Južné Čechy: To nie je len Budvar

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Južné Čechy: To nie je len Budvar

Pivovar v Žumberku. (Foto: autor)

Keď pivovar používa vodu z pútnického miesta, môže vám také pivo nechutiť?

„Já jsem byl odkojenej na Budváru, dvanáctce, ale tohle pivo je naprosto skvělý,“ hovorí chlapík pred štyridsiatkou, ktorý sedí na kraji nášho stola. Chalupár z Českých Budějovíc má pred sebou svetlú jedenástku s označením Žumberák, nie prvú a ani poslednú. 

Tu, v malej dedinke Žumberk, 30 kilometrov od Budějovic, pivo naozaj chutí. Spomínaný Žumberák vyrába maličký nezávislý pivovar Žumberk. Pri jeho varení využívajú vodu z prameňov, ktoré sa nachádzajú za pútnickým kostolom Nanebovzatia Panny Márie v neďalekej obci Dobrá Voda. 

Bez toho, aby sme sa púšťali do citlivej dogmatickej polemiky o tom, či takéto pivo nie je de facto svätenina, si radšej povedzme pár slov o spomínanej lokalite. 

Dedinka Dobrá Voda, ktorú volajú aj juhočeské Lurdy, sa nachádza pri mestečku Nové Hrady v česko-rakúskom pohraničí. Na svahu kopca stojí barokový kostol zasvätený Panne Márii, bohato zdobený zlatom v interiéri. 

Kostol Nanebovzatia Panny Márie na Dobrej Vode. 

Za chrámom, v kopci sú pramene mierne rádioaktívnej vody, ktorá má liečivé účinky. Pred vstupom do kostola si ju možno načerpať. Toto miesto pútí a modlitby s krásnym výhľadom na novohradský vidiek je ideálnym tipom na cyklovýlet. 

Najmä ak svoj okruh zakončíte v takých malebných dedinkách, ako je spomínaný Žumberk, kde nájdete aj peknú tvrdzu, pôvodne gotické opevnenie situované pri rybníku. 

Tvrdza v obci Žumberk. Foto: Jiří Strašek (CC licencia)

V miestnom penzióne môžete okrem spomínaného Žumberáka ochutnať aj pivo z produkcie neďalekého pivovaru Jílovice. A to rozhodne odporúčame. Jílovická dvanástka bola pre autora týchto riadkov zatiaľ najlepšie pivo sezóny. A nejde len o subjektívne pocity, veď získalo 1. miesto v kategórii svetlý ležiak z minipivovaru v súťaži Pivo České republiky rok 2016. 

Je to klasický český ležiak, bohatý na chuť a chmeľovú vôňu, v ktorom nenájdete žiadne zbytočné kvasinkové či korenisté tóny. Chvíľami máte pocit, že pijete Plzenský prazdroj, len o čosi máličko sladší a plnší do tela. 

Žumberák 11°, Jílovice 12° a Jílovice polotmavá 13°.

Keď už sme v južných Čechách, spomeňme ešte jeden pivný tip. Pri návšteve Českého Krumlova určite stojí za návštevu miestny pivovar Eggenberg. Pivo je výborné, ale rovnako skvelé je prostredie, v ktorom si ho môžete vychutnať – v priestoroch bývalých pivovarských chladničiek nad ležiackymi pivnicami – čo je budova typickej priemyselnej architektúry s vysokými stropmi. 

Ak pôjdete teda do Českých Budějovíc na krúžkovaný Budvar, nezabudnite na juhočeské Lurdy a svätené vody v ich okolí.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo