USA Súboj o post guvernéra vo Virgínii vyhral republikán Glenn Youngkin

Súboj o post guvernéra vo Virgínii vyhral republikán Glenn Youngkin
Glenn Youngkin. Foto TASR/AP
Pozorovatelia hodnotia výsledok volieb vo Virgínii ako test nálad amerických voličov po necelom roku úradovania demokratického prezidenta Joea Bidena.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Republikánsky kandidát Glenn Youngkin zvíťazil v utorkových voľbách guvernéra v americkom štáte Virgínia, keď v tesnom súboji porazil demokrata Terryho McAuliffa. Za víťaza ho vyhlásili viaceré americké televízne stanice, informovala agentúra AFP.

Po zrátaní viac než 95 odovzdaných hlasov viedol politický nováčik Youngkin s náskokom 2,7 percenta hlasov pred McAuliffom, ktorý v rokoch 2014-2018 zastával pod virgínskeho guvernéra.

Pozorovatelia hodnotia výsledok volieb vo Virgínii ako test nálad amerických voličov po necelom roku úradovania demokratického prezidenta Joea Bidena. Podľa agentúry AP je dôležitý vzhľadom na budúcoročné voľby, v ktorých budú demokrati v polovici prezidentského obdobia bojovať o udržanie svojej tesnej väčšiny v americkom kongrese.

Virgínia bola v minulosti považovaná za tradičnú baštu republikánov, v posledných rokoch sa však čoraz viac prikláňala na stranu demokratov. Biden pred rokom zvíťazil vo Virgínii s pohodlným 10-percetným náskokom.

Glenn Youngkin je 54-ročný multimilionár, ktorý bol donedávna verejnosti prakticky neznámy. Jeho súper Terry McAuliffe je naopak bývalým guvernérom a dlhoročným politikom Demokratickej strany, ktorý napríklad v minulosti viedol volebné štáby Billa Clintona a Hillary Clintonovej.

Youngkinovi sa zrejme podarilo presvedčiť voličov vo Virgínii, že nie je klonom bývalého republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa, ako sa to snažili tvrdiť demokrati. Samotný Trump verejne podporil Youngkinovu kandidatúru.

Dosluhujúci demokratický guvernér Virgínie Ralph Northam už opäť kandidovať nemohol.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
voľby Virgínia Glenn Youngkin
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 2 hodinami

Futbalisti Slovanu Bratislava zvíťazili v prvom zápase 2. predkola Ligy majstrov na pôde Tbilisi 2:0. Pri súťažnej premiére trénera Yayu Toureho na lavičke „belasých“ skórovali za hostí Andraž Šporar a Alasana Yirajang. Odveta je na programe v stredu 29. júla o 20.15 h na Tehelnom poli.

pred 5 hodinami

Brit obvinený z vraždy bývalej poslankyne Ann Widdecombeovej 21-krát udrel političku kladivom do temena hlavy, uviedol na súdnom pojednávaní prokurátor Kashif Malik. Objasnil, že incident zaznamenala kamera v dome exposlankyne. Útočník zaparkoval auto a vošiel dnu v čase, keď Widdecombeová obedovala. Podozrivý Joshua Kerry údajne prišiel do kuchyne a opýtal sa jej: „Nemáte náhodou bankové karty a preukaz totožnosti?“ Následne ju 21-krát udrel kladivom do hlavy, zvalil zo stoličky na zem, z kabelky jej zobral peňaženku a odišiel, pričom v dome bol približne dve minúty.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť