Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. august 2019

Ani s Trubanom, ani s Ficom

Osloboďme sa konečne od propagandy.
Ani s Trubanom, ani s Ficom

Robert Fico a Michal Truban. Foto: TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Rozpoviem vám epizódku, ktorá je poučná pre slovenských kresťanov v súčasnosti. Bol rok 2001. Mečiar bol porazený, vládla prvá Dzurindova vláda, krajina sa vrátila z medzinárodnej izolácie na európsku trajektóriu.

Ale situácia vlády nebola utešená. Čelila nespokojnosti občanov po bolestivých reformách, preferencie Mečiarovho HZDS sa stále pohybovali v blízkosti tridsiatich percent a v opozícii narastala sila talentovaného politika Roberta Fica, ktorého strana Smer-SD mala preferencie blízke dvadsiatim percentám.

Všetky volebné prieskumy v roku 2001 nasvedčovali tomu, že nebude možné zostaviť vládu bez Mečiarovho HZDS aj Ficovho Smeru. Ani nie za rok Mečiara oslabil odchod Gašparoviča, SNS sa rozdelila a Smer klesol na 13 percent. A vláda bez nich vznikla. Zdieľať

Všetky volebné prieskumy nasvedčovali tomu, že po voľbách v roku 2002 nebude možné zostaviť vládu, ktorá by bola aj bez Mečiarovho HZDS, aj bez Ficovho Smeru.

A tak vznikali úvahy, že strany Dzurindovej koalície by mali v roku 2002 vytvoriť vládnu koalíciu so Smerom, keďže návrat Mečiara by Slovensku veľmi poškodil.

Ako sme to skúsili bez Mečiara aj bez Fica

Predstava vlády s Ficom ma vtedy nelákala, už len pre Ficovu viditeľnú frustráciu z Novembra 89. Na jeseň 2001 som na sneme KDH vystúpil s víziou budúcej vlády, ktorá by mala byť bez Mečiara aj bez Fica. Článok s názvom „Bez Mečiara aj bez Fica“ som publikoval v SME.

A pointa? To, že ani nie za rok vznikla vláda, ktorá bola aj bez Mečiara, aj bez Fica. Mečiara oslabil odchod Ivana Gašparoviča z HZDS a SNS sa ocitla mimo parlamentu, lebo sa pred voľbami rozdelila na dve strany. Ficov Smer klesol na trinásť percent.

Kedy už kresťania odmietnu falošné dilemy?

Miesto toho, aby kresťanská strana tvorila samostatnú entitu, ktorá koná nezávisle od liberálneho tábora i od postkomunistického tábora (Smer a ďalší), sa za posledné štvrťstoročie slovenských kresťanov podarilo rozdeliť do dvoch skupín, z ktorých jedna si nevie predstaviť politiku inak ako v liberálnom tábore, no a tá druhá volí ten postkomunistický tábor.

Chlieb sa lámal už pred vyše dvadsiatimi rokmi, keď KDH bolo preferenčne lídrom opozície a po HZDS druhou najsilnejšou stranou. Liberálny tábor, jeho politici i médiá však nedopustili, aby sa Čarnogurského konzervatívne KDH stalo ich lídrom. Cez vytvorenie SDK to napokon viedlo k tomu, že po porážke Mečiara KDH muselo bojovať za záchranu samotnej existencie. Samozrejme, tento úpadok by nebol býval možný bez ideovej korupcie niektorých kresťanov.

Liberáli neváhali KDH rozkladať v čase, keď toto bolo hrádzou proti mečiarizmu, ale keď sme sa po Mečiarovom páde iba chceli vyslobodiť z SDK, už na nás kričali, že rúcame Dzurindovu vládu a pripravujeme návrat Mečiara.

Dnes sa len ozvete, že to Trubanovo propagovanie drog nie je bohviečo, a hneď vám povedia, že ste ficovci. A, samozrejme, keď vám je zle z Kočnera, tí z toho druhého tábora vás hneď označia za liberála. Zdieľať

A táto hra pokračuje stále. Na každé trvanie kresťanov na svojich základných hodnotách reagujú liberáli tak, že teraz na ne niet času a že záujem Slovenska si vyžaduje, aby kresťania zo svojich hodnôt ustúpili. Kresťania, chcete kresťanského kandidáta na prezidenta? Iste chcete, aby sa prezidentom stal Harabin, však? Dnes sa len ozvete, že to Trubanovo propagovanie drog nie je bohviečo, a hneď vám povedia, že ste ficovci. Ale figu drevenú. 

Inzercia

A, samozrejme, keď vám je zle z Kočnera, tí z toho druhého tábora vás hneď označia za liberála a spýtajú sa vás, či chcete narkomana za premiéra. Prípadne či viete, koľko miliónov eur ročne vydávajú daňoví poplatníci na liečbu drogovo závislých.

A napokon takto pokrikujú kresťania jeden na druhého.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Ani s Trubanom, ani s Ficom

Preto tú falošnú dilemu treba odmietnuť. Akékoľvek nekritické primknutie sa k jednému z dvoch táborov a zamlčiavanie jeho chýb (napríklad dohodou o neútočení) vedie nevyhnutne k pohoršeniu nad správaním kresťanov. Kresťania by mali v sebe niesť víziu Slovenska, v ktorého vláde nie je ani korupcia spájaná s Ficom, ani liberálne excesy Progresívneho Slovenska, teda drogy, potraty a protirodinné ideológie.

Kresťania by mali v sebe niesť víziu Slovenska, v ktorého vláde nie je ani korupcia spájaná s Ficom, ani liberálne excesy Progresívneho Slovenska. Ako budú vo vláde žiadať od liberálov čokoľvek, keď im už teraz garantujú, že budú k ich excesom mlčať? Zdieľať

Samozrejme, že takúto víziu je ťažké uskutočniť, a nikto nemôže zaručiť, že sa to v roku 2020 podarí. Ale prečo sa jej vzdávať dopredu už teraz? A ako budú kresťania vo vláde žiadať od liberálov čokoľvek, keď liberálom už teraz garantujú, že budú mlčať k ich excesom?

A už aj mlčia. Truban je v rauši, Hlina hovorí, že nie je jeho otcom, a chváli Trubana, že sa priznal. (Nie je jasné, ako by sa mohol nepriznať, keď video s velebením drog videli tisíce ľudí.) Štefunko sľubuje registrované partnerstvá, Hlina hovorí, že za Štefunka nemôže. Za dohodu o neútočení vari môže. Ak sa kresťania tvária, že toto vajatanie nevidia, budí to pohoršenie. Tak ako budí pohoršenie, keď sa tvária, že nevidia korupciu.

Kto chce kresťanskú víziu uskutočniť zajtra, musí o nej nahlas hovoriť dnes. Nesmie sa báť. A ľudia majú tú víziu poznať. Kresťania musia mať voľné ruky v pomenúvaní všetkých problémov. A pol roka je v politike dlhá doba. Môže sa v nej prihodiť všeličo. Veď sme to spomínali.

Tak si, milí kresťania, skúste oslobodení od hluku každej propagandy povedať: Ani s Trubanom, ani s Ficom. Veď už sa toho tak nebojme...

Odporúčame

Jankovskej pondeloček

Jankovskej pondeloček

Zuzana Čaputová sa dnes prvý raz pokúsi prekročiť tieň formálneho prezidenta a Peter Pellegrini bude hľadať spôsob, ako to otočiť proti Robertovi Ficovi.