Deti z domu do Dómu sv. Martina, obetavý otec do parlamentu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Deti z domu do Dómu sv. Martina,  obetavý otec do parlamentu

Archív: JG

Rodinu Gabčovcov z Púchova spája okrem pokrvného puta aj netradičné poslanie. Z generácie na generáciu sa tu dedí láska ku kráľovskému hudobnému nástroju – organu.

Dvorskí, Babjakovci, Berkyovci – to sú rodiny verejnosti dobre známe vďaka svojmu hudobnému talentu. V cirkevnej hudbe patrí rovnaké miesto rodine Gabčovcov z Púchova. Už tri generácie sa u nich dedí talent hrania na organe. Zo starého otca na syna a následne na štyroch súrodencov, ktorí sa z rodinného domu prepracovali až do metropolitného Dómu svätého Martina v Bratislave. Stredný syn Daniel je prvým organistom, mladší brat Ľuboš a jeho dvojča Kristína spievajú, najstarší syn Ján rovnako hrá na organ, venuje sa kompozícii, štúdiu liturgických prameňov a pôsobí taktiež ako cirkevný hudobný pedagóg.

Otec prestaval dom, zaobstaral organ

Už starý otec súrodencov Gabčovcov bol organistom v púchovskom katolíckom chráme. Jeho syn a dnešná hlava rodiny Ján si ale svoje hudobné ambície naplniť nemohol. Bývalý režim totiž štúdiu liturgickej hudby neprial. „Preto som dúfal, že svojim deťom vytvorím také podmienky, aby sa mohli naplno venovať organovej hudbe, kompozícii a spevu. Teda robiť presne to, čo som ja v ich veku robiť nemohol,“ vysvetľuje Ján Gabčo. Časť svojho rodinného domu dal prestavať a svojim potomkom zaobstaral plnohodnotný organ. Ich prízemie a časť prvého poschodia sa tak zmenili na miesto, kde súrodenci cvičia.

„Umelci sa počas každého historického obdobia snažili, aby oslavovali Boha. To znamená, že maliari maľovali tie najkrajšie sväté obrazy, stavitelia stavali majestátne chrámy. No a hudobníci sa snažili skladať hudbu, ktorá by človeku prenikla až do srdca. A práve to dokáže v kostole spraviť iba organ. Práve cez organ a cez silné tóny, ktoré rozozvučia celý priestor, oslavujeme Boha,” spovedá sa otec Ján Gabčo z toho, prečo sa pre hru na organe rozhodol on aj jeho otec.

K nej zároveň viedol aj svoje deti. Komponovanie, hranie na organe, spev – tomu všetkému sa Gabčovci venovali od detstva. Daniel už ako 10-ročné dieťa predviedol svoj hudobný talent počas púte v Čenstochovej. Dnes je vo veku iba 26 rokov najmladším prvým organistom Dómu. Zároveň hráva aj ako hosťujúci organista so slovenskou a žilinskou filharmóniou.

Zachraňujú liturgické hudobné dedičstvo

Gabčovci sa popri interpretácii cirkevnej hudby venujú aj jej štúdiu. „Slovenská liturgia má hlboké korene, pričom tá naša je veľmi bohatá a krásna,“ hovorí najstarší syn Ján, ktorý je členom liturgickej komisie pri Konferencii biskupov Slovenska. Štúdium liturgickej hudby však podľa neho nie je vôbec jednoduché. Mnohé poklady stále ležia na povalách kostolov či u bývalých organistov. „Cez inzeráty sme hľadali zdroje, noty, partitúry od bývalých organistov, kňazov a cirkevných interpretov. Vďaka tejto činnosti sme získali solídnu zbierku materiálov, ktoré študujeme,” hovorí Ján Gabčo ml. s tým, že je potrebné ich pozorne preskúmať, spoznať a šíriť ďalej.

Slovenská liturgia čerpá aj z ľudovej hudby

Gabčovci nadväzujú istým spôsobom na dielo Mikuláša Schneidera-Trnavského. Tento skladateľ a pedagóg v jednej osobe bol v 30. rokoch minulého storočia poverený, aby zozbieral starú liturgickú hudbu.

Trvalo mu to 10 rokov a vďaka jeho práci vznikol spevník, ktorý sa dodnes používa v kostoloch. Obsahuje 500 piesní, 250 z nich bolo prevzatých z Kantus katolici, čo bol prvý katolícky kancionál vydaný v roku 1655.

Chcú pozdvihnúť úroveň hudby v slovenských kostoloch

„Keď sa nazbiera dostatok spevov a kompozícií, tak by sme to chceli vydať a ponúknuť všetkým organistom, pretože oni sa k tomu často nemajú ako dostať,“ doplnil Ľuboš. Súrodenci Gabčovci tak majú ešte niekoľko rokov na to, aby svoje poslanie naplnili.

Gabčovci svojmu otcovi drukujú

Napriek tomu, že sa otcovi štyroch muzikantov jeho hudobný sen nenaplnil, o to viac sa roky angažuje vo verejnom živote a v kresťanskodemokratickom hnutí. V nastávajúcich voľbách dokonca kandiduje ako poslanec za KDH z 38. miesta.

Veľmi dobre vie, čo je veľká rodina a čo pre rodinu znamená v tomto uponáhľanom svete nedeľa. Deň, keď je potrebné sa zastaviť, nájsť si čas na rodinu a spoločné záujmy. Aj z tohto dôvodu by v prípade, že by sa stal poslancom NR SR, inicioval na pôde parlamentu diskusiu o obmedzení nedeľnej práce.

„Otec sa preto, aby sme sa my mohli rozvíjať, neuveriteľne obetoval,“ hovoria deti Jána Gabča svorne. Svojho otca v jeho politických ambíciách podporujú. Vedia, že tak ako dokázal veľa urobiť pre nich, dokáže aj pre spoločnosť.

Autor článku: Eduard Poliak

 

objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Bajkalská 25, 821 01 Bratislava, IČO: 00586846
dodávateľ priestoru: Postoy, o. z., Holíčska 1023/25, 851 05 Bratislava, IČO: 42 412 676

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo