Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
08. november 2021

Odpor voči progresivizmu

Guvernérom Virgínie sa stane konzervatívny kresťan

Republikánska vlna však pokračovala aj pri hlasovaní, v ktorom voliči určovali zloženie Dolnej snemovne parlamentu tohto štátu.

Guvernérom Virgínie sa stane konzervatívny kresťan

Glenn Youngkin počas kampane. Foto: TASR/AP – Cliff Owen

Republikánsky kandidát Glenn Youngkin zvíťazil vo voľbách guvernéra v americkom štáte Virgínia. S veľmi tesným náskokom v nich porazil kandidáta za Demokratickú stranu Terryho McAuliffa.

Pre niektorých pozorovateľov bolo víťazstvo Youngkina prekvapením. Ešte donedávna bol pre verejnosť prakticky neznámym multimilionárom, pričom jeho súper Terry McAuliffe je tradičným demokratickým politikom a bývalým guvernérom. Bol dokonca dlhoročným spolupracovníkom Clintonovcov.

Okrem toho sa štát Virgínia v posledných rokoch čoraz viac a viac prikláňal na stranu demokratov. V prezidentských voľbách tam napríklad súčasný prezident Joe Biden nad Donaldom Trumpom zvíťazil o zhruba desať percent.

Republikánska vlna však pokračovala aj pri hlasovaní, v ktorom voliči určovali zloženie Dolnej snemovne parlamentu tohto štátu. Podľa volebných výsledkov demokrati prišli o svoju väčšinu v pomere 55 : 45, pretože po týchto voľbách budú mať v Snemovni delegátov len 48 zástupcov. Demokratka Eileen Fillerová-Cornová už avizovala, že zmena vlády bude „plynulá“.

Reakčné voľby

Niektoré hlasy podľa agentúry AP hovoria, že voľby boli testom nálady voličov v tomto štáte po vláde demokratov a necelom roku vládnutia demokratického prezidenta Joea Bidena. V inom článku táto agentúra tvrdí, že Youngkin úspešne mobilizoval voličov, ktorých trápil stav štátneho školstva a prístup k rase.

Jeho kampaň bola z veľkej časti vedená tak, aby vo voličoch prebudila pocit, že tieto voľby sú referendom o radikálnej ľavici. Youngkin dával dôraz na témy ako práva rodičov, lekárska sloboda a nižšie dane. Počas svojho posledného zhromaždenia pred voľbami povedal, že je čas na to, aby Virgínia „potlačila ľavicovú, liberálnu, progresívnu agendu“.

Konzervatívny komentátor Matt Walsh si myslí, že práve to Youngkinovi vyhralo voľby. „Keby zostal v mode jemného republikána, prehral by o desať bodov. Namiesto toho sa zapojil do kultúrnej vojny, začal rozprávať o témach, ktoré ľudí naozaj trápia, a všetko sa zmenilo,“ napísal na Twitteri.

Youngkinovi možno pomohla aj investigatívna reportáž denníka The Daily Wire, v ktorej novinár odhalil, že sa školská rada jedného okresu vo Virgínii pokúsila ututlať to, že došlo k znásilneniu študentky pohlavne zmäteným študentom. Ohrozilo by to totiž jej transgender politiku. Youngkin vtedy vyzval vedenie rady na odstúpenie.

V tom istom okrese sa predtým búrlivo diskutovalo aj o tom, ako sa deti na školách učia o otázkach rasy a či by súčasťou vyučovania mala byť aj kritická rasová teória. McAuliffe sa v otázke školstva vyjadril, že by „rodičia nemali školám hovoriť, čo majú vyučovať“.

Youngkin na toto vyjadrenie vo svojej kampani zareagoval slovami, že „verí v dôležitosť rodičov a nikdy nedovolí, aby sa medzi rodičov a ich deti postavila vláda alebo politici“.

Prieskum televízie Fox News z októbra ukázal, že väčšina rodičov v štáte Virgínia chce mať určitú právomoc rozhodovať o tom, čo sa ich deti v školách učia. Youngkin tak spoločenskú náladu týkajúcu sa tejto témy odhadol lepšie ako jeho protikandidát.

Inzercia

Konzervatívny Youngkin

V týchto voľbách boli dôležitými aj kultúrne spory. McAuliffe napriek svojmu katolíckemu vierovyznaniu zastával v kampani liberálne postoje, podobne ako súčasný prezident Biden.

Podporoval napríklad zrušenie výhrady vo svedomí, ktoré by prakticky prinútilo náboženské charity, aby umiestňovali deti aj do homosexuálnych rodín. Tieto jeho vyjadrenia si vyslúžili kritiku biskupov Virgínie, ktorí tvrdili, že McAuliffove názory „poškodia rodiny“.

McAuliffe bol biskupmi kritizovaný už ako guvernér, napríklad vtedy, keď vetoval návrh zákona, ktorý by najväčšieho poskytovateľa umelých potratov v USA, Planned Parenthood, pozbavil štátneho financovania. „McAuliffovu hrdosť na ochranu organizácie, ktorá ničí životy a poškodzuje ženy a ich rodiny“ vtedy biskupi označili za „hlboko urážlivú“.

V roku 2019 McAuliffe povedal, že by nevetoval návrh zákona, ktorý by povolil umelý potrat až do momentu narodenia. Tento svoj postoj označil za „zdravý rozum“.

Youngkin o tejto téme tvrdí, že život človeka sa začína počatím. Pro-life organizáciám pred voľbami sľúbil, že sa bude snažiť o to, aby sa zrušilo štátne financovanie potratov a aby boli lepšie chránené nenarodené deti, ktoré už cítia bolesť.

Čo sa ďalších kultúrnych tém týka, Youngkin povedal, že nedovolí, aby transrodoví športovci súťažili so ženami. O manželstvách párov rovnakého pohlavia v rozhovore pre agentúru AP povedal, že je vo Virgínii „právne akceptovateľné“ a bude ho rešpektovať.

Obrancovia normálnosti

Konzervatívny publicista Rod Dreher výsledky volieb zhodnotil konštatovaním, že sa už dlho necítil tak optimisticky voči americkej politike. Konzervatívci by však podľa neho výsledok volieb nemali preceňovať, pretože Youngkin vyhral len veľmi tesne a  nemusí splniť všetky svoje predvolebné sľuby.

„No aj tak... Aká to noc! Je príjemné sledovať všetkých tých mediálnych ľavičiarov, ktorí vrieskajú o tom, že vyhral rasizmus, pretože žijú v takých vzduchotesných bublinách, že nevidia, ako ich radikalizmus odpudzuje obyčajných Američanov,“ píše Dreher.

Výsledok volieb vo Virgínii je dôležitý aj preto, lebo budúci rok prídu voľby, ktoré rozhodnú o zložení amerického kongresu. Demokrati sa v nich pokúsia o udržanie svojej tesnej väčšiny.

„Ľudia majú dosť ideologického šialenstva a neschopnosti vedenia Demokratickej strany povedať nie radikálom,“ tvrdí Dreher. Pokiaľ republikáni do volieb v roku 2022 pôjdu ako „obrancovia normálnosti“ a „udržia Donalda Trumpa bokom“, môžu sa podľa neho tešiť na volebný úspech.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.