Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. január 2023

Nerudová chce vyhrať voľby na progresívnej vlne, silnejší konzervatívny kandidát Čechom chýba

Nerudová chce vyhrať voľby na progresívnej vlne, silnejší konzervatívny kandidát Čechom chýba

Kandidátka na prezidentku Českej republiky Danuše Nerudová vedie kampaň aj za schválenie manželstiev homosexuálov a za akceptovanie viacerých druhov pohlaví.

V pondelok na sociálnych sieťach uviedla, že za „úplne kľúčové“ témy považuje „rovnosť a diverzitu“. Chce byť hlasom všetkých, ktorí sú „akýmkoľvek spôsobom ponižovaní, diskriminovaní a nemôžu žiť tak, ako chcú“. Napísala, že je za manželstvá pre všetkých a za adopciu detí homosexuálnymi pármi, za redefiníciu znásilnenia a pre konsenzus, za ratifikáciu tzv. Istanbulskej zmluvy, proti povinnej sterilizácii transosôb a je „zásadne proti“ sprísneniu potratovej politiky.

V Českej republike je od roku 2006 schválený inštitút registrovaných partnerstiev homosexuálnych párov. Od roku 2017 sa začalo výraznejšie diskutovať o schválení homosexuálnych manželstiev, niekoľko poslaneckých návrhov, ktoré boli s týmto zámerom predložené v Poslaneckej snemovni, však zatiaľ nebolo schválených.

Nerudová sa progresívnou agendou profiluje už dlhšie. V októbri minulého roku uviedla, že by štátnym vyznamenaním ocenila LGBT aktivistku Adelu Horákovú. V jednom z interview spomenula, že existuje viac druhov pohlaví, „tretie, štvrté, piate... neviem, koľko ich v tejto chvíli je, ale spoločnosť by ich mala akceptovať“.

Ako zistila redakcia Epoch Times, česká Aliancia za rodinu pred niekoľkými rokmi organizovala demografickú konferenciu, na ktorej účasť prisľúbila aj Nerudová ako vtedajšia predsedníčka Komisie pre spravodlivé dôchodky. Konferencia sa pre covid odložila, no potom už Nerudová uvažovala o prezidentskej kandidatúre a konzervatívnym organizátorom dala vedieť, aby informácie o nej z webovej stránky konferencie stiahli, pretože s nimi nechce mať nič spoločné.

Súčasné české prezidentské voľby pritom nemajú výraznejšieho spoločensky konzervatívneho kandidáta. Okrem Nerudovej aj ďalší dvaja najsilnejší kandidáti Petr Pavel aj Andrej Babiš už homosexuálnym manželstvám a adopciám detí pre takéto páry viackrát vyjadrili podporu. Pavel Fischer, ktorý je k tejto téme mierne kritickejší, máva v prieskumoch verejnej mienky pod 10 percent.

Foto: Danuše Nerudová počas prípravy na prezidentskú debatu v Českej televízii 8. januára 2023 (TASR/AP)

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.