Vitajte v Záhoráckej pivnej republike (pivný stĺpček)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vitajte v Záhoráckej pivnej republike (pivný stĺpček)

Foto: autor

Pokračujeme v novej rubrike o pive. Tentoraz o tom, prečo si Záhoráci zaslúžia autonómiu.

Keď sme počas gymnaziálnych štúdií cestovali vlakom z Trnavy do Šaštína, pri prejazde tunelom v Malých Karpatoch sme zvykli medzi sebou vtipkovať štýlom: Máte nachystané cestovné pasy, keď vyjdeme na druhú stranu? 

Záhorie sme mali pritom my Nezáhoráci veľmi radi. A hoci za našich študentských čias otázka záhoráckej autonómie nebola výrazná, neskôr sa pretavila do recesistickej podoby s označením ZSSR, teda Záhorácka sebjestační svojpomocňí republika.

Máme však tip na iný spôsob poňatia autonómie. Ak by sa najzápadnejší región Slovenska naozaj pokúsil o nejakú mieru osamostatnenia, mal by sa nazvať Záhorácka pivná republika.

Holíč je špička, Prievaly romantika 

Na Záhorí žije spolu v troch okresoch približne 180-tisíc obyvateľov, záhorácke mestá nepatria do kategórie ľudnatých. Napriek tomu vzniklo na relatívne malom území v posledných rokoch niekoľko dobrých, až nadpriemerne kvalitných remeselných pivovarov. 

Poďme smerom od Bratislavy. Pivovar Stupavar má ustálený sortiment a výborné pivá, odporúčame American IPA, ale dobré sú aj ležiaky a špeciály, najmä v pôstnom čase výdatný WeizenBock. Stupavar je pomerne rozšírený aj v bratislavských podnikoch. 

V Moravskom Svätom Jáne vznikol v roku 2014 Svätojánsky pivovar, no zatiaľ sme nemali šťastie ochutnať ich produkciu. Malý pivovar je aj v Senici. Pivovar Štramák má tiež výbornú IPU, dostupnosť po Slovensku je však menšia. 

Šandorfský šenk v Prievaloch a sobotná idylka. Foto: voľné zdroje

Na úpätí Malých Karpát, medzi Plaveckým Mikulášom a Jablonicou, nájdete dedinku Prievaly. Ústi do nej cesta z lesov, čo bol kedysi hlavný priesmyk cez kopce na ťahu Trnava – Buková – Morava. Dnes však cez Prievaly nechodia konské pohony ani veľa áut. 

Prievaly sú teda ideálny tip pre cyklistov a výletníkov. A pre tých, čo prídu až do cieľa, čaká v strede obce Prievalský pivovar Sandorf. Pivo z tejto dedinky nájdete aj v iných končinách, no určite nie za také priaznivé ceny ako v Prievaloch. 

Keďže sme boli na bicykli, priamo v Sandorfe sme si dali „symbolicky“ len výčapnú desiatku a domov vzali polotmavý ležiak. Na vlastné oči sme sa presvedčili, že remeselný pivovar na dedine musí myslieť aj na štamgastov. Vedľa penziónu a reštaurácie preto nájdete Sandorfský šenk. A že remeselný pivovar je u miestnych priorita, je jasné, keď vidíte dievča, ktoré prišlo do krčmy s plastovou fľašou dať si načapovať Sandorf. Holíčsky zámok.

Ak by mala vzniknúť autonómna oblasť Záhorie, za hlavné administratívne mesto by si mali jej obyvatelia zvoliť Holíč. V mestečku s 11-tisíc obyvateľmi sa nachádza Holíčsky pivovar Wywar, ktorý fanúšikom remeselného piva netreba príliš predstavovať. 

Wywar získal viacero ocenení, má výborné ležiaky aj vrchne kvasené pivá. A prečo ísť na výlet priamo do Holíča? Po prvé, priamo v pivovare máte na výber deväť druhov piva. Jedno lepšie ako druhé. Na pivnom lístku máte uvedené aj druhy sladu a chmeľu, ktoré boli pri konkrétnych pivách použité. Niektoré slady sú dokonca v podniku aj vystavené. 

Po ďalšie, pivo aj dobrú kuchyňu si vychutnáte za veľmi priaznivé ceny. A tretí dôvod, prečo zájsť do Holíča, sú pekné pamiatky. V lese nad mestečkom nájdete jediný kamenný veterný mlyn na Slovensku. V meste sa tiež nachádza Holíčsky kaštieľ s veľkou vodnou priekopou. 

Vlastne, názov Wywar (Nový hrad) je najstaršie označenie Holíča, ktoré vzniklo práve v súvislosti s miestnym hradom. 

Nech už sa vyberiete na Záhorí kamkoľvek, miestne remeselné pivo vám by vám malo chutiť. A na záver malá prosba Záhorákom: Chceme viac exportu z vašej pivnej republiky! 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo