Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liberáli verzus konzervatívci Video a podcast
08. jún 2020

Podcast

Progresívne Slovensko bude ešte progresívnejšie

Irena Bihariová na čele Progresívneho Slovenska môže lepšie mobilizovať progresívnu „bublinu“, otázna je jej schopnosť bodovať v širšom spektre voličov.

Progresívne Slovensko bude ešte progresívnejšie

Predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová s podpredsedom strany Michalom Trubanom. FOTO TASR – Dano Veselský

Irena Bihariová je dlhoročná ľudskoprávna aktivistka, takže táto jej skúsenosť bude dominovať aj v politike Progresívneho Slovenska pod jej vedením, hovorí v podcastovom rozhovore komentátor denníka Postoj Jozef Majchrák.

Touto voľbou však PS opakuje stratégiu, ktorá jej nepriniesla volebný úspech. Mobilizuje presvedčených voličov, no nemusí byť úspešná pre širšie spektrum potenciálnych podporovateľov.

Jozef Majchrák očakáva pod vedením Ireny Bihariovej autentickejšiu progresivistickú politiku, otváranie kultúrno-etických tém. Smerom ku konzervatívnemu prostrediu možno očakávať vyššiu intenzitu názorových stretov.

Témy, ktoré PS otvára, a orientácia strany na mestského až veľkomestského voliča vytvára prirodzené limity pre jej budúcu podporu, z hľadiska účasti v parlamentných laviciach však môže byť relevantnou politickou silou.

Či dokáže Irena Bihariová, ktorá o sebe hovorí ako o hrdej Rómke, osloviť aj rómskych voličov, je otázne. Socioekonomické postavenie mestských voličov a veľkej časti Rómov je totiž diametrálne odlišné.

Tesné víťazstvo Ireny Bihariovej nad Michalom Trubanom zatiaľ podľa Jozefa Majchráka nenaznačuje rozkol v Progresívnom Slovensku.

S Jozefom Majchrákom sme sa krátko rozprávali aj o strane Sme rodina. Tá cez víkend tiež absolvovala snem a predsednícku stoličku – bez protikandidáta – obhájil Boris Kollár.

Inzercia

Sledujte podcast Denníka Postoj

Odporúčame

Stavenisko Tatry

Ekológia

Stavenisko Tatry

Hľadať rovnováhu medzi rozvojom turizmu a zachovaním prostredia, ktoré turistov láka, musia najmä samosprávy. Tie sú pod tlakom ekonomických záujmov developerov aj ochranárskych aktivistov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.