne platí: sledujte vždy rozpor medzi slovami a činmi. A v druhom rade prítomnosť agresivity. V narcizme, skrytom či grandióznom, je veľmi veľa skrytej agresivity.

Kde primárne hľadať príčiny tejto poruchy?

Väčšinou je to kombinácia prísneho a rozmaznávajúceho rodiča, keď je dieťa naraz vystavené dvom polaritám. Vždy, keď sa spolu s klientmi snažím identifikovať, či žijú s narcisom, radím im, aby šli do jeho pôvodnej rodiny a pozreli sa, aký má vzťah s matkou či s otcom. Vždy je to akési divné, toxické. Narcistická matka vychová buď závislú poruchu osobnosti, alebo narcisa.

„Ak je matka narcis, svoje dieťa nikdy celkom nepustí.“ Zdieľať

Práve matka je podstatná, pretože je primárny opatrujúci rodič. Ak je matka narcis, svoje dieťa nikdy celkom nepustí. Potrebuje ho ako zdroj svojho narcistického sýtenia. Každého partnera svojho dieťaťa bude považovať za nepriateľa. Čím viac sa tejto téme venujem, tým hlbšie však vnímam, že to veľmi úzko súvisí nielen s výchovou, ale aj s génmi.

Vidíme, že niektoré deti vyrastajú v neľahkých, priam krutých podmienkach, no nestanú sa z nich psychopati. Pri vzniku poruchy osobnosti tak musí byť prítomný aj istý genetický komponent. Keď si človek vyberá partnera, mal by sa primárne pozrieť, z akej rodiny pochádza. Mal by vnímať svoj intuitívny pocit, že v tej rodine čosi nie je v poriadku.

Môže narcis vychovať zdravé dieťa?

Osobne si myslím, že nie.

Ani keď sa zdravý partner enormne snaží a obetuje?

Je to ako pohár vody, ktorý tvoríte vy traja alebo štyria dohromady a niekto tam neustále kvapká jed. Celý ten pohár je otrávený.

Ako chrániť seba i deti po rozchode s agresorom?

Primárny cieľ je „no contact“, jednoducho si toho človeka všade zablokujte, aby vám už nezasahoval do života a mohli ste v pokoji žiť. A potom prichádza „no contact“ detí s agresorom. Všetky patologické osoby sa však enormne usilujú o striedavú starostlivosť, pretože vedia, že práve cez deti sa partnerovi najviac pomstia. Keď je dieťa vystavené vplyvu toxického rodiča, dá sa ten vplyv umenšiť, ak ho zdravý rodič zahrnie bezpodmienečnou láskou. Ak mu nastavuje zdravé hranice a vedie ho k čestnosti a charakteru. To je jediná šanca, ako dieťaťu pomôcť, aby sa vyvíjalo aspoň ako-tak zdravo.

Zdravý rodič je v toxickom vzťahu však neustále devalvovaný a dieťa to podvedome vníma.

Je to pravda. Výchova detí v toxickom vzťahu je ťažká, pretože narcis vám ju sabotuje a deti používa proti vám.

Čo zvyknete povedať klientom ako prvé, keď sa na vás obrátia, že uviazli v nezdravom vzťahu?

Ak sú na mojej webovej stránke namiesto toho, aby šli s deťmi na prechádzku, tak je to najskôr pravda. Najskôr žijú s psychopatom. Opakujem im, že nie som psychológ a neurčujem diagnózy. Akurát spoločne hľadáme tie typické vzorce správania, to, ako vyzerá spolužitie s človekom s poruchou osobnosti. Vtedy spravidla prichádza zo strany klientov „vau efekt“ a s ním spojená nesmierna úľava. Neskôr im odporúčam, aby sa oddelili. Aby od partnera odišli. Ľudia, ktorí sa aj napriek tomu rozhodnú zostať, prichádzajú ako klienti o pol roka obvykle znova.

Zvykne sa porucha osobnosti časom zhoršovať?

Povedal by som, že áno. Narcistický človek sa potrebuje neustále sýtiť obdivom okolia, zakladá si na svojom sociálnom statuse, vzhľade, moci či peniazoch. Ako starne, jeho potenciál generovať tento status sa prirodzene znižuje. A s ním postupne upadá aj obdiv okolia.

„Ak vám niekto raz ukáže svoju tvár, verte, že to tak je.“ Zdieľať

Ako narcisom fungujú ostatné vzťahy? Sú schopní vytvárať skutočné, hlboké priateľstvá?

Závisí to od typu. Skrytý narcis je menej spoločensky funkčný a nemá veľa priateľov. Grandiózny narcis je schopný nadväzovať množstvo vzťahov a cez manipuláciu sa úspešne uplatniť v spoločnosti. Zo svojej úspešnej pozície následne čerpá dostatok narcistického sýtenia a obdivu, takže ak mu nejaký vzťah nevyhovuje, neopravuje ho, ale ho jednoducho vymení za iný.

Nie sú to hlboké vzťahy, často ide len o známych, ktorých má veľa, musia to byť úspešní, či inak hodnotní kamaráti. Často sú rovnako toxickí. Grandiózny narcis býva obľúbený v spoločnosti. Akurát jeho partner za zavretými dverami vidí jeho skutočnú tvár. A tu platí: ak vám niekto raz ukáže svoju tvár, verte, že to tak je.

„Narcis vás buď miluje, alebo nenávidí. Nič medzitým.“ Zdieľať

Často sa hovorí o narcistickom zranení. Ako funguje jeho mechanizmus?

Nakoľko narcis má falošné ego, je extrémne citlivý na kritiku. Akúkoľvek kritiku vníma ako útok na vlastnú existenciu. Nedokáže to spracovať, preto vybuchne. Vidíte v jeho očiach zatmenie alebo jeho náhly odchod. Skrátka nejakú drámu. Vtedy viete, že ste sa dotkli niečoho veľmi hlboko potlačeného. Tí ľudia sú veľmi krehkí, majú silný komplex menejcennosti, zabalený do rôznych pozlátok. Narcistická osobnosť sa podľa Freuda nemá o čo oprieť. Nemá záchytné mechanizmy. Je rozbitá a dochádza u nej tak k štiepeniu. Narcis vás buď miluje, alebo nenávidí.

„Narcis čosi vydrží, pretože je od seba odpojený.“ Zdieľať

Je to preto, že v detstve človek nezvládol prah objektívnej konštanty – čo je vývojom získaná schopnosť pociťovať k okoliu pozitívne pocity, aj keď sa cítime zranení, frustrovaní a partner s nami, napríklad, nesúhlasí. Ľudia s poruchou osobnosti v hraničnom spektre toto nemajú. Buď vás vidia bielo, alebo absolútne čierne. Na začiatku vzťahu si vás narcis, pokiaľ cíti, že ste vhodná obeť, zidealizuje. Myslí to úprimne, preto je to povestné úvodné bombardovanie láskou na začiatku také presvedčivé. Ten človek vám neklame.

Keď sa však vzťah vyvíja, partneri na sebe začnú vidieť aj isté chyby. Je to prirodzené. No ak sa začnete postupne vymedzovať a správať autonómne pri narcisovi, ten človek si v tom momente povie, tak toto už nie je ten ideál, aký som si vysníval. Následne prichádza jeho narcistické zranenie. A svoje správanie prepne. Biela-čierna. Nič medzitým.

Ako je teda možné, že narcis dokáže aj niekoľko rokov navonok pôsobiť konzistentne?

Narcis čosi vydrží, pretože je od seba odpojený. Vytvoril si to ako ochranný mechanizmus v detstve. S tým zároveň súvisí to, že nie je schopný empatie. Vidíte to už na začiatku vzťahu. Tí ľudia chodia všade neskoro, nedodržia slovo, prichádzajú drobné nepravdy. Narcis skúša vaše hranice. Vy si dlho myslíte, že je to charakterová chyba a dá sa napraviť. Nerozbijeme predsa rodinu kvôli každej blbosti, nie? No časom sa to zhoršuje.

Z drobných lží sa čoskoro stávajú pravidelné klamstvá, dohody neplatia, začínajú sa prejavovať závislosti, alkohol, nevera, prichádza agresia a výbuchy hnevu. Mnohé obete sa ešte aj v tomto bode pokúšajú zachrániť vzťah partnerskou mediáciou či párovou terapiou. Tie však narcisy milujú. Tam svoje patologické vystupovanie ešte zdokonalia a urobia agresora z vás.

Bývajú ľudia s poruchou osobnosti v živote šťastní?

Je pravda, že ľudia s poruchou osobnosti vnútorne trpia. Je to prekliatie. Pozor, nemusíme preto nikoho ľutovať, pretože tie vzorce správania sa dajú terapeuticky zmierniť. No miera utrpenia týchto ľudí je veľká. Často preto siahajú po alkohole, drogách, sexe, gamblingu. Potrebujú svoje utrpenie nejako ventilovať. Skúste si predstaviť ich život. Predstavte si, že emocionálne máte päť rokov, ste v dospelom tele a musíte prežiť v tomto svete.

Preto ak chcete vedieť, čo narcis urobí v ďalšej zákrute, skúste si predstaviť, že máte tri až päť rokov a toto vaše emocionálne rozhodovanie zohráva rozhodujúcu úlohu. A ak chcete poznať mieru ich utrpenia, predstavte si, že hoci fyzicky vyrástli, s týmto svojim emocionálnym nastavením musia prežiť v tomto náročnom svete dospelých, ktorý si vyžaduje disciplínu, sebaovládanie a pravdu.
 

Jan Dvořák (52)
Hudobník a textár, spolupracoval s Petrom Mukom, Helenou Vondráčkovou, Lucie Bílou či skupinou No Name. V súčasnosti sa venuje osvete o narcistickej poruche osobnosti, vedie Youtube-kanál Poznejte svého psychopata i osobné poradenstvo. Aktuálne mu vychádza kniha Život s narcisem: více než příručka pro srážku s psychopatem (Kosmas, 2021).

V prípade, ak vás téma nefyzického násilia zaujíma viac, prikladáme aj tipy na ďalšie zdroje:

LITERATÚRA:

  • Život s narcisem: více než příručka pro srážku s psychopatem (J. Dvořák, L. Jandová, 2021)
  • Malignant Self Love: Narcissism Revisited (S. Vaknin, 2015, anglický jazyk)

YOUTUBE KANÁL:

Ďalší diel Seriálu o nefyzickom násilí vychádza v sobotu 10. apríla.

Dosiaľ vyšlo:

Prvý diel: Nežijete vo vzťahu, ale v hre. Narcis je parazit
Druhý diel: Psychopat je majster slova. Vytvorí okolo vás ilúziu
Tretí diel: Medzi záchranou manželstva a seba

Foto: Lenka Hatašová
 

Odporúčame