Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. júl 2018

Južné Čechy: To nie je len Budvar

Keď pivovar používa vodu z pútnického miesta, môže vám také pivo nechutiť?
Južné Čechy: To nie je len Budvar

Pivovar v Žumberku. (Foto: autor)

„Já jsem byl odkojenej na Budváru, dvanáctce, ale tohle pivo je naprosto skvělý,“ hovorí chlapík pred štyridsiatkou, ktorý sedí na kraji nášho stola. Chalupár z Českých Budějovíc má pred sebou svetlú jedenástku s označením Žumberák, nie prvú a ani poslednú. 

Tu, v malej dedinke Žumberk, 30 kilometrov od Budějovic, pivo naozaj chutí. Spomínaný Žumberák vyrába maličký nezávislý pivovar Žumberk. Pri jeho varení využívajú vodu z prameňov, ktoré sa nachádzajú za pútnickým kostolom Nanebovzatia Panny Márie v neďalekej obci Dobrá Voda. 

Bez toho, aby sme sa púšťali do citlivej dogmatickej polemiky o tom, či takéto pivo nie je de facto svätenina, si radšej povedzme pár slov o spomínanej lokalite. 

Dedinka Dobrá Voda, ktorú volajú aj juhočeské Lurdy, sa nachádza pri mestečku Nové Hrady v česko-rakúskom pohraničí. Na svahu kopca stojí barokový kostol zasvätený Panne Márii, bohato zdobený zlatom v interiéri. 

Kostol Nanebovzatia Panny Márie na Dobrej Vode. 

Za chrámom, v kopci sú pramene mierne rádioaktívnej vody, ktorá má liečivé účinky. Pred vstupom do kostola si ju možno načerpať. Toto miesto pútí a modlitby s krásnym výhľadom na novohradský vidiek je ideálnym tipom na cyklovýlet. 

Najmä ak svoj okruh zakončíte v takých malebných dedinkách, ako je spomínaný Žumberk, kde nájdete aj peknú tvrdzu, pôvodne gotické opevnenie situované pri rybníku. 

Inzercia

Tvrdza v obci Žumberk. Foto: Jiří Strašek (CC licencia)

V miestnom penzióne môžete okrem spomínaného Žumberáka ochutnať aj pivo z produkcie neďalekého pivovaru Jílovice. A to rozhodne odporúčame. Jílovická dvanástka bola pre autora týchto riadkov zatiaľ najlepšie pivo sezóny. A nejde len o subjektívne pocity, veď získalo 1. miesto v kategórii svetlý ležiak z minipivovaru v súťaži Pivo České republiky rok 2016. 

Je to klasický český ležiak, bohatý na chuť a chmeľovú vôňu, v ktorom nenájdete žiadne zbytočné kvasinkové či korenisté tóny. Chvíľami máte pocit, že pijete Plzenský prazdroj, len o čosi máličko sladší a plnší do tela. 

Žumberák 11°, Jílovice 12° a Jílovice polotmavá 13°.

Keď už sme v južných Čechách, spomeňme ešte jeden pivný tip. Pri návšteve Českého Krumlova určite stojí za návštevu miestny pivovar Eggenberg. Pivo je výborné, ale rovnako skvelé je prostredie, v ktorom si ho môžete vychutnať – v priestoroch bývalých pivovarských chladničiek nad ležiackymi pivnicami – čo je budova typickej priemyselnej architektúry s vysokými stropmi. 

Ak pôjdete teda do Českých Budějovíc na krúžkovaný Budvar, nezabudnite na juhočeské Lurdy a svätené vody v ich okolí.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.