Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
08. november 2021

Covid a školy

Deti už obetovali naozaj dosť, teraz sme na rade my dospelí

Pre vládu je ľahšie zavrieť školy, ako prísnejšie chrániť neočkovaných obmedzeniami. Veď deti protestovať pred parlamentom nebudú.

Deti už obetovali naozaj dosť, teraz sme na rade my dospelí

Ilustračné foto – TASR

Z ministerstva zdravotníctva presakujú informácie, že ono, respektíve jeho poradný orgán Epidemiologické konzílium, vážne uvažuje nad dočasným uzavretím škôl pre zhoršujúcu sa epidemickú situáciu.

Zoznam členov epidemiologického konzília nie je verejný. Za pediatriu vystupuje len detská obvodná lekárka, hlavná ministerská odborníčka pre detských obvodných lekárov MUDr. Elena Prokopová.

Keďže detí máme na Slovensku milión, ide o závažný dosah na obrovskú skupinu ľudí, preto by bolo zodpovedné pred rozhodnutiami viac konzultovať s významnými odborníkmi z oblasti detského zdravia. Tobôž ak viaceré doterajšie slovenské rozhodnutia v otázke koronavírusovej pandémie u detí sa významne odlišovali od vyspelého sveta.

Rúška sa mali ponechať

Slovensko je tretia krajina na svete, ktorá mala najdlhšie zatvorené školy, napriek tomu nám to, žiaľ, úspechy neprinieslo.

Minister školstva Branislav Gröhling sa opakovane vyjadril, že on k zatvoreniu škôl nepristúpi, preto jediný, ktorý by mohol nariadiť uzavretie škôl, je hlavný hygienik, ktorý podlieha ministerstvu zdravotníctva.

Pozoruhodné je, že na návrh toho istého epidkonzília sa v slovenských školách ešte nedávno zrušila povinnosť nosiť rúška, a to napriek odporúčaniu všetkých významných inštitúcií, ako sú Americká pediatrická spoločnosť, CDC, WHO či ECDC.

Epidkonzílium zrušilo nosenie rúšok u detí v školách počas vyučovacích hodín napriek rastúcej vlne a napriek tomu, že aj laikom je úplne jasné, že vzhľadom na dramaticky nízku zaočkovanosť Slovenska bude tretia vlna silná.

Ako sme sa z médií v piatok dozvedeli, ministerstvo zdravotníctva pomerne dramaticky zvolalo narýchlo Ústredný krízový štáb. Ako verejnosť sme sa však nedozvedeli ani o dôvodoch náhleho zvolania, ani či sa preberala požiadavka zatvorenia škôl. Avšak požiadavka na ich zatvorenie naďalej rezonuje.

Toto opatrenie je totiž veľmi ľahko dosiahnuteľné zo strany vlády, stačí neotvoriť brány škôl. Na Slovensku sa, žiaľ, ľahšie zavrú školy ako bary či fitnescentrá.

Vakcína pre deti je na ceste

Je našou povinnosťou nechať školy otvorené čo najdlhšie. Existujú pomerne účinné odporúčané opatrenia, ako pomôcť otvoreným školám. Prednedávnom sme ich s kolegom Dr. Martinom Kršákom opísali tu alebo sa dajú ľahko vyhľadať na stránkach organizácií, ako je Európske centrum pre kontrolu infekčných chorôb.

Rúška v škole patria k základným odporúčaným opatreniam spoločne s kontinuálnym (miernym) vetraním, sociálnym dištancom, presúvaním učenia viac do exteriéru a plánovaním stravovania pri otvorenom okne a v skupinkách.

Rozumieme, že deti a učitelia sú už unavení, ale bolo by vhodné vydržať ešte pár týždňov, kým bude schválená vakcína pre deti od 5 do 12 rokov. Pravdepodobne to nebude trvať dlho, lebo americká FDA už vakcínu dávnejšie schválila a čakáme každú chvíľu aj schválenie pre Európu.

Vieme, že očkovanie u detí už po prvej dávke má mimoriadny efekt na zmiernenie vážneho priebehu a ďalších komplikácií. S odložením rúšok preto naozaj stačilo ešte chvíľu počkať a, naopak, podporiť školy, aby ešte pár týždňov vydržali aj s ďalšími opatreniami. Veď doma boli deti aj učitelia skutočne pridlho.

Svetlo na konci tunela v podobe vakcíny aj pre mladšie deti už vidíme. Preto rozhodnutie epidkonzília o zrušení povinnosti nosenia rúšok v škole v tejto chvíli považujeme za nešťastné.

Ďalším problémom pri plánoch na zatváranie škôl je fakt, že až vyše 23 percent detí od 12 do 18 rokov sa dalo zaočkovať. Rodičia tak konali z dôvodu ochrany zdravia, ale aj psychiky detí a dúfali, že zatvorenie škôl sa ich detí už týkať nebude. Veď heslo očkovacej kampane bolo „vakcína je sloboda“ a u detí by toto malo platiť ešte viac ako u dospelých.

Inzercia

Počet zaočkovaných detí v jednotlivých mesiacoch. Autor: Martin Huba

Minimálne zaočkované deti si plošné zatvorenie škôl nezaslúžia, aj keby boli v čiernom či bordovom okrese. Ony pre ukončenie pandémie urobili naozaj všetko. To, že dospelí ľudia sú neopodstatnene vyplašení z očkovania tak, že sú ochotní si ochorením radšej prejsť – často s rizikom ťažkého priebehu, následkami či úmrtím, už naozaj nemôže obmedzovať deti, ktoré sú chránené očkovaním.

Natíska sa tu pomerne jednoduché zdôvodnenie, že pre vládu je ľahšie zavrieť deťom školy, ako ešte prísnejšie chrániť nezaočkovaných protiepidemickými obmedzeniami. Veď deti protestovať pred parlamentom nebudú.

Kde sme zlyhali

Nie je celkom pravda, že sme nemohli spraviť viac, aby sme sa do súčasnej situácie nedostali.

Iste, do ochrany populácie očkovaním nám nešťastne vstúpila politika a ani slabá dôvera verejnosti voči vládnym predstaviteľom nám očkovanie na Slovensku neuľahčuje. Ale tí, čo mali na starosti očkovanie, žiaľ, nevyužili všetky možnosti, aby presvedčili dospelú populáciu na očkovanie a mohli sme sa tak vyhnúť katastrofe.

V prvom rade podstatne zlyhali v podpore očkovania prostredníctvom obvodných lekárov. Jednak pre byrokratické ťažkosti, veľmi slabú odmenu, ale aj preto, že sa ministerstvo obvodným lekárom jednoducho nevenovalo po odbornej stránke. Na závažne zanedbanú primárnu zdravotnú starostlivosť Slovensko dopláca dlhodobo a teraz počas pandémie násobne viac.

Žiaľ, veľké množstvo obvodných lekárov, ale aj špecialistov neodporúčalo očkovanie svojim (vážnejším) pacientom z dôvodu neopodstatnených obáv. Lekári, ale aj sestry sú autoritami pre svojich pacientov, a ak oni majú váhavý (nebodaj odmietajúci) postoj, pacienti málokedy pôjdu proti odporúčaniu svojho obvodného lekára.

Počet hospitalizovaných ľudí podľa veku za tretiu vlnu. Autor: NCZI, Martin Huba

Na obhajobu obvodných lekárov treba povedať, že ich priemerný vek je nad 60 rokov, ich ambulancie sú preplnené a mnohí z nich už nie sú zruční v sledovaní informácií up-to-date a ešte aj v angličtine na serióznych vedeckých stránkach.

Ministerstvo zdravotníctva malo na tento stav reagovať, poskytnúť im priamo informácie a podklady, byť nápomocné pri odpovediach na otázky pacientov týkajúce sa očkovania, prípadne mohlo lekárov chodiť školiť priamo do regiónov a za očkovanie motivačne zaplatiť.

V ľudskej spoločnosti platí nepekné pravidlo, že kde sa hádajú dospelí ľudia, následky si často odnesú deti. Dôvody na neočkovanie v drvivej väčšine prípadov sú iracionálne, lebo očkovanie je nepomerne menej nebezpečné ako samotné ochorenie.

Ak ste ešte nezaočkovaní, zaočkujte sa, prosím. Zaočkovaní, choďte čím skôr na tretiu dávku. Deti už pre zdravie a životy nás dospelých obetovali naozaj dosť – 28 týždňov samoty a „akože vzdelávania“.

Teraz sme na rade my dospelí, aby sme im to vrátili. Nechajme im otvorené školy. A nedá sa to dosiahnuť inak ako vlastnou zodpovednosťou, že sa my dospelí nebudeme chrániť schovávaním za deti a zavreté školy, ale budeme sa sami chrániť očkovaním. 

Súčasnú situáciu totiž nezhoršujú v skutočnosti deti nám, ale my dospelí im. Deti si zaslúžia, aby sme im vrátili ich 28-týždňovú obetu na ochranu nášho zdravia a životov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.