Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Video a podcast
17. jún 2020

Podcast

Žena sa málokedy rozhodne pre potrat, ak cíti v mužovi oporu

Hoci mnohí žiadajú, aby muži v otázke potratov mlčali, ženy od svojich partnerov očakávajú podporu.

Žena sa málokedy rozhodne pre potrat, ak cíti v mužovi oporu

Zuzana Straková – psychologička a poradkyňa, Zuzana Stohlová Kiňová – poradkyňa a riaditeľka poradne Alexis. FOTO – alexis.sk; Postoj/Pavol Rábara

Veľká časť žien sa o potrate rozhoduje pod nátlakom partnera. Málokedy sa však dá povedať, že samotná žena ide na potrat čisto z ekonomických alebo zdravotných dôvodov. Zväčša ide o kombináciu viacerých motivácií a dôvodov. Hovoria v rozhovore pre denník Postoj Zuzana Stohlová Kiňová a Zuzana Straková z poradne Alexis, ktoré ženám pomáhajú v prípadoch neželaného tehotenstva.

Zbieranie údajov o tom, prečo ženy na potrat chodia, by mohlo pomôcť pri prevencii alebo pomoci k tomu, aby sa ženy rozhodovali dieťa vychovať.

Partner ženu často priamo k potratu dotlačí. Na druhej strane sú muži často pasívni vo vzťahu k osudu svojho dieťaťa, zbavujú sa zodpovednosti a ženu v rozhodovaní nechajú samu bez podpory.

Hoci majú gynekológovia povinnosť ženu informovať o možnostiach poradenstva pri rozhodovaní sa o potrate, málo žien sa k poradenstvu dostane práve cez svojho gynekológa. Gynekológovia podľa skúseností poradkýň nemajú na to čas. Poradkyne sa stretávajú aj s prípadmi, keď k potratu ženu privedie práve jej gynekológ.

V inej situácii sú ženy, ktoré o vytúžené dieťa prišli pri spontánnom potrate. Tieto ženy potrebujú výraznú podporu od svojho manžela či partnera. A hoci feminizmus odsúva muža na vedľajšiu koľaj, v praxi ženy od mužov očakávajú podporu a spolurozhodovanie. Skúsenosti poradkýň totiž hovoria o tom, že rozhodnutie ženy je často také, aké je rozhodnutie muža. Ak teda muž ženu podporuje, málokedy sa rozhodne pre potrat.

Inzercia

Sledujte podcast Denníka Postoj

Odporúčame