Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. 09. 2018, 09:30

Prázdniny sa skončili, pivné festivaly pokračujú

Pár tipov na pivné zážitky na najbližšie týždne. 
Prázdniny sa skončili, pivné festivaly pokračujú

Salón Piva v roku 2016. Foto: TASR - Pavol Zachar

Leto bolo bohaté na rôzne pivné akcie po celej krajine, jeseň však nebude v zaujímavej ponuke vôbec zaostávať. Čo nás teda čaká? 

Prehľadný kalendár pivných festivalov a akcií si môžete pozrieť na stránke opive.sk.  

Tento mesiac je v ponuke napríklad SeptemberFest v Piešťanoch. Uskutoční sa od 10. do 16. septembra tradične na Námestí Slobody v centre mesta. Na návštevníkov čaká viac ako 40 druhov piva. 

Piešťanskí organizátori lákajú tento rok najmä na írsky Guinness, avšak my odporúčame ochutnať z domácej produkcie Piešťanského pivovaru Žiwell pivo Vandal 14°, ktoré získalo tento rok na súťaži Slovenská pivná korunka prvé miesto v kategórii IPA.

Za návštevu bude určite stáť aj banskobystrický Urpiner, ktorý organizuje 22. septembra deň otvorených dverí. Okrem dobrého piva môže byť lákadlom aj cena, ktorá bude štartovať na avizovaných 50 centov za pol litra piva. Urpiner tiež sľubuje, že prvých 3 000 nápojov bude zadarmo a ukáže aj novinku — svetlú India Pale Lager 13°. 

Milovníkom remeselného piva by nemala ujsť jedna z najväčších pivných akcií na Slovensku, bratislavský Salón Piva. Bude sa konať 19. až 21. septembra v Starej tržnici. 

Akcia sa koná dva razy do roka, na poslednej, jarnej edícii bolo v ponuke približne 400 rôznych pív od 90 pivovarov zo Slovenska aj zahraničia. 

Salón Piva je naozaj zážitok, odporúčame však navštíviť v skorších hodinách (ihneď po otvorení popoludní, prípadne podvečer), neskôr večer totiž môže pokojné degustovanie trochu znepríjemniť obrovská masa ľudí. 

Tento rok bude mať Salón Piva akési rozšírenie, prvýkrát organizátori pripravili Craft Beer Week Bratislava, čo bude desať dní trvajúca oslava remeselného piva s množstvom udalostí naprieč celou Bratislavou. 

Súčasťou podujatia sú ochutnávky piva, odborné prednášky, workshopy, koncerty či posedenia s pivovarníkmi, diskusie aj prehliadky pivovarov. 

Na festivaly bude bohatý aj október, akcie chystajú v Košiciach, Holíči, Nitre, Trnave a pod. 

Aké sú vlastne dôvody ísť na pivný festival?

Predovšetkým je to šanca ochutnať nepoznané chute, typy alebo značky (mnohé pivovary prichádzajú na akcie s festivalovými špeciálmi). Po ďalšie, z niektorých akcií si môžete odniesť štýlový pivný pohár, no a v neposlednom rade sa stretnete s blízkymi a spoločne uhasíte smäd. Veď ešte vonku nemrzne…

 

Odporúčame