S trapistami bez trápenia. Kto vyrába pivný Rolls-Royce?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
S trapistami bez trápenia. Kto vyrába pivný Rolls-Royce?

Westvleteren 12 je považované za najlepšie pivo na svete. Flickr.com/Josef Hanning

Nie sú len prísnym mníšskym rádom, ale vo svete piva vyhľadávanou spiritualitou.

Keď sme v ostatnom pivnom stĺpčeku písali o patrónoch piva, bolo to možno trochu abstraktné. Svätý Arnold alebo svätý Václav nám síce môžu pomôcť orodovaním v nebi, ale pivo nám nenačapujú. V tomto si však môžeme pomôcť u svätých mužov v trapistických kláštoroch. 

Pivá z produkcie cisterciánov prísnej observancie (trapistov) patria medzi svetovú špičku. Preto by mal pivný svet spozornieť pri správe, že aj Briti majú svoje trapistické pivo. V poradí ide o dvanásty trapistický kláštor, ktorý sa môže pochváliť varením piva.  

V prípade Veľkej Británie ide o kláštor Mount Saint Bernard Abbay v Leicestershire.  

Trapistickí mnísi z tohto kláštora sa pôvodne venovali mliekarenským výrobkom, v roku 2013 však výrobu zavreli z finančných dôvodov. Viackrát navštívili benediktínsky kláštor v talianskej Nursii, kde miestni mnísi varia pivo. Po piatich rokoch výskumu a príprav sa teda pustili do varenia piva belgického typu. 

K téme:
Reportáž z trapistického kláštora: Ako prežiť u mníchov v českom lese Zdieľať

Oficiálne sa predaj prvého trapistického piva v dejinách Veľkej Británie začne 9. júla. Produkt sa volá Tynt Meadow podľa pôvodnej lokality, kde sa trapistickí mnísi v roku 1835 usadili. 

"Pivo je dobrý nápoj, naši belgickí priatelia povedali nejeden raz, že by to mal byť tekutý chlieb a nie zafarbená voda — a presne o to sme sa snažili,” povedal pre BBC predstavený opátstva dom Erik Varden. 

Na nové pivo si posvietil aj pivný expert Roger Protz, ktorý Tynt Meadow pochválil s tým, že určite bude pivným nadšencom chutiť. Pripomenul tiež fakt, že ide o prvé pivo varené mníchmi na území Anglicka od čias Reformácie. 

Dvanásť kláštorov a jeden klenot 

Trapistické kláštory, ktoré vyrábajú produkty na komerčný trh, sú združené v Medzinárodnej trapistickej asociácii (International Trappist Association).

Asociácia zastrešuje spolu 20 kláštorov, z ktorých sa mnohé venujú aj ďalším druhom výrobkov ako napríklad syrom, vínam, medu, čokoláde či olejom. 

Pivo varí vrátane prírastku z Anglicka celkovo 12 trapistických kláštorov. Ako sa uvádza na stránke asociácie, trapistické pivo musí spĺňať isté podmienky: musí sa variť na území opátstva mníchmi alebo aspoň pod ich dohľadom s obchodnými podmienkami, ktoré sú v súlade s kláštorným štýlom života. Pivovar sa nesmie stať prioritou činnosťou kláštora a zisky z piva sa môžu použiť výhradne na chod kláštora, živobytie mníchov, prípadne na dobročinné účely.  Kde sa varia trapistické pivá: 


Achel (Belgicko)
Engelszell (Rakúsko)
Koningshoeven (Holandsko)
Mount Saint Bernard (Veľká Británia)
Orval (Belgicko)
Rochefort (Belgicko)
Scourmont Lez Chimay (Belgicko)
Spencer (USA)
Tre Fontane (Taliansko)
Westmalle (Begicko)
Westvleteren (Belgicko)
Zundert (Holandsko)

zdroj: trappist.be
Na snímke Opátstvo Orval v Belgicku (Flickr.com/Eric Huybrechts)


Ak nerátame spomínaných mníchov z Anglicka, naposledy do zoznamu pribudlo trapistické opátstvo Tre Fontane v Ríme. Tiché miesto v štvrti E.U.R. — na mieste, kde podľa tradície sťali svätého Pavla — je posiate eukalyptovými stromami. Preto pivo rímskych mníchov má výraznú príchuť eukalyptu. Nie každému musí táto aróma chutiť, faktom však je, že ide o prvé trapistické pivo v Taliansku.

Ako sme už spomenuli, trapisti sú nielen prísnym mníšskym rádom, ale vo svete piva vychýrenou a vyhľadávanou značkou. Niektoré značky sú pomerne dostupné aj u nás (napr. La Trappe, Westmalle, Chimay…) Ale potom je tu extra kategória, kráľovská sorta, Rolls-Royce medzi pivami. 

Podľa viacerých rebríčkov je za najlepšie na svete považované pivo z belgického opátstva Saint-Sixtus vo Westvleterene v západnom Flámsku. 

Trapistickí mnísi ho robia v troch druhoch s označením Trappist 6, 8 a 12. Najvyhľadávanejšia je “dvanástka”, čo je štýl quadrupel, respektíve Belgian dark strong ale s obsahom alkoholu 10,2 %. Fľaška je čierna, bez etikety. 

Westvleteren 12 a Westvleteren 6 (blond). Foto: Flickr.com/Kirk K

Takto sa odchádza z kláštora vo Westvleteren. Foto: Flickr.com/Reyhan Dhuny

S pivom Westvleteren sa nespája len dokonalá kvalita, ale aj problém s dostupnosťou. Pivo sa totiž dá oficiálne kúpiť len priamo v opátstve Saint-Sixtus na základe telefonickej objednávky, pričom sa predáva na prídel — maximálne 48 fľašiek na jedno auto. Ako reportuje portál opive.sk, takto v kláštore a pri spomínanom množstve vyjde 0,33 l fľaška na 1,75 eura. Po ďalšie pvo si môžete prísť najskôr o dva mesiace. 

Samozrejme, k Westvleterenu sa viete dostať aj jednoduchšie, ale riadne siahnete do vrecka. Napríklad na českých pivných e-shopoch sa fľaška Westvleteren 12 predáva za 700 českých korún, teda 27 eur! 

Je tu ešte jedna možnosť, ako sa dostať k Westvleterenu a dokonca na dlhšiu dobu. Poslať si prihlášku na vstup do Opátstva Saint-Sixtus, zložiť sľuby a zasvätiť svoj život modlitbe, tichu a ostatným prostriedkom k svätosti.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo