Systém ePrihlášky vyvolal počas prijímačiek žiakov na strednú školu veľkú vlnu hnevu zo strany rodičov, ktorých deti nezvládali neistotu a dlhé čakanie na výsledky automatu. Dnes už má väčšina deviatakov tento proces za sebou, nervozita z nového systému sa však presunula na ďalšiu kategóriu rodičov.
V podobnej situácii sa totiž ocitli viacerí rodičia počas zápisu detí na základné školy. Napriek tomu, že sa čoskoro začínajú letné prázdniny, mnohí z nich stále nevedia, kam ich dieťa v septembri vlastne nastúpi. Riaditelia škôl vinia systém ePrihlášky, ministerstvo školstva im kontruje, že systém pracuje bez pochybenia.
Prax ukazuje, že nový systém prihlasovania detí skomplikoval život rodičom, ktorí z rôznych dôvodov vybrali svojmu dieťaťu inú ako spádovú školu.
V takejto situácii sa ocitla Kristína z Bratislavy, ktorá nás požiadala o anonymitu. S manželom zamietli možnosť spádovej školy z dôvodu, že ide o štátnu školu.
„Nad spádovou školou sme neuvažovali, pretože medzi našimi prioritami je súlad náboženských hodnôt. Pre svoje dieťa si želáme prostredie, ktoré korešponduje s našimi hodnotami. Ďalším faktorom boli nie vždy pozitívne skúsenosti rodičov z okolia so spádovou školou,“ hovorí pre Postoj Kristína.
Pre syna vybrali tri cirkevné bratislavské základné školy. Na výveske ePrihlášok preto s úľavou zistili, že jedna z nich ich syna prijala. Keďže systém evidoval prijatie dieťaťa na jednej zo škôl, z ďalších dvoch ich syna systém automaticky vyradil zo zoznamu uchádzačov.
O to väčšie bolo ich prekvapenie, keď im zo školy, kde im automat potvrdil prijatie, prišlo oficiálne rozhodnutie o neprijatí ich syna. „V odôvodnení bolo uvedené, že syna neprijali pre nedostatok miesta. Hneď sme telefonicky kontaktovali školu, kde sme sa dozvedeli, že posledné slovo má riaditeľ, a nie automat a je nutné sa odvolať na všetky žiadané školy. Po čase sa aj status v automate zmenil z ,Prijatý‘ na ,V spracovaní‘,“ vysvetľuje Kristína.
Kristína opisuje, v akom strese sa s manželom ocitli, keď zistili, že zbytočne starostlivo vyberali tri školy pre svojho syna, ktoré považovali za najlepšie možnosti. „Automat, ktorý nás vylúčil z ostatných vybraných dvoch škôl, nás dostal do situácie, že sme si školu nemali vyberať, ale mali sme byť radi, že sa náš syn vôbec do nejakej školy v Bratislave dostane,“ dodáva.
Zisťovali sme na cirkevnej Základnej škole Matky Alexie, ktorá sa nezapojila do školských obvodov a nie je spádovou školou, čo sa stalo a prečo rozhodnutie školy bolo iné, ako určil automat. Riaditeľka školy Monika Vašková nám potvrdila, že nový systém urobil nesprávny zoznam prijatých detí a nezohľadňoval kritériá, ktoré škola nastavila.
Automat totiž funguje tak, že škola si určí kritériá, podľa ktorých bude žiakov vyberať, a tie má následne skombinovať s prioritami rodičov.
„Napriek tomu, že som vytvorila poradie, automat vyhodnotil poradie podľa priority škôl. To bude automat rozhodovať o tom, koho prijmeme a kam chce rodič umiestniť svoje dieťa?“ dodáva Monika Vašková s tým, že rodičov neprijatých detí informovali, že s vyhodnotením automatu a výveskou nesúhlasia. Zároveň ich upozornili na možnosť odvolania, keďže niektorí rodičia prijatých detí sa napokon rozhodli nenastúpiť.
Kristíninho syna nakoniec škola na odvolanie prijala, ale u rodičov zanechal zápis prvákov nepríjemnú pachuť. „Sme radi, že to dopadlo dobre, ale celý proces s niekoľkomesačným čakaním, keďže zápisy sa konali v apríli, a následným zmätkom s výsledkami považujeme za stresujúci pre rodičov, deti, a zdá sa, že rovnako aj pre riaditeľov, na ktorých sa zniesla celá administratívna záťaž,“ myslí si Kristína.
Jej slová potvrdzuje aj reakcia riaditeľky Moniky Vaškovej, podľa ktorej nový systém priniesol do škôl chaos a zbytočne zdĺhavý proces napriek tomu, že doteraz všetko fungovalo cez EduPage. Ako zdôraznila, kým po minulé roky mala škola zápis prvákov sprocesovaný už v máji, tento rok nemajú veci skompletizované ani teraz pár dní pred prázdninami.
Monika Vašková je presvedčená, že automat by mal pracovať ako druhotný systém po vydaní rozhodnutia o prijatí či neprijatí dieťaťa riaditeľom školy. Zároveň vyjadrila nesúhlas s tým, aby budúci školský rok vyhodnocoval automat prijatie detí bez škôl a aby bola spustená výveska ešte pred rozhodnutím riaditeľa.
Riaditeľka Vašková nám potvrdila, že aj v týchto dňoch k nej prichádzajú s prosbou o prijatie rodičia, ktorým dieťa neprijala žiadna z troch vybraných škôl napriek tomu, že jednou z nich bola ich spádová, ktorá by mala mať povinnosť také dieťa prijať. „Považujem to za zásadnú chybovosť systému. Týchto prípadov je viac. Systém preto považujem za neotestovaný, zle nastavený a chaotický,“ zdôraznila riaditeľka Monika Vašková.
Minister školstva Tomáš Drucker napriek skúsenostiam škôl zásadne odmieta, že by automat neprihliadal na kritériá škôl, a ak tak neurobil, chybu spravili riaditelia a nie automat.
Drucker sa tak vyjadril v medializovanom prípade zo Senca, kde na prekvapenie tamojších riaditeľov škôl i údiv rodičov automat vyhodnotil, že deti s trvalým pobytom v Senci zostali neprijaté, pričom deti z okolitých obcí sa na školy dostali. Automat veľkoryso ponúkol miesta mimoseneckým deťom aj napriek tomu, že Senec dlhodobo bojuje s nedostatkom kapacity škôl aj pre deti žijúce priamo v meste.
Mesto tvrdí, že sa na prijímanie prvákov pripravovalo už niekoľko mesiacov a spolu s riaditeľmi hľadali spôsob, ako zabezpečiť, aby boli prednostne prijaté deti zo spádových oblastí.
„Automat spôsobil, že nám zmenil poradie. Naše senecké dieťa, ktoré malo Základnú školu Mlynská, kde sa nezmestilo, sme v rámci našich diskusií priradili na Základnú školu Tajovského, ale keďže oni tam mali prioritu dva, klesli pod čiaru,“ vysvetlila pre televíziu Joj vedúca útvaru školstva a spoločného školského úradu Ľudmila Ďurďovičová. Podľa nej akoby automat nerátal s nedostatočnými kapacitami škôl a bral do úvahy prioritu rodiča, a nie povinnosť obce umiestniť deti.
Minister Tomáš Drucker však takéto odôvodnenie rázne odmietol a nesúhlasí, že by chybu spôsobil nový systém ePrihlášok, podľa neho ju urobili riaditelia škôl.

Foto: FB/ministerstvo školstva
Rezort sa po niekoľkých dňoch snažil ostrú rétoriku svojho ministra zmierniť a na pondelkovom stretnutí riaditeľa sekcie informačných technológií ministerstva Branislava Baláža a produktového manažéra tejto sekcie Martina Bezeka s predstaviteľmi mesta už zazneli miernejšie výroky.
„V debate odznelo, že senecké školy neurobili chybu pri spracovávaní ePrihlášok, a rovnako odznelo, že automat postupoval správne,“ povedala pre Postoj hovorkyňa mesta Senec Martina Ostatníková.
Podľa jej informácií chyba bola spôsobená situáciou v Senci, ktorý zápasí s kapacitou na školách. Ak si rodič nedal prihlášku na spádovú školu, mohol ho v minulosti zriaďovateľ v rámci odvolania umiestniť na inú školu. Tým, že automat prijal deti mimo Senca, však tento rok k takej možnosti nedošlo a prijímal len deti, ktoré si spádovú školu označili ako prioritu jeden.
To znamená, že automat v budúcnosti prinúti rodičov ako prioritnú školu určiť svoju spádovú školu, aj keď mali záujem o inú seneckú školu, len aby sa neocitli v situácii, že budú hľadať už akúkoľvek školu v bližšom i vo vzdialenejšom okolí Senca. To je ale v rozpore s deklarovaným právom slobodného výberu základnej školy, ktorý garantuje školský zákon.
Na tohtoročný automat doplatil aj Marek, ktorý nás požiadal o anonymitu. Synovi vybrali ako prioritu číslo jeden inú školu ako spádovú s tým, že ak ho neprijmú, svoju spádovú školu, v ktorej tesnej blízkosti žijú, brali ako istotu, keďže sa spoliehali na vyhlásenia ministra, že spádová škola má povinnosť dieťa zo svojho obvodu prijať.
„Prisťahovali sme sa sem len nedávno. Zvažovali sme novostavbu, ktorá však bola na okraji mesta, alebo starší byt, ktorý nás stál veľa námahy s rekonštrukciou, ale zvíťazil v našich preferenciách práve kvôli lokalite. Skutočnosť, že máme jednu zo škôl v pešej dostupnosti do troch minút, bola pre naše rozhodovanie zásadná,“ hovorí.
Marekov syn je však takisto medzi neprijatými deťmi, a ak odvolanie nedopadne v jeho prospech, syna budú musieť voziť do niektorej z okolitých obcí. Hoci sa kompetentní uzniesli, že situáciu nezavinil nikto, približne dve desiatky rodičov žijú momentálne v strese, pretože netušia, kam ich dieťa v septembri nastúpi.
Podľa hovorkyne sa mestu podarilo umiestniť na senecké školy sedem z týchto detí vďaka uvoľneným miestam po prijatých deťoch, u ktorých schválili dodatočný odklad. Zvyšným deťom sa bude snažiť nájsť miesto samotné mesto.
„Za pomoci informácií pána Bezeka z ministerstva máme k dispozícii zoznam škôl v okolí s voľnou kapacitou. Aj komunikáciu s týmito školami bude musieť zastrešiť mesto Senec,“ doplnila hovorkyňa Martina Ostatníková.
Aj keď viacerí riaditelia škôl tvrdia, že im systém ePrihlášky nesprávne vyhodnotil zoznam prijatých detí a podľa ich slov nie je vhodný na prijímanie prvákov, ministerstvo školstva akúkoľvek kritiku odmieta.
„Systém ePrihlášky nijako nemení ani neprehadzuje poradie žiakov. Pracuje výlučne s poradím uchádzačov určeným školami a preferenciami rodičov, pričom jeho úlohou je len zabezpečiť, aby jedno dieťa neblokovalo viac miest na viacerých školách súčasne,“ zaslalo nám svoje stanovisko ministerstvo školstva s tým, že prijímanie žiakov na základné školy je v kompetencii škôl a ich zriaďovateľa.
Ak je jedinou úlohou automatu zabezpečiť, aby jedno dieťa neblokovalo naraz miesta na viacerých školách, ako tvrdí ministerstvo, otázkou zostáva, či tento „benefit“ automatu nie je príliš malý oproti tomu, ako riaditeľom škôl a rodičom skomplikoval proces prijímania budúcich prvákov.