Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
24. september 2023, 14:37

Matovič zverejnil údajnú komunikáciu Sulíka s Haščákom

Nebudem sa vyjadrovať k domnelým obsahom, reaguje šéf SaS

Nebudem sa vyjadrovať k domnelým obsahom, reaguje šéf SaS

Foto: TASR/Martin Baumann

Vtedajší minister hospodárstva vraj písal zakladateľovi Penty z rokovania vlády a žiadal ho o argumenty, ktoré má predniesť. Sulík komunikáciu s Haščákom nepoprel.

Líder OĽaNO Igor Matovič zverejnil šesť dní pred voľbami údajnú komunikáciu šéfa SaS Richarda Sulíka so zakladateľom Penty Jaroslavom Haščákom. Tvrdí, že ju má zo zálohy Sulíkovho mobilu. 

Predseda SaS v reakcii uviedol, že sa nebude vyjadrovať k „domnelým obsahom, o ktorých nič nevie“. Hovorí, že Matovič je „psychiatrický pacient“, ktorý potrebuje odbornú pomoc. „Ja sa do bahna s Matovičom kúpať nepôjdem,“ dodal. Napriek tomu však reagoval na obsah správ, ktoré Matovič zverejnil.

Čítajte tiež

Podľa Matoviča sa pred rokom začalo po Bratislave hovoriť, že niekto blízky Sulíkovi ponúka na predaj kompletnú zálohu jeho telefónu. Šéf OĽaNO hovorí, že mu bola ponúknutá celá záloha za milión eur, ale odmietol ju kúpiť. Požiadal, aby si mohol urobiť kópiu časti, ktorá bola podľa neho o „konaní Sulíka v rozpore s verejným záujmom“.

Matovič uviedol, že za komunikáciu neplatil a má ju od človeka, ktorého Sulík „v niečom zásadnom podrazil“.

Záloha telefónu bola podľa predsedu OĽaNO urobená 15. októbra 2020 a mal si ju možnosť pozrieť celú. „Možno si poviete, že je to perverzné. Na druhej strane, keď viete, že verejný činiteľ nekonal vo verejnom záujme, ale v záujme mafie, tak právo zverejniť súkromnú komunikáciu je nad právom na ochranu súkromia,“ hovorí.

Čo zverejnil Matovič

Na zverejnenej komunikácii sa Haščák zaujíma o vládny návrh zákona na dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne. S návrhom prišiel na vládu Matovič na jeseň 2020. Tvrdí, že Sulík s ním nesúhlasil a chcel rovnakým dielom podporiť aj súkromné zdravotné poisťovne.

Na Matovičom predloženej komunikácii píše 30. septembra 2020 Haščák Sulíkovi, že návrh považuje za hlúpy. Vtedajší minister hospodárstva mu odpísal, že je na rokovaní vlády, a požiadal Haščáka, aby mu predložil argumenty proti návrhu, ktoré má predniesť na vláde.

O niekoľko dní neskôr píše Sulík, že návrh zastavil a bude sa riešiť na koaličnej rade.

Sulík tiež žiada od Haščáka, aby poslal argumenty aj Jane Bittó Cigánikovej, ktorá bude na koaličnej rade. „A dík za poisťovne. Vážim si vašu konzistentnosť,“ píše údajne Haščák. Sulík mu odpisuje, že by mal ďakovať Cigánikovej, ktorá zabojovala. „Mohli by ste jej dať väčší priestor všeobecne, vrátane milého PR,“ dodal vraj šéf SaS, na čo Haščák reagoval, že určite dajú a dozrie na to osobne. 

Prepis komunikácie, ktorú zverejnil Igor Matovič:

30. september 2020

Haščák: Ahoj Richard. Od nášho šéfa Dôvery som dostal info, že dnes na vládu Matovič predloží návrh na dofinancovanie sektoru spôsobom nie cez navýšenie platby za poistencov štátu, ale cez navýšenie kapitálu vo VŠZP. Pokladám to za hlúpy a nepremyslený akt pomsty Matoviča voči Pente.

Sulík: Sedím na vláde a musel by som odísť, keby že chcem hovoriť. Preto ak môžeš, napíš mi hlavné argumenty sem, prednesiem to. Tento bod ešte nebol.

3. október 2020

Sulík: Ahoj, asi vieš, že som to stopol na vláde s tým, že to prejdeme na koaličnej rade. Ak máš argumentáciu, daj ju prosím ťa Jane. Zavolám ju na koaličnú radu v pondelok.

Haščák: Dobré ráno. Áno viem. Máme všetko pripravené. Doručíme jej to. Kedy presne v pondelok by mala byť koaličná rada? Stačí, ak jej to dáme v pondelok ráno?

Haščák: A dík za poisťovne. Vážim si vašu konzistentnosť.

Sulík: Za poisťovne nemáš čo ďakovať. Ďakuj Jane Cigánikovej. Tá zabojovala a mohli by ste jej dať väčší priestor všeobecne, vrátane milého PR. Konzistentná v postojoch je najmä ona.

Haščák: Určite dáme. Idem na to dozrieť osobne.

Matovič tvrdí, že po komunikácii boli o Bittó Cigánikovej viaceré články v médiách z portfólia mediálneho domu Penty. Dodáva tiež, že po jednom z článkov navrhla zákon, ktorý mal o 100 percent zvýšiť zisky poisťovne Dôvera, ktorá patrí Pente.

Pravosť komunikácie nie je potvrdená. Líder OĽaNO vyhlásil, že je ochotný ísť so Sulíkom na detektor lži, ak by bola pravosť komunikácie spochybňovaná. Zároveň hovorí, že jeho cieľom nie je prebrať voličov SaS.

„Bol by som rád, keby dnešný deň bol posledným dňom Richarda Sulíka a Janky Penty Cigánikovej v politike,“ poznamenal s tým, že SaS podľa neho slúži mafii.

Cigániková odmieta komunikáciu s Haščákom

Igor Matovič ešte ako premiér pred takmer tromi rokmi označil Cigánikovú za lobistku finančnej skupiny Penta. Už vtedy hovoril, že poslankyňa SaS je trpená ako predsedníčka zdravotníckeho výboru a do zdravotníctva sa vyzná ako „hus do piva“. Vyčítal jej, že je nelojálna a podkopáva nohy vtedajšiemu ministrovi zdravotníctva Krajčímu. To však neplatilo o ministrovi Lengvarskom, s ktorým si poslankyňa rozumela a viackrát ho chválila.

Inzercia

Bittó Cigániková ako jediná poslankyňa bývalej štvorkoalície ani raz nehlasovala za programové vyhlásenie vlády. Dôvodom bola zmienka o snahe vytvoriť unitárny systém zdravotného poistenia.

Poslankyňa reagovala na Matovičove vyjadrenia tým, že ide o fantazmagóriu. Odmieta to, že by niekedy komunikovala s Haščákom.

Hovorí, že komunikuje so zástupcami všetkých poisťovní, nemocníc, ambulancií, lekárov či pacientskych organizácií. „Je to totiž moja práca a ich stanoviská bežne používam a potrebujem,“ uviedla a dodala, že tak by to mali robiť všetci politici, aby nenavrhovali „škodlivé hlúposti“.

„Od nikoho za to nič nepýtam ani nedostávam, okrem útokov pár zákerných ľudí, ktorí nič iné nedokážu. A mimochodom, už ste si asi mohli všimnúť, že ak ja chcem zaujať bulvár, dokážem to bez problémov sama,“ doplnila.

Matovič patrí do ústavu, reaguje Sulík

Sulík označil v reakcii Matovičovo konanie za podlý krok, samotnú komunikáciu však nepoprel. „Nebudem sa vyjadrovať k obsahu môjho mobilu,“ povedal s tým, že sa nechce vyjadrovať k „domnelým obsahom, o ktorých nič nevie“.

„Ja sa do bahna s Matovičom kúpať nepôjdem,“ dodal na tlačovom vyhlásení, na ktorom nemali novinári možnosť klásť otázky.

Matovič je podľa Sulíka psychiatrický pacient a patrí do ústavu. „Okrem toho je pomstychtivý a podlý klamár a manipulátor. Je to zúfalý pokus, ako zaujať,“ pokračoval s tým, že líder OĽaNO získava voličov útokmi na druhých.

Sulík tvrdí, že za 14 rokov v politike ho už prevetrali iní ľudia, ktorí ho odpočúvali alebo si ho nahrávali. Hovorí, že on ani SaS nemajú žiadne korupčné škandály. „Táto vec je pre mňa vybavená a Igorovi Matovičovi prajem veľa duševného zdravia a šťastia,“ doplnil.

Predseda SaS sa zároveň vyjadril k sporu na vláde o dofinancovanie VšZP. Hovorí, že z jeho strany bolo dobré rozhodnutie zastaviť návrh dať 300 miliónov iba do štátnej poisťovne, ktorá je podľa neho bezodný sud a zle hospodári.

Poukázal na kauzy VšZP a upozornil, že v Dôvere a Unione sú dva milióny poistencov, ktorí by z toho nemali nič. Návrh však nakoniec prešiel a štátnej poisťovni išlo 200 miliónov eur.

Haščák vyzýva políciu, aby konala

Na slová šéfa OĽaNO zareagoval pre TASR aj Jaroslav Haščák prostredníctvom svojho advokáta Martina Škublu. 

Očakáva, že polícia začne trestné stíhanie pre korupciu, prípadne iné trestné činy, ktorých sa dopustila osoba, ktorá ponúkla Matovičovi komunikáciu v Sulíkovom mobile, za čo žiadala milión eur.

Polícia by mala podľa neho konať aj voči Matovičovi pre neoznámenie trestného činu.

„Aktuálne sa od bývalého premiéra dozvedáme, že s človekom, ktorý mu dal miliónovú, pravdepodobne korupčnú ponuku, nielenže nevyrazil dvere a nenahlásil ho na polícii (hoci má zákonnú oznamovaciu povinnosť, inak sa odpustí trestného činu neoznámenia trestného činu), ale s touto osobou údajne zobchodoval vybrané súkromné správy,“ skonštatoval Haščák.

Zakladateľ Penty poukázal aj na Matovičove vyjadrenia z decembra minulého roka, keď avizoval, že má informácie o Sulíkovej korupcii a vypovedal o nej na polícii. 

„Polícia vtedy potvrdila, že sa podozreniami, o ktorých Igor Matovič hovoril, zaoberá. Vyzývame aj preto políciu, aby vzhľadom na dnešnú tlačovku Igora Matoviča oboznámila verejnosť s výsledkami jej doterajšieho zisťovania,“ hovorí Haščák.

SaS na strane súkromných zdravotných poisťovní

Richard Sulík na brífingu tiež tvrdil, že vyjadrenie Matoviča o tom, že SaS chcela zvýšiť zisky zdravotných poisťovní, je blud. Vysvetlil, že Bittó Cigániková si osvojila zákon Hegerovej vlády zo septembra 2022, podľa ktorého mali mať poisťovne zisk jedno percento z toho, čo vyberú, a ďalšie percento, keď budú plniť konkrétne ukazovatele.

Bez ohľadu na to je však zdravotnícky program SaS, za ktorým stojí práve poslankyňa Jana Bittó Cigániková a lekár Tomáš Szalay, nominant SaS na ministra zdravotníctva, najviac na strane súkromných zdravotných poisťovní. Tým chcú saskári uľahčiť fungovanie, odbremeniť ich od zbytočnej byrokracie a naviazať ich zisk na merateľný prínos pre pacienta. 

Najradikálnejším krokom je však plán rozdeliť Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktorej jediným akcionárom je ministerstvo zdravotníctva, na viac vzájomne súťažiacich samostatných subjektov a následne ich sprivatizovať. SaS prekáža dominantné postavenie VšZP na trhu a vníma pri nej konflikt záujmov štátu ako vlastníka i regulátora. Aj zo štátnych nemocníc by spravili akciové spoločnosti, od čoho si sľubujú lepšie hospodárenie i zníženie zadlženia.

Čítajte tiež

OĽaNO po Sulíkovom brífingu vyhlásilo, že šéf SaS potvrdil pravosť komunikácie vetou, že sa nebude vyjadrovať k obsahu svojho mobilu, ale aj tým, že neodpovedal na novinárske otázky. 

„Namiesto toho, aby sa Sulík za svoje nemorálne a protizákonné konanie verejne ospravedlnil, zmohol sa len na osobné urážky. Považujeme to za smutný koniec politickej kariéry zrejme najväčšieho povaľača vlád v Európskej únii,“ reagovalo hnutie.

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 11:36

Lívia Vašáková skončila na poste generálnej riaditeľky plánu obnovy. „Bohužiaľ predstavy o tom, ako by mal tento dobre rozbehnutý projekt napredovať, sa líšia od praxe, ktorá doteraz dobre fungovala. Neodchádzam zatrpknutá ani nahnevaná,“ napísala na sociálnej sieti. Odchádza s obavami o to, že pomaly miznú všetky pozitívne faktory.

02. december 2023, 11:08

Na území Slovenska platia výstrahy pred poľadovicou, snežením a snehovými jazykmi a závejmi. Snehové jazyky a záveje sa môžu vyskytnúť v Bratislavskom a Žilinskom kraji, na väčšine územia Trenčianskeho a Trnavského kraja, ako aj v okresoch Spišská Nová Ves, Poprad, Kežmarok a Levoča. Pre okresy Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto platí výstraha druhého stupňa. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.