Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Seriál o nefyzickom násilí Komentáre a názory
03. február 2021

Novinky na Postoji

Seriál o nefyzickom násilí

Aj vďaka vašej odozve dnes vieme, že sme sa vybrali správnym smerom.

Seriál o nefyzickom násilí

Foto: Soňa Vozárová

Na tomto mieste by sme chceli ešte raz poďakovať pani Zuzane Zacharovej za jej odvahu i otvorenosť, ktorými popísala svoju skúsenosť s človekom s narcistickou poruchou osobnosti.

Šlo o prvý diel nášho plánovaného seriálu o nefyzickom násilí, kde aj vďaka masívnej čitateľskej odozve dnes v redakcii vieme, že sme sa vybrali správnym smerom.

Spúšťame preto v Denníku Postoj nový seriál, kde sa na dvojtýždennej báze budeme zaoberať nefyzickým násilím, jeho podobami, vplyvmi na človeka a vzťahy, ako aj na celú našu spoločnosť a možnosťami, ako tomuto násiliu čeliť. A to všetko v spolupráci s vami.

Zapojenie odbornej verejnosti

Ako sme už uviedli v prvom diele, v súčasnej situácii pandémie, kde agresor v domácom prostredí obvykle uplatňuje väčšiu kontrolu, vzrástlo podľa odborníkov násilie v rodinách o 30 až 40 %. A to aj násilie, ktoré nemusí mať výlučne fyzický rozmer.

„Do diskusie plánujeme prizvať aj kňazov priamo z pastorácie.“ Zdieľať

„Na psychickom týraní je najnebezpečnejšie to, že človeka vedie k deštrukcii, kde sa na konci vzťahu cítite ako bezcenný človek a nemáte chuť žiť alebo vás to poznačí natoľko, že sa stanete inou osobou,“ povedala o svojej skúsenosti s človekom s narcistickou poruchou osobnosti architektka Zuzana Zacharová.

Práve preto sme sa rozhodli prizvať aj odbornú verejnosť a postupne osloviť psychológov (forenzný, klinický, detský), advokátov, políciu, prokurátorov, ale i kňazov a vlastne postupne zisťovať, na akej úrovni u nás funguje inštitucionálna ochrana a pomoc obetiam psychického týrania.

Pozrieme sa, ako rozpoznať toxického človeka, aký má vplyv na partnerský vzťah, rodinu a deti, ako sa pri rozvodovom konaní vôbec dokazuje psychické týranie, aká je porozvodová prax pri starostlivosti o deti a podobne.

Do diskusie plánujeme prizvať aj kňazov priamo z pastorácie, s ktorými budeme spoločne hľadať líniu medzi bázňou pred sviatostným manželstvom a momentom, kde už dochádza k osobnostnej deštrukcii jedného z partnerov.

V rozsiahlejších textoch pravidelne nahliadneme do základných porúch osobností, no prednostne sa plánujeme orientovať na narcistickú (NPO). Práve tá sa totiž identifikuje najťažšie a informovanosť o nej je v našom prostredí stále veľmi nízka.

Ide o problém mužov i žien

„Narcis si vytvára falošné ego a dokáže preto svoju poruchu dlhodobo skrývať tak, že na okolie pôsobí sebaisto a konzistentne,“ povedala Zuzana Zacharová. Narcistická porucha je podľa odborníkov charakterizovaná predovšetkým grandióznosťou, chýbajúcou empatiou a neustálou potrebou obdivu okolia. Narcistického jedinca definuje tiež závisť, arogancia a manipulácia ľuďmi vo svojom dosahu.

„Hovoriť výlučne v rovnici muži = agresori a ženy = obete by bolo neúctou k pravde.“ Zdieľať

V reakcii na úvodný článok sa nám so svojimi zážitkami z podobných vzťahov ozvali primárne ženy. Hoci štatistiky ukazujú, že narcizmus ako patologická porucha postihuje v spoločnosti približne dvojnásobne viac mužov než žien, hovoriť v medziľudských vzťahoch výlučne v rovnici muži = agresori a ženy = obete by bolo neúctou k pravde.

Rozoberieme si preto špecifiká a prejavy mužského i ženského narcizmu, zadefinujeme si rozdiely medzi narcistickými rysmi a skutočnou poruchou, pozrieme sa na rodinnú genézu, ktorá vedie k vzniku tejto poruchy, na špecifický vzťah narcisa k rodičom, osobitne k matke, peniazom i rôznym závislostiam.

Inzercia

Spolu s odborníkmi podobne rozoberieme najčastejšie manipulatívne techniky, ktoré človek s osobnostnou poruchou najčastejšie používa v psychologickom tlaku na ovládanie svojho okolia.

Pri tvorbe seriálu sme si určili dva hlavné ciele:

1. pomôcť zvýšiť povedomie o téme, o ktorej sa v našich reáliách hovorí len zriedka a zvýšiť tak u prípadných obetí schopnosť včasnej identifikácie patologického správania;

2. pomôcť konkrétnym ľuďom v partnerských vzťahoch, rodinách a na pracoviskách, ktorí sa osobne ocitli v toxických medziľudských vzťahoch.

Seriál plánujeme tvoriť na dvojtýždennej báze. Pod každý článok či rozhovor pripojíme odkazy na súvisiacu odbornú literatúru, Youtube - kanály či filmy, ktoré budú v prípade záujmu slúžiť čitateľom na ďalšie vzdelávanie.

Jedna z našich čitateliek nám napísala: „Keď som hľadala pomoc, nikto mi nebol ochotný povedať, že žijem s chorým človekom.“ Žiaľ, v našom prostredí je to stále veľmi častá skúsenosť.

Spolu s vami

V seriáli budeme prepájať osobné svedectvá ľudí s reakciami odborníkov. Radi by sme touto cestou poďakovali všetkým čitateľom, mužom i ženám, ktorí sa nám so svojimi príbehmi už ozvali.

„Čitatelia môžu mať občas pocit, že píšeme 'ich príbeh'.“ Zdieľať

Tí, ktorí v sebe nájdu odvahu až postupne a tiež by sa chceli podeliť so svojou skúsenosťou, tak môžu učiniť na našej elektronickej adrese: nefyzickenasilie@postoj.sk, zriadenej výlučne na tento účel. Samozrejme, s garanciou ochrany ich identity.

Ako už ukázali viaceré vaše reakcie, čitatelia môžu mať občas pocit, že píšeme „ich príbeh“. Porozumieť, že človek nezostal so svojím problémom sám, že chyba nie je v ňom, ale stal sa obeťou patologickej osoby, môže obetiam toxických vzťahov pomôcť viac, ako si mnohí dokážeme predstaviť.

Ak si pri sledovaní nášho seriálu spomeniete na niekoho, komu by mohli tieto informácie pomôcť, budeme radi, ak im príslušné texty s odkazmi prepošlete.

Slovami šéfredaktora Martina Hanusa: „Dúfame, že tým pomôžeme mnohým ľuďom, ktorí to možno práve v čase pandémie potrebujú viac než kedykoľvek predtým.“
 

***
V Seriáli o nefyzickom násilí dosiaľ vyšlo:
Prvý diel: Nežijete vo vzťahu, ale v hre. Narcis je parazit
Druhý diel: Psychopat je majster slova. Vytvorí okolo vás ilúziu
Tretí diel: Medzi záchranou manželstva a seba
Štvrtý diel: Poruchy osobnosti: Ľudia, ktorí nie sú schopní spolupráce
Piaty diel: Spoveď rehoľnej sestry o týraní v reholi
Šiesty diel: O vzťahových predátoroch sa dnes potrebujeme rozprávať nahlas

Inzercia

Inzercia

Odporúčame