Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. október 2021, 16:11

Akcia Očistec

Prokurátor predložil nahrávku rozhovorov Fica, Kaliňáka či Bödöra staršieho

Prokurátor predložil nahrávku rozhovorov Fica, Kaliňáka či Bödöra staršieho

Foto: Aktuality.sk

Polícia podľa Denníka N nahrala okrem politikov aj advokáta Mareka Paru či syna Tibora Gašpara. Nahrávku pridal prokurátor do spisu Očistec. 

Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci novembrovej akcie NAKA Očistec o obrazovo-zvukové záznamy.

Podľa Denníka N má ísť o priestorové odposluchy, kde kamery zaznamenali rozhovory expremiéra Roberta Fica, bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka, advokáta Mareka Paru, syna Tibora Gašpara a Miroslava Bödöra.

Portál Aktuality.sk zverejnil záber z chaty, na ktorom je Fico, Bödör, Para a syn Tibora Gašpara. Podľa informácií Aktuality.sk polícia monitorovala chatu niekoľko dní, zo stretnutí medzi Ficom, Bödörom a ďalším vznikli hodinové obrazovo-zvukové materiály a stovky prepisov rozhovorov. Išlo nielen o neformálne diskusie, ale bavili sa aj o aktuálnych kauzách, o prípravách tlačových besied, o trestných konaniach policajného exprezidenta Gašpara, oligarchu Norberta Bödöra, Dušana Kováčika a ďalších.

Neskôr Aktuality.sk zverejnili aj prvé videá, ktoré nahrala polícia. V prvom hovorí Robert Fico o Ľudovítovi Makóovi, v ďalšom sa Robert Kaliňák vyjadruje k daňovým podvodom v súvislosti s kauzou Dobytkár.


Zdroj: Aktuality.sk

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry 22. októbra doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v kauze Očistec o obrazovo-zvukové záznamy získané postupom podľa paragrafu 114 Trestného poriadku na základe príkazu sudcu pre prípravné konanie okresného súdu v inej trestnej veci, ktorú nedozoroval ÚŠP,“ tvrdí hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Ako zdôraznila, vyhotovené obrazovo-zvukové záznamy (a ich doslovné prepisy) potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.

„Zároveň diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ako aj úniky informácií od niektorých orgánov presadzovania práva nepovolaným osobám,“ dodala. O predĺžení väzby obvinených v akcii Očistec bude súd rozhodovať zajtra. 

Inzercia

V rámci vlaňajšej akcie NAKA Očistec bol zadržaný bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a ďalší bývalí vysokí policajní funkcionári.

Medzi nimi aj exriaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer, Marián Zetocha, niekdajší šéf NAKA Peter Hraško aj exšéf národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník a iní. Viacerí z nich sú naďalej stíhaní väzobne.

V prípade padli obvinenia pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie. Vo väzbe sú preto, aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode a pokračovať v trestnej činnosti.

Kľudne všetko zverejnite, reaguje Fico

Šéf Smeru Robert Fico zareagoval na nahrávky v pondelok večer videom. „S obhajcami nevinných ľudí som sa stretával a budem sa stretávať, aby som mal dostatok informácií na svoju politickú prácu. Z tohto absurdného odpočúvania sa nikto nedozvie nič viac, ako počuje odo mňa na tlačových konferenciách,“ povedal.

Tvrdí, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic musí byť v "dôkaznej kríze, keď dali sledovať a odpočúvať lídra opozičnej strany na jeho stretnutiach s obhajcami ľudí, ktorých považujem za nevinných". 

Tento deň je podľa Fica len potvrdením, že demokracia a právny štát sú na Slovensku v totálnom rozvrate. „Rok a pol hovorím o zneužívaní trestného práva na boj s opozíciou. Rok a pol tvrdím, že vo väzbe sedia nevinní ľudia. Je to moja legitímna politická agenda, ktorá sa potvrdzuje každým dňom," skonštatoval.

„Kľudne zverejnite všetko, čo vám poslali prokurátori v rozpore so zákonom, dozviete sa len to, čo ste už odo mňa verejne počuli alebo ešte len budete počuť,“ dodal smerom k novinárom.

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Romana Tabák potvrdila, že udrela Janu Bittó Cigánikovú. Hovorí však, že sa bránila a dala sa vyprovokovať. „Zahnala sa na mňa po tvári, a ako sa zahnala druhýkrát, strhla mi z hlavy šiltovku a hodila ju do miestnosti,“ opisuje svoju verziu poslankyňa Sme rodina. (čas.sk)

pred 3 hodinami

Slovensko pri udeľovaní víz v humanitárnom záujme posudzuje každý prípad osobitne. Ministerstvo zahraničia tak reaguje na rozhodnutie niekoľkých európskych krajín o neudelení víz ruským občanom, ktorí utekajú pred čiastočnou mobilizáciou. (tasr)

pred 5 hodinami

Švajčiari sa v referende vyslovili za zvýšenie veku odchodu žien do dôchodku na 65 rokov zo súčasných 64 rokov a zvýšenie DPH. Odporcovia reformy priznali porážku a výsledok hlasovania odsúdili ako „urážku žien“. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.