Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
09. jún 2020

Progresívci

Strana sa čistí, lebo podnikatelia tu naozaj nepôsobia autenticky

Za tri roky traja predsedovia. Nie, Progresívne Slovensko nebude mečiarovský, matovičovský ani kollárovský projekt jedného muža.

Strana sa čistí, lebo podnikatelia tu naozaj nepôsobia autenticky

FOTO – TASR/Dano Veselský

Progresívne Slovensko má už tretieho predsedu, čo je vzhľadom na krátku existenciu strany pozoruhodný výsledok (registrácia strany november 2017, zakladajúci snem január 2018). Životnosť predsedu strany tohto typu teda zjavne nie je dlhá. Možno nová predsedníčka Irena Bihariová vydrží vo funkcii dlhšie.

Strana nielen akoby požierala svojich predsedov, ale čoraz viac sa vzďaľuje svojim zakladateľom a ich svetu. Ivan Štefunko a Michal Truban, ktorí stáli na začiatku, majú podnikateľskú skúsenosť a svet biznisu poznajú zvnútra. Aj vďaka tomu mohli na začiatku investovať do novej strany.

Ale ich prerod na politikov nebol celkom úspešný. Teda nebol úspešný v strane, ktorú založili.

Tam sa hodia ľudia s inými skúsenosťami, zdá sa. Výrazné osobnosti strany sú zväčša ľudia z tretieho sektora, z médií, z kreatívneho priemyslu, z think tankov, konzultanti, mentori, politológovia a teológovia špecifického typu. A patrí k nim aj aktivizmus rôzneho typu – od ekologického, ľudskoprávneho, verejnopriestorového, protikorupčného, klimatického, až po digitálny.

Pre nich to nie je politická práca, ale misionárska činnosť. Zdieľať

No zatiaľ táto komunita ľudí nemá na Slovensku až takú rozložitú základňu, ako tvrdí môj kolega Jozef Majchrák. Je to najmä strana veľkomestského voliča, čo na Slovensku znamená Bratislavu a čiastočne Košice. Ale v médiách, na sociálnych sieťach či vo verejnom priestore je táto skupina viditeľná, vplyvná aj aktívna. A vďaka Irene Bihariovej bude v pôsobení Progresívneho Slovenska ešte viac vášne, emócie a revolučného nadšenia. V zlepšovaní, modernizovaní spoločnosti vidia títo ľudia svoje poslanie, náplň života, pre nich to nie je klasická politická práca, chápu to skôr ako misionársku činnosť.

A v tomto svete už Michal Truban začal strácať dych. Hoci predal svoju firmu a poctivo sa snažil zmeniť z podnikateľa na aktivistu a politika. Aj názorovo sa pomaly posúval sprava do stredu, až mierne doľava, aby sa neodlišoval od svojich spolustraníkov. Pokúšal sa aj o aktivizmus, chodieval protestovať s transparentom proti kotlebovcom, ale nie vždy mu táto póza pristala. Ani ako mentor mladých ľudí sa príliš neosvedčil.

Oveľa presvedčivejší bol, keď písal alebo hovoril o tom, ako sa trápil so svojou firmou, ako bojoval, aby prežila, porazila konkurenciu, udržala zamestnancov, rástla. Ale toto nie je svet Progresívneho Slovenska.

Nemyslíme si však, že dnes potrebujeme ďalších alfa-samcov, tvrdia progresívci. Zdieľať

Na samotnej stránke Progresívneho Slovenska akoby sa ideológovia strany až ospravedlňovali, že predsedom bol dlho muž a navyše podnikateľ. „Nemyslíme si však, že dnes potrebujeme ďalších alfa-samcov,“ píše sa na stránke Progresívneho Slovenska.

Mimochodom, aj Ivan Štefunko začal byť ako líder nedôveryhodný, keď už bolo jasné, že jeho firma neposkytuje len konzultácie, mentoring a nezháňa v rôznych grantových sférach iba peniaze pre iných, ale že aj sama vytvára investičný fond. A aj Ivan Štefunko sa zapája do podnikania. Všetky problémy firiem, v ktorých sa objavil, padali potom aj na jeho hlavu.

Inzercia

Do progresívneho projektu sa viac hodia ľudia, ktorí si do životopisu môžu uviesť napríklad toto: expertka na kultúrnu politiku a kreatívny priemysel (Zora Jaurová), dizajnérka, občianska aktivistka (Dana Kleinert), šéf nadácie, dlhoročný novinár (Pavel Sibyla), výskumný pracovník Ústavu medzinárodných vzťahov (Michal Šimečka), programový riaditeľ a člen predstavenstva medzinárodnej dobročinnej charity (Martin Hojsík), spoluzakladateľka občianskeho združenia Obec bez hraníc (Jana Hanuliaková)...

Väčšinou ide o ľudí, ktorí sa dobre vyznajú v grantoch, eurofondoch, dotačných schémach, fundraisingu, v písaní projektov aj v dobročinných aktivitách.

Chcú sa mať dobre, patriť k strednej vrstve, ale zase nemusia byť príliš bohatí. Zdieľať

Progresívne Slovensko však zrejme nebude strana, kde by sa cítil prirodzene človek, ktorý chodí do práce, stará sa o rodinu a nemá čas na nejaký veľký aktivizmus. A možno ani nemá väčšie ambície, ako uživiť svoju rodinu, dobre vychovať deti a byť slušným človekom. Táto misia mu stačí.

Samozrejme, vývoj spoločnosti progresívcom praje, čoraz viac ľudí bude pracovať v médiách, reklame, konzultačných a mentoringových spoločnostiach aj v neziskovkách a nadáciách. Títo ľudia sa chcú mať dobre, chcú patriť k strednej vrstve, ale zase nemajú taký ten podnikateľský drajv. Nemajú potrebu až tak veľmi zbohatnúť a pracovať deň-noc, lebo chcú mať aj dostatok voľného času na to, aby mohli pestovať aktivizmus rôzneho typu, aby mohli cestovať, podporovať svoj osobnostný rast, viesť boj proti globálnemu otepľovaniu, za spásu planéty či zelené témy.

Ale o voličov so zelenými preferenciami bude teraz bitka. Beblavého Spolu, ktoré Bihariová nemala príliš v obľube, sa pod vedením Juraja Hipša mení na zelenú stranu. Stačí si pozrieť ich nové bilboardy či webovú stránku. Zelená farba je už najvýraznejšia a premenovanie visí vo vzduchu.

Navyše majú výrazné postavy ekologického hnutia, okrem Juraja Hipša je to Erik Baláž a europoslanec Michal Wiezik. Takže možno progresívcom zelené témy trochu uniknú, ale budú mať iné voľné pole, kde im veľká konkurencia nehrozí. Všetky tie progresívne témy, o ktorých Irena Bihariová tak presvedčivo hovorí a za ktoré ochotne pôjde aj na barikády.

Slovenčina má pekné slovo. Vyčíriť sa. Znamená stať sa čírym, zbaviť sa neželateľných prvkov a prímesí. To sa udialo v Progresívnom Slovensku.

Michal Truban sa stal obeťou tohto procesu. Je síce stále podpredsedom a hlavným investorom strany. Ale ak nechce pri svojich kolegoch úplne zaniknúť, bude sa musieť stať ešte väčším aktivistom a nadšencom pre progresívne témy. Inak v tej partii bude čoraz viac cudzorodým prvkom.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame