Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
26. október 2021

Nahrávky z chaty

Fica počas dovolenky vykradli. V Grécku prekonal covid a prišiel o 50-tisíc eur

Šéf Smeru krádež polícii pre opletačky s vysvetľovaním radšej nenahlásil. Tvrdí, že vláda sleduje opozíciu.

Fica počas dovolenky vykradli. V Grécku prekonal covid a prišiel o 50-tisíc eur

Predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto – TASR/Pavol Zachar

Robert Fico na poľovnícku chatu neďaleko Levíc zavítal hneď niekoľkokrát.

Na stretnutí 19. augusta okrem komentovania prebiehajúcich káuz či debaty o stratégii na súdnych pojednávaniach hovoril aj o tom, ako ležal v Grécku na covidovom oddelení, vytopil susedov v Bratislave a prečo radšej nenahlásil krádež 50-tisíc eur zo svojej kancelárie v centrále Smeru.

Príhodu vyrozprával hneď na úvod stretnutia synovi policajného exprezidenta Pavlovi Gašparovi, majiteľovi SBS-ky Bonul a otcovi jeho uväzneného priateľa Norberta Miroslavovi Bödörovi, ako aj advokátovi Marekovi Parovi.

Miesto dovolenky skončil s covidom v karanténe

Robert Fico krátko po zvítaní sa s „chlapcami“, ako účastníkov stretnutia nazýva, hovorí príhodu, čo zažil na dovolenke s priateľkou v Grécku.

Hneď na druhý deň po príchode na ostrov Kréta ho podľa vlastných slov začal pobolievať hrudník. Zostal ležať v posteli s teplotami a o deň neskôr na raňajkách odpadol. Pomohol mu nemecký kardiológ z vedľajšieho stola, ktorý si myslel, že dostal infarkt.

Následne ho odviezli do nemocnice, urobili mu všetky testy a zistili, že išlo o covid, pre ktorý v kombinácii s teplom a nízkym tlakom odpadol.

V nemocnici ho podľa jeho slov prijímal študent lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý ho spoznal a hneď na to nemocnicu upozornil. Následne za ním prišli policajti, ktorí nástojili, aby ostal v nemocnici, a tak do večera ležal na covidovom oddelení.

Dlho sa na ňom však nezdržal. V noci sa rozhodol podpísať reverz, no vzhľadom na pozitivitu musel ostať ďalších 14 dní v karanténe.

Na cestu domov sfalšoval test

„11 dní som bol zatvorený v jednej klimatizovanej miestnosti, takto som sa pozeral na more. A po 11 dňoch som sfalšoval covidový test, lebo antigénové testy som mal v poriadku, ale oni ma stále nechceli pustiť, pokiaľ nemám PCR.“ 

Keďže dostať sa na tento test trvá podľa Fica v Grécku niekedy aj „dva mesiace“, rozhodol sa odísť na Slovensko „načierno“.

Osadenstvu na chate hovorí, že počas týchto 11 dní ho strážili policajti a doktor ho chodil navštevovať každý deň v inú hodinu, „aby mu neušli“.

Krátko po návrate na Slovensko bol podporiť na súde bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, čo neskôr na chate aj bližšie komentuje. Práve tam novinárom povedal, že sa vrátil zo zahraničia, no odmietol to bližšie špecifikovať.

„Do toho, kde som bol, vás absolútne nič nie je. Ak dovolíte, nemám žiadne zákonné povinnosti informovať vás, kde a na aké účely som vycestoval alebo nevycestoval,“ odpovedal vtedy Fico.

V danom čase sa diskutovalo o tom, či nemal byť ako nezaočkovaný v karanténe a neporušil tak protipandemické opatrenia. Rovnako sa polemizovalo či nie je náhodou zaočkovaný proti covidu, voči čomu sám kriticky vystupuje, pretože to označuje za farmabiznis, no na základe čoho by sa práve karanténe vyhol.

Hoci si nasadil antibiotiká aj ivermektín, covidu sa zbaviť nevedel

„Vonku bolo 47 stupňov. Na Kréte som bol, debil... A každú hodinu nám chodili správy na telefón, že asi nás budú evakuovať kvôli požiarom, ktoré boli v Grécku... Dovolenka jak hovado,“ hovorí Fico Pavlovi Gašparovi, synovi policajného exprezidenta Tibora Gašpara.

Dodal, že má za sebou už päť testov, aj PCR, ale stále sa po covide necíti dobre.

„Necvičím, inak ja cvičím každý deň ako blázon, nevládzem nič. Jediné, čo ma trápi, je to, že sa neviem zbaviť dutín. Inak nemám nič, akože teploty nie, to je všetko v pohode,“ vraví s tým, že priebeh ochorenia bol v jeho prípade ako priebeh klasickej chrípky.

Na Gašparovu otázku, či bol zaočkovaný, odpovedal: „Nie, nie, nie. Ale bol som dôsledný.“ Hneď si nasadil antibiotiká, ktoré vraj nosí so sebou, ale aj ivermektín.

O desať dní neskôr (v nedeľu 29. augusta) na ďalšom stretnutí s Bödörom, Parom a Gašparom hovorí Fico o ťažkostiach, ktoré má po prekonaní koronavírusu.

„Sa sťažujem, že sa neviem zbaviť toho Covidu, počúvajte, testy mám v poriadku všetko, ale mňa tak zlomilo vo štvrtok. Ja som celý piatok ležal, celú sobotu som zrušil program a dneska ráno som bol v tom, že zruším aj tú Banskú...," hovorí Fico, ktorý sa v ten deň zúčastnil spolu s ďalšími straníckymi kolegami kladenia vencov v Banskej Bystrici – Kremničke, pri Pamätníku obetiam fašizmu pri príležitosti 77. výročia SNP.

„Únava, stále mám plechovú chuť v ústach, neviem, čo to je, takú, že jak keby som necítil stále niečo," pokračuje Fico. „Strašná choroba, strašná. A pritom, nemal som ťažký priebeh, ja som normálnu chrípku mal," dodal.

Cez dovolenku mu vykradli kanceláriu, vytopil aj susedov

Dovolenku si Fico neužil nielen pre ochorenie covidu. Kým bol v karanténe na Kréte, v Bratislave mu praskla hadička na záchode a vytopil tak piatich susedov. To však nebolo všetko.

Priznáva, že mu v danom čase vykradli aj jeho kanceláriu priamo v sídle Smeru na Súmračnej ulici v bratislavskom Ružinove, o čom ako prvý informoval Denník N. Neznámi zlodeji mu zobrali 50-tisíc eur a zlaté mince. Celé to malo podľa Fica trvať asi 14 minút.

Inzercia

Robert Fico v centrále strany Smer-SD. Foto – TASR/Martin Baumann

Šéf Smeru si na stretnutí kládol otázku, či krádež nebola len krycím manévrom a či zlodeji nehľadali niečo iné.

„Podľa mňa išli po nejakých papieroch. Ale zobrali mi peniaze, zobrali mi nejaké zlaté mince, čo som tam mal, a ďalšie a ďalšie veci, takže veselé, veselé,“ hovoril Fico Gašparovi, ktorý sa dopytoval na podrobnosti.

Predseda opozičného Smeru ubezpečuje, že v kancelárii „nič také nemal“ a že ju dal po incidente skontrolovať.

Hoci má pred dverami pracovne kameru, pri tomto incidente mu nepomohla, pretože ju má z dôvodu návštev radšej vypnutú. Prípad napriek vlámaniu a krádeži veľkej sumy peňazí polícii nenahlásil. Uviedol aj dôvod: „Však čo budem komu hlásiť? Čo by to pomohlo? (...) Lebo komu budem vysvetľovať, že som mal 50-tisíc v kancelárii, alebo niečo podobné, aký to má význam?“

Policajti by podľa neho „tárali krížom-krážom“. Príhodu uzavrel prípitkom na Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara, ktorí sú už rok vo väzbe pre kauzy Dobytkár a Očistec.

„Na zdravie, chlapci, hlavne na zdravie, na všetkých. Na Bödöra, Tibora pripíjam teraz, naozaj na všetkých, nech sa chlapci držia.“

Stretával som sa a budem sa stretávať, vraví Fico

Šéf Smeru dnes na brífingu reagoval na informácie o svojich stretnutiach na poľovníckej chate.

Uviedol, že všetko, čo sa verejnosť dočíta v médiách z prepisov, je to, o čom informuje na tlačových konferenciách. Stretnutia nepopiera, ale odmieta, že by sa na nich dialo niečo za hranou zákona. Nikto z účastníkov stretnutí podľa neho nespáchal žiaden trestný čin. Stretnutia však bližšie komentovať nechcel.

Naopak, Fico nazýva brutálnym zločinom to, že vláda odpočúva opozíciu, a chce o tom rokovať aj na aktuálnej schôdzi parlamentu.

Čítajte tiež

„Urobili to tak, že si vymysleli príbeh o pytliactve, pretože ma pravdepodobne sledovali a vedeli, na aké stretnutia chodím. Je neuveriteľné, že štát sleduje opozičného lídra.“

Zopakoval, že sa bude naďalej stretávať s obhajcami a hovoriť o nespravodlivosti, ktorá sa podľa neho deje nominantom a predstaviteľom Smeru.

„Stretával som sa a budem sa stretávať. Budem to robiť tak, aby ma žiadni policajti nemohli sledovať a odpočúvať. Som politik, ktorý má v rámci svojej agendy veľmi jasnú prioritu. Hovorím o nespravodlivosti a nezákonnosti, ktorá sa deje voči nominantom opozície, predstaviteľom Smeru a voči ľuďom, ktorí sú so Smerom spájaní,“ vyhlásil na tlačovej konferencii.

Žilinka chce preveriť úniky

Líder Smeru chce o prípade informovať aj Európsku komisiu. Celú záležitosť považuje za nezákonnú, no nevidí zmysel v podávaní trestného oznámenia.

Advokát Marek Para, účastník stretnutí a obhajca Mariana Kočnera, tiež potvrdil, že k stretnutiam na chate došlo. Odmieta však, že by sa zúčastnení niečoho protiprávneho dopustili a že by niekoho na stretnutiach k niečomu nabádal.

„Nič iné sa neudialo ako iba zákonné,“ tvrdí. Pokladá za normálne stretávať sa s ľuďmi, ktorí vyhľadávajú právnu pomoc.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka dnes oznámil, že dal preveriť únik medializovaných videí, ktoré by mali zachytávať stretnutia na poľovníckej chate.

Podľa Žilinku došlo k naplneniu skutkových podstát trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.

„Považujem za absolútne neprípustnú snahu o ovplyvňovanie orgánov činných v trestnom konaní a súdov pred ich rozhodovaním,“ uviedol generálny prokurátor. Robert Fico rozhodnutie Maroša Žilinku privítal.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.