Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. jún 2018

Arnold, Václav aj Hildegarda. Poznáte patrónov piva?

Pivný stĺpček: Ktorí svätí orodujú v nebi za dobré pivá a nás hriešnikov, čo ich pijeme.
Arnold, Václav aj Hildegarda. Poznáte patrónov piva?

Najstarší pivovar v Texase nesie názov po franskom biskupovi. (Foto: Flickr.com/Denaldo Dillo)

Svätí a pivo zjavne nestoja v protiklade. 

Našincovi možno napadne smädný mních na etikete istej značky, lenže s tým mníchom to tam nie je úplne kóšer. Ako ukazuje vo svojom videjku benediktínsky mních Michal Mária Kukuča z kláštora na Sampore, nie je mních ako mních a na príklade spomínaného piva vysvetľuje rozdiel medzi mníchom a rehoľníkom. 

Poďme však od anonymných mníchov či rehoľníkov na pivných etiketách ku konkrétnym menám. Vo svete sa dá nájsť nespočetne veľa značiek a druhov piva, ktoré nesú meno po svätcoch. Nedávno nám prišiel do redakcie foto-tip od známeho, ktorý dokazuje, že aj rehole s 800-ročnou tradíciou vedia robiť pivný marketing. 

Áno, belgickí dominikáni varia svoje pivo a prekvapivo ho volajú Sanctus Dominicus. Tmavé má názov Magister a svetlé Prior. Obe dosahujú hodnotu 8,5 stupňa alkoholu, takže sú predpokladom na dobrú kontempláciu. 

Tak ako niektoré pivá majú meno po svätcoch, niektorým svätým zase prischlo spojenie s pivom a sú považovaní za akýchsi pivných patrónov. A keď sme už začali Belgickom, môžeme hneď spomenúť prvého a azda najvýraznejšieho svätca v súvislosti s pivom. 

Svätý Arnold alebo Arnulf (asi 580 až 640) bol franský biskup, ktorý pôsobil v meste Metz na východe dnešného Francúzska. Uctievaný je najmä v Belgicku, jeho sošky sú časté v miestnych pivárňach či pivovaroch.

Traduje sa, že Arnold varoval ľudí pred pitím vody a odporúčal im radšej piť pivo. Pripisuje sa mu tiež výrok: „Z ľudského potu a Božej lásky prišlo pivo na svet.“

Ďalšia legenda hovorí o zázraku, ktorý sa stal po jeho smrti. Arnold dožil v kláštore pri meste Remiremont. Rok po jeho smrti sa však občania Metzu rozhodli jeho telo exhumovať a slávnostne pochovať v kostole vo svojom meste. Počas cesty s jeho telesnými ostatkami sa údajne stal zázrak v meste Champignuelles. 

Keď sa unavený zástup rozhodol počas horúčavy oddýchnuť si v miestnej krčme a chcel si dať obľúbený nápoj, zistil, že k dispozícii je iba jeden krčah piva pre všetkých. Jeden z farníkov však zvolal: „Na mocný príhovor nám blahoslavený Arnold zošle, čo nám chýba.“ Následne ľudia pili pivo, ktoré však z pohára neubúdalo a bolo ho dosť pre všetkých.  

Táto legenda má aj druhú verziu. Podľa nej sa smädní nosiči Arnoldových ostatkov obrátili na Boha s prosbou, aby im zoslal občerstvenie. A Boh ich vyslyšal, takže z rakvy začalo striekať vychladené pivo. „Prší pivo, aleluja!“ kričali. 

Svätý Arnold, Foto: Flickr.com/Thomas Cizauskas

Svätý Václav (907 až 929) nie je len českým národným svätcom, ale aj patrónom sládkov a piva. So svätým Václavom sa spája, že ako panovník vydal nariadenie, podľa ktorého mal byť vydaný na šibenicu každý, koho prichytia pri vyvážaní českého chmeľu za hranice štátu. 

Knieža Václav však nemal k pivu len štátnický vzťah. Jedna z legiend hovorí o tom, ako sa kajal po žúrke. 

Inzercia

„A přihodilo-li se mu někdy, když jako kníže mezi takovými zvířaty hodoval, že pozdním večerem nad obyčej hojněji se napil, ze spánku časně ráno se vytrhl a rychle spěchal do chrámu, a jakmile nějakého kněze nebo klerika tam zastihl, z roucha, v které byl oděn, ať bylo sebelepší, se svlékl a tu dal jim je. A padaje mu k nohám, snažně prosil, aby se zaň co nejusilovněji u Krista Pána přimlouval, by mu milostivě prominul hřích, jehož se včerejší noci dopustil.“

Knieža Václav bol spätý s pivovarníctvom už v stredoveku, dokazuje to aj fakt, že za patróna piva ho vymenoval v roku 1357 Karol IV. 

Ale aby sme neboli rodovo nespravodliví. S pivom sa nespájajú len svätí muži. 

Svätá Hildegarda z Bingenu (1098 až 1179) bola benediktínska mníška, prírodovedkyňa a hudobná skladateľka. 

Je autorkou dvoch vedeckých štúdií o medicíne a prírode. V jednej z nich s názvom Physica Sacra opisuje využitie a hodnotu používania chmeľu: „(Chmeľ), keď sa vloží do piva, zastaví sa rozklad a poskytne dlhšiu životnosť.“

Ako píše portál allaboutbeer.com, hoci bola Hildegarda prvá osoba, čo písala o používaní chmeľu v pivovarníctve, iné zdroje naznačujú, že pivo s chmeľom ochutnali kláštory v Brabantsku (územie dnešného Holandska) už v 9. storočí. 

S pivom sa spájajú aj ďalší svätí. Svätý Augustín, svätý Lukáš evanjelista, svätý Mikuláš a podľa niektorých zdrojov aj svätý Gambrinus. Počkať! Kto? 

Kráľ Gambrinus. Foto: wikimedia.org CC-licencia

Gambrinus označovaný ako „kráľ piva“ nie je v skutočnosti svätý, ale mýtická bytosť, opradená legendami ako postava, ktorá objavila pivo. Pôvod má zrejme v skutočnej historickej postave – vojvodovi z Brabantska, ktorým bol v 13. storočí Ján I., alebo ak chcete Ján Primus (čo znie ako Gambrinus). Tento panovník bol známy svojou láskou k pivu. 

So samotným Gambrinusom sa spája množstvo legiend, napríklad tá, ako zapredal svoju dušu diablovi, aby zabudol na silné zaľúbenie do istej urodzenej slečny, ktorá ho odmietala. Diabol ho naučil variť pivo, stal sa slávnym a keď dotyčná dáma po čase prišla za ním, nespoznal ju a načapoval jej pivo ako bežnej osobe. Od ženy sa teda vďaka pivu oslobodil, no ešte musel zviesť zápas o svoju dušu. Našťastie, príbeh sa však skončil dobre, Gambrinus diabla prekabátil a svoju dušu oslobodil. 

Na záver možno anketová otázka: Ku ktorému svätému sa modlíte vy? 

 

Odporúčame