Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
21. august 2018

Vyhrajte na Najvyššom súde a budú vás šikanovať ešte viac

Keď pekár Jack Phillips z amerického Colorada uspel na Najvyššom súde USA, asi nečakal, že už po pár týždňoch bude čeliť ďalším problémom.
Vyhrajte na Najvyššom súde a budú vás šikanovať ešte viac

Jack Phillips vo svojej firme Masterpiece Cakeshop. Foto: masterpiececakes.com

Najvyšší súd v júni tohto roku rozhodol, že Phillips, ktorý v roku 2012 z náboženských dôvodov odmietol upiecť tortu na homosexuálnu svadbu, bol coloradskými štátnymi orgánmi ukrátený o svoje práva. Spor sa dlho vliekol a medzitým jeho pekáreň v coloradskom meste Lakewood čelila ďalším netypickým objednávkam.

Dňa 26. júna 2017 totiž coloradská právnička Autumn Scardinová zavolala do Phillipsovej pekárne a požiadala o vyrobenie torty, ktorá mala byť zvonku modrá a zvnútra ružová. Ako sa vyjadrila počas telefonátu, torta mala slúžiť na oslavu jej narodenín a súčasne aj siedmeho výročia toho, keď sa vyhlásila za transgenderovú osobu. Farby v torte mali vyjadrovať možnosť zmeny pohlavia.

Phillips to odmietol, pretože výrobok by v sebe niesol posolstvo, ktoré je v rozpore s jeho náboženským presvedčením. „Obslúžim každého, ale nepečiem torty na akúkoľvek príležitosť,“ hovoril Phillips. Už v minulosti bol známy tým, že napríklad nepiekol výrobky na oslavu Halloweenu, pre rozvody či potenciálne oplzlé výrobky pre rozlúčky so slobodou. Scardinová následne podala voči jeho konaniu sťažnosť na Coloradskú komisiu pre občianske práva (ten istý orgán, ktorý Phillipsa predtým pokutoval pre odmietnutie upiecť tortu na homosexuálnu svadbu). Komisia v júni – len dva týždne po rozhodnutí Najvyššieho súdu v prospech Phillipsa – rozhodla, že Scardinovej sťažnosť je odôvodnená a že bude nasledovať povinné mediačné konanie.

V úradnej sťažnosti na coloradskú komisiu sa Scardinová prezentuje ako obyčajná zákazníčka, ktorej boli porušené jej práva. Tvrdí, že keď jej pekáreň odmietla upiecť žiadaný výrobok, bola „ohromená“. Na sociálnych sieťach už za to utŕžila dávku kritiky. V ten istý deň 26. júna 2017, keď sa vybrala do Phillipsovej pekárne, totiž Najvyšší súd akceptoval Phillipsovu sťažnosť o prešetrenie konania proti nemu. Phillipsov prípad bol známy po celom svete. Scardinová je právnička. Mohla byť všetko, len nie „ohromená“ nezainteresovaná zákazníčka.

Scardinová je klasickým prípadom provokatéra obťažujúceho konkrétnu firmu, nie úprimnej zákazníčky. Doženie coloradská komisia Phillipsa k tomu, aby svoju firmu úplne zavrel? Zdieľať

Minulý týždeň advokátska spoločnosť Alliance Defending Freedom, ktorá Phillipsa obhajovala v uplynulých rokoch, podala sťažnosť proti rozhodnutiu komisie, v ktorej sa k novým udalostiam dajú nájsť ďalšie podrobnosti. Zrejme tá istá Scardinová si totiž v septembri 2017 objednala aj iné typy výrobkov. Najprv išlo o emailovú žiadosť vyrobiť tortu s vyobrazením obráteného kríža s hlavou Lucifera a po niekoľkých dňoch narodeninovú tortu s vyobrazením Satana fajčiaceho marihuanu (telefonicky o ňu požiadala osoba, ktorá sa predstavila ako Scardinová). V júnový deň tohto roku, keď Phillips vyhral na Najvyššom súde, dostala pekáreň ďalšiu emailovú žiadosť, tentoraz otvorene vulgárnu, išlo o vyrobenie torty s vyobrazením Satana lízajúceho pohlavný úd. O dva dni neskôr navštívila pekáreň osoba, ktorá sa predstavila ako „Autumn Marie“ a požiadala o vyhotovenie torty s vyobrazením pentagramu. Podľa Phillipsa išlo o Autumn Scardinovú.

Inzercia

Bol to klasický prípad drzého provokatéra obťažujúceho konkrétnu firmu, nie úprimnej zákazníčky. To, že práve takejto osobe vyšla v ústrety coloradská komisia, svedčí o atmosfére, aká vládne v niektorých oblastiach USA.

Opäť platí to, čo v prvom prípade z roku 2012. Ak by aj Scardinová bola obyčajnou zákazníčkou, po odmietnutí svojej žiadosti si pokojne mohla zvoliť niektorú z mnohých iných pekární, akých je v coloradskom meste Lakewood so 140-tisíc obyvateľmi veľmi veľa (cez google ich za pár sekúnd nájdete viac ako 40). O tom je predsa sloboda vzťahu medzi podnikateľskou ponukou a dopytom zákazníka.

Keď Phillipsova pekáreň Masterpiece Cakeshop prvýkrát prehrala spor o tortu na homosexuálnu svadbu, coloradská komisia jej okrem „odborných školení proti diskriminácii“ nariadila hlásiť každé ďalšie prípady, keď odmietne obslúžiť zákazníka nejakou svadobnou tortou. Pekáreň sa preto rozhodla, že nebude piecť takéto torty vôbec, čo nájdete dodnes na jej webovej stránke. Phillips sa vtedy vyjadril, že ho to stálo 40 percent všetkých príjmov. Čo bude ďalším rozhodnutím komisie? Doženie Phillipsa k tomu, aby svoju firmu len pre svoj názor úplne zavrel?

Hoci sa americkí ľavičiari často prezentujú ako aktivisti bojujúci za práva utláčaných a za toleranciu pre všetkých, tento prípad presne ukazuje, že im ide o niečo úplne iné. Scardinová nebola odmietnutá pre svoju osobu ako takú, odmietnutie smerovalo voči žiadanému špecifickému výrobku. Pokojne si mohla objednať niečo iné a pekáreň by jej vyhovela presne tak ako komukoľvek inému. Scardinovej ide o to, aby štát pod hrozbou pokút a likvidácie firmy donútil súkromného podnikateľa poskytovať špecifické služby, ktoré sú hlboko proti jeho presvedčeniu. A keď sa mu zhodou okolností podarí vyhrať na Najvyššom súde, miestne úrady ho pritlačia ešte viac. Úspech sa neodpúšťa.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.