Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Politika
26. september 2023

Prelínanie záujmov Penty a SaS v zdravotníctve

Ako vyzeral Cigánikovej lobing a kto je Tomáš Szalay, ktorý predal firmu Pente

Čo spája zdravotníckych expertov strany SaS s finančnou skupinou Penta?

Ako vyzeral Cigánikovej lobing a kto je Tomáš Szalay, ktorý predal firmu Pente

Tomáš Szalay a Jana Bittó Cigániková na reklamnom plagáte strany SaS. Zdroj: FB T. S.

Líder OĽaNO Igor Matovič zverejnil v nedeľu, šesť dní pred voľbami, údajnú komunikáciu predsedu SaS Richarda Sulíka so zakladateľom Penty Jaroslavom Haščákom, jedným z aktérov kauzy Gorila. Matovič tvrdí, že komunikáciu získal zo zálohy Sulíkovho mobilu.

Zo zverejneného prepisu správ vyplýva, že šéf liberálov prostredníctvom svojej poslankyne Jany Bittó Cigánikovej v roku 2020 loboval v prospech záujmov finančnej skupiny v zdravotníctve, v ktorom Penta tiež pôsobí.

Bez ohľadu na príbeh získania daných správ a ich hodnovernosť, Sulík aj Haščák v utorok priznali, že si spolu písali. Kým Sulík hovorí, že komunikácia bola „na sto percent zmanipulovaná“, Haščák nevie potvrdiť presné znenie.

„Chcel som od neho argumentáciu, prečo je zlé dať peniaze iba jedným poistencom, nie všetkým,“ vysvetlil v utorok Sulík, hoci najskôr odmietal zverejnenú konverzáciu komentovať.

Pozreli sme sa bližšie na obsah zverejnenej komunikácie, ako aj na aktivity zdravotníckych expertov strany SaS v prospech súkromného sektora.

Čo Haščák údajne žiadal od Sulíka

Podľa zverejnených správ sa Haščák na jeseň 2020 zaujímal o vládny návrh zákona na dofinancovanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorá je pravidelne vo finančných problémoch.

S návrhom prišiel na vládu ešte ako premiér Igor Matovič. Pôvodným zámerom bolo dať VšZP 300 miliónov eur navyše do základného imania, s čím SaS nesúhlasila a chcela rovnakým dielom podporiť aj dve súkromné zdravotné poisťovne cez zvýšenie platieb za poistencov štátu. Ministerstvo financií však navrhovalo, že možno dofinancovať aj súkromné nemocnice, ale výmenou za to, že tie im ponúknu časť svojich akcií, teda že štát za podobnú podporu aj súkromného sektora niečo dostane.

Nakoniec sa vláda dohodla na injekcii sto miliónov eur do základného imania len pre štátnu poisťovňu a o mesiac neskôr jej poslala ďalších 98 miliónov.

V komunikácii z 30. septembra 2020, ktorú Matovič predložil, Haščák píše Sulíkovi, že pomoc len štátnej poisťovne považuje za „hlúpy a nepremyslený akt pomsty Matoviča voči Pente“.

Finančná skupina je akcionárom najväčšej súkromnej poisťovne Dôvera.

Vtedajší minister hospodárstva Sulík mu odpísal, že je na rokovaní vlády, a požiadal šéfa Penty, aby mu predložil argumenty proti návrhu s tým, že ich tam prednesie.

Jana Bittó Cigániková a Richard Sulík. Foto: TASR/Ján Krošlák

O niekoľko dní neskôr píše Sulík Haščákovi, že návrh zastavil a bude sa riešiť na koaličnej rade, na ktorú zavolá aj Janu Bittó Cigánikovú, vtedajšiu šéfku parlamentného zdravotníckeho výboru.

Sulík zároveň žiada Haščáka, aby Cigánikovej poslal do zasadnutia koaličnej rady svoje argumenty.

„Máme všetko pripravené. Doručíme jej to. (...) A dík za poisťovne. Vážim si vašu konzistentnosť,“ napísal údajne Haščák. Sulík odvetil, že by mal ďakovať práve Cigánikovej, ktorá zabojovala.

„Mohli by ste jej dať väčší priestor všeobecne vrátane milého PR,“ dodal vraj šéf SaS, na čo Haščák reagoval, že sa tak určite stane a osobne na to dozrie. Dnes Sulík žiadosť o PR pre Cigánikovú popiera.

Igor Matovič už v novembri 2020 označil Cigánikovú za jej kritiku dofinancovania štátnej poisťovne bez pomoci aj tým súkromným za lobistku Penty. „To, čo dnes predviedla, je pre mňa posledná kvapka v sude,“ vravel s tým, že poslankyňa SaS je trpená ako predsedníčka zdravotníckeho výboru a do zdravotníctva sa vyzná ako „hus do piva“. 

Bittó Cigániková ako jediná poslankyňa bývalej štvorkoalície ani raz nehlasovala za programové vyhlásenie vlády. Dôvodom bola zmienka o snahe vytvoriť unitárny systém zdravotného poistenia, čím by boli z hry vyradené súkromné poisťovne Union a Dôvera.

Je to normálna komunikácia, hovorí kandidát SaS na ministra zdravotníctva

Na údajnú komunikáciu medzi Richardom Sulíkom a Jaroslavom Haščákom sme sa pýtali zdravotníckych expertov SaS Tomáša Szalaya a Jany Bittó Cigánikovej, ktorí sú garantmi zdravotníckeho programu liberálov.

„Neviem, či je to pravdivé, ale z toho, čo bolo zverejnené, som tam nenašiel nič, čo by som považoval za nenormálne. Neruší ma to, je to normálna komunikácia medzi normálnymi ľuďmi. Medzi ministrom hospodárstva a významným členom daného priemyslu,“ reagoval pre Postoj na zverejnené správy lekár Tomáš Szalay, ktorý kandiduje za SaS zo 45. miesta a je nominantom liberálov na ministra zdravotníctva.

Bývalý člen reformného tímu ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca považuje za úplne prirodzené, že tí, ktorí sa cítia ukrivdení, podobne komunikujú s členmi vlády a parlamentu, aby zabránili prijímaniu niečoho, čo by mohlo naraziť na ústavné zvyklosti.

Szalay zároveň dúfa, že kauza strane vo voľbách neuškodí, pretože podľa neho ukazuje len „konzistentnosť“ doterajšej komunikácie SaS. „Nie je tam nič nekalé a je tam len zhrnutý politický postoj Sasky, ktorý prezentuje už iks rokov,“ dodal.

Na margo dofinancovania štátnej poisťovne a vtedajšej kritiky SaS Szalay hovorí, že postoj strany bol správny, a argumentoval rovnako ako v danom čase Bittó Cigániková. Dofinancovanie zdravotníctva sa malo podľa neho udiať cez dofinancovanie poistného systému ako celku.

„Pomôcť len jednému subjektu a ostatným nie je diskriminačné. Toto nemá s Pentou nič spoločné,“ hovorí Szalay, ktorý bol tiež poradcom ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika či Tomáša Druckera.

Či je v poriadku žiadať si za presadzovanie záujmov súkromnej poisťovne mediálnu PR odmenu pre poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú, kandidát Szalay bližšie komentovať nechcel. Protiargumentoval však tým, že články v médiách v portfóliu finančnej skupiny Penta boli venované aj Matovičovej rodine. „Neviem, čo všetko za to musel Matovič zaplatiť.“

Zdravotnícke fórum Bittó Cigánikovej a jej zoznámenie s Haščákom

V médiách skupiny News and Media Holding, ktorá patrí Pente a vydáva približne 20 tlačených a 30 internetových médií, v priebehu posledných rokov skutočne vyšlo viacero nekritických článkov o poslankyni, ktoré upozorňovali napríklad na jej výzor, svadbu či bývanie. A to aj v posledných mesiacoch.

Rozhovor Bittó Cigánikovej v ženskom magazíne Šarm, ktorým sa v auguste poslankyňa pochválila na svojej sociálnej sieti. Zdroj: FB J. B. C.

Poslaneckú prácu Bittó Cigánikovej v aprílovom rozhovore pre Denník N opísal práve Tomáš Szalay.

Otvorene povedal, že ako šéfka a neskôr členka zdravotníckeho výboru v rámci whatsappovej skupiny s názvom Zdravotnícke plénum okamžite dávala k dispozícii nemocniciam, asociáciám, záujmovým a profesijným skupinám všetky pozmeňovacie návrhy, ktoré poslanci k zákonom priniesli.

„V priebehu piatich minút dokázala z tejto skupiny dostať spätnú väzbu o tom, čo si zdravotný sektor myslí. V reálnom čase urobila pripomienkové konanie cez telefón. Toto robila na dennej báze. Sektor tak vedel, čo sa deje v parlamente. (...) Janka to robila výborne, našla sa v tom,“ hovoril Tomáš Szalay.

Poslankyňa Bittó Cigániková na otázky denníka Postoj o tom, či niekedy dostala aj podklady od skupiny Penta, prípadne k akým témam, nechcela odpovedať. Odkázala len na svoj status na sociálnej sieti, v ktorom tvrdí, že pravidelne komunikuje s Martinom Kultánom a Marianom Faktorom z poisťovne Dôvera, ako aj s inými poisťovňami a aktérmi v zdravotníctve.

„Od nikoho za to nič nepýtam ani nedostávam, okrem útokov pár zákerných ľudí, ktorí nič iné nedokážu,“ napísala trojka na kandidátke SaS a dodala, že ak chce zaujať bulvár, dokáže to bez problémov aj sama.

Čítajte tiež

V statuse tiež tvrdí, že s Jaroslavom Haščákom o týchto témach nikdy nekomunikovala. V rozhovore z roku 2022 uviedla, že sa s pánom Haščákom už zoznámila, hoci sa tomu vraj vyhýbala.

Bližšie okolnosti stretnutia so šéfom Penty však nekonkretizovala.

Szalay predal firmu Pente, Haščák ho už vraj neplatí

Aj Tomáš Szalay hovorí, že číslo na šéfa Penty nemá a nespomína si, že by bol s Haščákom za posledných 20 rokov komunikoval.

Szalayovu firmu Klient Pro Sk pritom v minulosti odkúpila firma finančnej skupiny Penta. Kým v Denníku N v apríli hovoril, že pre firmu stále pracuje niekoľko hodín ročne, denníku Postoj povedal, že so spoločnosťou ukončil pracovný pomer minulý rok.

„Odrobil som pre nich osem hodín za rok, len som niečo odprednášal. Už tam nemám pracovný pomer. Nie som na Haščákovej výplatnej listine,“ uviedol Szalay.

S manažmentom poisťovne Dôvera však komunikuje naďalej. „Podobne ako s celým sektorom,“ dodáva. Na Szalayovo prepojenie s Pentou v roku 2019 upozorňoval aj súčasný zdravotnícky expert Progresívneho Slovenska Oskar Dvořák (vtedy Spolu).

Dvořák vo svojom blogu napísal, že Penta „živí“ Szalayov think-tank Health Policy Institute (HPI), ktorý sa spolu s inštitútom INESS „azda len z vďaky svojmu živiteľovi vždy rád ozve na obranu záujmov Penty“. „A skryjú sa za argument voľného trhu,“ napísal Dvořák, ktorý ocenil, že INESS na rozdiel od HPI svoje príjmy z penťáckej poisťovne Dôvera aspoň občas verejne pripomenie.

Prepis komunikácie, ktorú zverejnil Igor Matovič:

Inzercia

30. september 2020

Haščák: Ahoj Richard. Od nášho šéfa Dôvery som dostal info, že dnes na vládu Matovič predloží návrh na dofinancovanie sektoru spôsobom nie cez navýšenie platby za poistencov štátu, ale cez navýšenie kapitálu vo VŠZP. Pokladám to za hlúpy a nepremyslený akt pomsty Matoviča voči Pente.

Sulík: Sedím na vláde a musel by som odísť, keby že chcem hovoriť. Preto ak môžeš, napíš mi hlavné argumenty sem, prednesiem to. Tento bod ešte nebol.

3. október 2020

Sulík: Ahoj, asi vieš, že som to stopol na vláde s tým, že to prejdeme na koaličnej rade. Ak máš argumentáciu, daj ju prosím ťa Jane. Zavolám ju na koaličnú radu v pondelok.

Haščák: Dobré ráno. Áno viem. Máme všetko pripravené. Doručíme jej to. Kedy presne v pondelok by mala byť koaličná rada? Stačí, ak jej to dáme v pondelok ráno?

Haščák: A dík za poisťovne. Vážim si vašu konzistentnosť.

Sulík: Za poisťovne nemáš čo ďakovať. Ďakuj Jane Cigánikovej. Tá zabojovala a mohli by ste jej dať väčší priestor všeobecne, vrátane milého PR. Konzistentná v postojoch je najmä ona.

Haščák: Určite dáme. Idem na to dozrieť osobne.

INESS dlhodobo hodnotí predvolebné programy jednotlivých strán a zdravotnícky program SaS je pravidelne ohodnotený ako ten najlepší.

„Je to nezmysel. Odkedy som bol zvolený za riaditeľa tohto občianskeho združenia (HPI), nemali sme žiaden kontrakt ani peniaze od nikoho z podpolia finančnej skupiny Penta. Odkedy som šéfom ja, žiadne peniaze sme od Penty nedostali,“ povedal pre Postoj.

Szalay zároveň tvrdí, že Dvořák sa mu za jeho tvrdenia z minulosti tiež ospravedlnil.

Cigánikovej parlamentný boj o záujmy súkromného sektora

To, že Jana Bittó Cigániková počas pôsobenia v parlamente zastupovala záujmy súkromného sektora, je fakt, ktorým sa ani netají.

„Nie som žiadny zástanca konkrétnej firmy, som zástanca trhového prostredia, aby bolo na trhu viac organizácií. (...) Úprimne verím v konkurenciu a v to, že boj o zákazníka, o poistenca je jediné, čo stláča cenu dole,“ vyhlásila Jana Bittó Cigániková.

Naposledy jej napríklad na májovej schôdzi parlamentu prešla v prvom čítaní novela zákona, ktorá by poisťovniam dvojnásobne zvýšila mieru povoleného zisku, než im dnes umožňuje zákon (z jedného na dve percentá).

Pri aplikovaní tejto zmeny na vlaňajšie vybrané poistné by si napríklad poisťovňa Dôvera za predpokladu dosiahnutia podobného hospodárskeho výsledku mohla vyplatiť zisk nie 17 miliónov, ale 32 miliónov eur.

Cigániková vtedy zdôvodňovala novelu s cieľom upraviť reguláciu zisku tak, aby sa odvíjal od dosahovania určitých kritérií kvality zo strany poisťovní. Možnosť tvorby väčšieho zisku obhajovala aj tým, aby spoločnosti mali motiváciu v sektore ďalej pôsobiť. Ak svoju prácu odvedú dobre, zisk si podľa nej zaslúžia. 

Pre predčasné ukončenie schôdze sa nakoniec o zákone v druhom čítaní nehlasovalo. V prvom čítaní ho však podporili okrem SaS aj poslanci z Hlasu, zo Smeru a Sme rodina.

Kampaňové banery kandidátov strany SaS. Zdroj: FB Tomáša Szalaya a Jany Bittó Cigánikovej

Bývalá predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru bola tiež veľkou obhajkyňou toho, aby peniaze z plánu obnovy na výstavbu nových nemocníc dostali aj súkromní poskytovatelia ako Agel a sieť nemocníc Svet zdravia, ktorá takisto patrí pod finančnú skupinu Penta.

„Veľmi mi záleží na tom, aby to bola férová súťaž projektov, a nie politické zadanie,“ hovorila Cigániková na zdravotníckom výbore 15. novembra 2022, na ktorom oceňovala, že peniaze z výzvy plánu obnovy si nakoniec rozdelia aj regionálne nemocnice, z ktorých až na pár výnimiek väčšina patrí súkromníkom.

Plán obnovy bol pritom pôvodne koncipovaný na obnovu veľkých štátnych nemocníc, regionálne nemocnice sa v ňom na počiatku vôbec nespomínali. Dostali sa doň až potom, ako sa ministrom zdravotníctva stal Vladimír Lengvarský.

Cigániková svoj postoj, aby peniaze dostali aj menšie nemocnice, dlhodobo hájila v Hegerovej koalícii, na viacerých zdravotníckych výboroch i na ministerstve zdravotníctva pod vedením Vladimíra Lengvarského, ktoré pravidelne navštevovala.

Čítajte tiež

Cigániková hovorila o Lengvarskom ako o „perfektnom ministrovi“, pritom na svojom poste skončil práve pre zlyhania svojho rezortu v plnení míľnikov plánu obnovy.

Z 212-miliónovej výzvy, ktorú dnes prešetruje Európska prokuratúra pre podozrenia z podvodu pri nakladaní s európskymi financiami, nakoniec vyťažili najmä regionálne nemocnice súkromných poskytovateľov. Nemocnice Penty a Agelu si z celého balíka rozdelili až 130 miliónov eur.

Zdravotnícky program SaS tvorili aj ľudia, ktorí pre Pentu pracovali

V čase, keď SaS predstavila svoj zdravotnícky tím a kandidáta na ministra zdravotníctva Tomáša Szalaya, stál na tlačovej konferencii ako člen tohto tímu aj lekár Vladimír Dvorový, ktorý viedol sieť polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia skupiny Penta.

Začínal aj stavbu novej nemocnice na Boroch, ktorú Tomáš Szalay ako riaditeľ odboru zdravotníctva Bratislavského kraja aj otváral. Na kandidátke SaS je na 81. mieste aj dcéra šéfa Borov Ľuboša Lopatku Martina Lopatková. Lopatka prešiel do čela nemocnice Penty z vedenia štátnej spoločnosti MH Manažment, ktorá patrí pod ministerstvo hospodárstva. Lopatka bol nominantom Richarda Sulíka.

Predseda SaS napriek tomu odmieta, že by zdravotnícky program jeho strany písali ľudia z Penty.

Bez ohľadu na to je však zdravotnícky program SaS tým, ktorý sa snaží čo najviac uľahčiť podnikanie zdravotných poisťovní. Saskári ich chcú odbremeniť od zbytočnej byrokracie a naviazať ich zisk na merateľný prínos pre pacienta.

Zo 100 opatrení pre lepšie zdravotníctvo, ktoré by chcela SaS prijať počas prvých sto dní vládnutia, sa vyše 30 týka poisťovní.

Najradikálnejším krokom je však plán SaS rozdeliť Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktorej jediným akcionárom je ministerstvo zdravotníctva, na viac vzájomne súťažiacich samostatných subjektov a následne ich sprivatizovať. SaS prekáža dominantné postavenie VšZP na trhu a vníma pri nej konflikt záujmov štátu ako vlastníka i regulátora.

Aj zo štátnych nemocníc by v SaS spravili akciové spoločnosti, od čoho si sľubujú lepšie hospodárenie i zníženie zadlženia.

Čítajte tiež

SaS však odmieta tvrdenia, že ich program je „pro Penta“. Jej nominant na ministra zdravotníctva tvrdí, že ich program ponúka opatrenia na „debyrokratizáciu všetkého“ a dotýka sa všetkých poisťovní, nielen súkromných.

Pri návrhu rozdeliť štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu Szalay argumentuje tým, že Penta má dostať konkurenciu. „Penta a Agel by takto dostali len rozumného konkurenta zo západnej Európy. Preto si nemyslím, že to je pro Penta krok. Štát pre Pentu však dnes rozhodne nie je konkurenciou,“ hovorí pre Postoj Szalay.

Rovnako odmieta tvrdenia, že rozdelením štátnej poisťovne by si Penta posilnila postavenie, pretože Penta s Dôverou už podľa neho dosahuje strop svojho postavenia na trhu.

„Penta by bola zrejme vylúčená z toho, aby sa mohla uchádzať o ďalší podiel na koláči z rozdelenej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Aj v prípade pretvorenia štátnych nemocníc na akciovky. Myslím si, že protimonopolný úrad by s tým nebol v poriadku, aby sa Penta ďalej rozširovala,“ vraví Szalay na obhajobu progamu.

Post šéfa protimonopolného úradu mala podľa dohody v bývalej koalícii nominovať práve strana SaS. Po kritike Sulíkovho nominanta Matúša Medveca ako jediného kandidáta, ktorého výber spochybnilo aj Transparency International, vláda návrh na jeho vymenovanie koncom roku 2021 nakoniec stiahla.

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.