Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. novembec 2018

Vyskúšali sme jediné kláštorné pivo široko-ďaleko

Pivný stĺpček tento rok končíme ochutnaním piva z českého kláštora premonštrátov.
Vyskúšali sme jediné kláštorné pivo široko-ďaleko

Ležiak od českých premonštrátov. (Foto: autor)

Ak máte radi pivo z produkcie kláštorov, v slovenskom priestore také nenájdete. Zatiaľ sa jednoducho naši rehoľníci i mnísi do tejto aktivity nehrnú. 

Veľký výber kláštorného piva nie je ani u nášho západného suseda. Dokonca je v Česku podľa našich informácií len jediný kláštor, ktorý priamo varí pivo. Nájdeme ho v dedinke Želiv na polceste medzi Brnom a Prahou.

Rád premonštrátov varil pivo v Želive už v 14. storočí. Ako sa ďalej dočítame na ich oficiálnej stránke, stáročná tradícia pivovarníctva bola v Želive prerušená až v roku 1907, keď kláštor zasiahol veľký požiar. 

Premonštráti obnovili svoj pivovar v roku 2003. Vtedajší opát kláštora Hroznata Pavel Adamec pre ČTK povedal, že pivovar ako jediný v republike zaviedol spôsob kvasenia, ktorý sa používal pri staročeských pivách. 

Pivovaru sa však nedarilo, najmä pre zastaranú technológiu. Koncom roka 2009 preto skončil, no už na ďalší rok založili premonštráti nový Želivský kláštorný pivovar s modernou výrobnou technológiou.

Inzercia

My sme sa k produktu želivského kláštora dostali počas pracovnej návštevy u košických dominikánov, ktorí pivo zo Želiva ponúkajú vo svojom centre Veritas. 

Želivský pivovar dáva svojim pivám mená podľa významných opátov, my sme ochutnali Haštala 12, čo je svetlý ležiak. Farbou by sme ho však radili skôr k polotmavým pivám. Chuť mierne zakaleného piva je veľmi zaujímavá, pomerne korenistá, s vyváženou sladkosťou a chmeľovou arómou. 

Želivský pivovar je relatívne malý, preto aj dostupnosť jeho produktov, zvlášť u nás, je veľmi slabá. Nezostáva nám preto nič iné, iba si naplánovať nejaké interview v Prahe a cestou sa nenápadne zastaviť na modlitbu v kláštore premonštrátov. 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame