Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Svet po Merkelovej

Akú budúcnosť si Nemci vybrali vo voľbách?

Martin Hanus a Lukáš Krivošík hodnotia výsledky nemeckých volieb a analyzujú, aké témy a idey sú pre súčasných Nemcov dôležité.

Prekvapili vás výsledky nemeckých volieb?

Martin Hanus: O Nemecku sme si mysleli, že je voličsky stabilnejšie. Ukázalo sa však, že tradičné identity sa rozpadli a napokon sa rozhoduje podľa prchavej emócie a v poslednej chvíli.

Lukáš Krivošík: Prekvapilo ma „zmŕtvychvstanie“ SPD. Čakalo sa, že tradiční ľavicoví voliči budú voliť postkomunistickú stranu Die Linke, tí dobre zarábajúci, ktorí letia na progresívne témy, budú voliť Zelených a SPD „prepadne“ medzi týmito dvoma stoličkami, lebo si neobháji svoju vlastnú identitu. Sociálni demokrati síce „vycucali“ ľavicovú Die Linke, ale vyše milióna voličov získali od CDU.

Martin Hanus: Voľby sa diali v tieni Angely Merkelovej a výsledok volieb poznačila „merkelizácia“ nemeckej politiky za posledných 16 rokov. Angela Merkelová okrem volebných úspechov dosiahla to, že CDU vnútorne vyprázdnila od jej pôvodných tém. Debaty, ktoré sme mohli sledovať v posledných týždňoch a mesiacoch, ukázali, že CDU sa hlásila k mnohým agendám, ktoré pôvodne patrili SPD či Zeleným, a snažila sa z toho vyťažiť čo najviac pre seba.

Merkelová to robila tiež, ale robila to tak šikovne, že strany tých ostatných voličov demobilizovala a v podstate sa jej celé roky darilo získavať aj voličov, ktorí vôbec neboli viazaní na CDU ako na stranu, ale na Merkelovú ako osobu. Teraz Merkelová odišla, celý tento bonus kancelárky Merkelovej padol a strana získala historicky najhorší výsledok.

Navyše, Angela Merkelová vyhlasovala, že niektoré témy nemajú alternatívu, napríklad že Nemci musia odísť z jadrovej energetiky, lebo to nemá alternatívu, alebo že musia otvoriť hranice migrantom, lebo to nemá alternatívu. Spôsobilo to, že tri-štyri strany s najvyšším ziskom sa hádali len o nuansy, a nie o podstatné otázky doby.

Čo tieto volebné výsledky hovoria o Nemecku ako o spoločnosti? Akú krajinu si Nemci želajú?

Lukáš Krivošík: Je to trochu klišé, ale Nemci ako spoločnosť pripomínajú melón. Zvonku sú zelení – naozaj tam žijú ľudia, ktorí sa obávajú, že sa zadusia znečisteným vzduchom, alebo ľudia, ktorí nechcú mať deti, aby nežili vo svete, kde sa budú topiť ľadovce a budú záplavy. Zelené témy sú naozaj prominentné, pričom spôsob, akým sa to uchopuje, je vždy znižovaním CO₂. Robia to komunistickým, centrálne plánovaným spôsobom – nie decentralizovaným, trhovo konformným spôsobom. Tieto trhové prvky sa do debaty snaží vnášať Markus Söder z bavorskej CSU a Christian Lindner z FDP. Tvrdia, že treba chrániť klímu, ale treba to robiť trhovo konformne a snažiť sa zladiť ekonómiu a ekológiu. 

Ak vznikne koalícia SPD, Zelení a liberáli z FDP, tak sa obávam, že FDP tam bude veľmi zatienená, krajina pôjde výrazne doľava a podnikatelia budú ešte viac pod tlakom environmentálnych regulácií, sociálnych záťaží a byrokracie.

Inzercia

Martin Hanus: Ukázalo sa, že nemáme len jedno Nemecko. Po prvé, je tu delenie východné verzus západné Nemecko. Ukázalo sa napríklad, že AfD je východonemecká strana, v dvoch východonemeckých spolkových krajinách AfD zvíťazila. Naopak, v západnom Nemecku podpora AfD klesla a celonemecká rola tejto strany – osloviť sklamaných konzervatívnych voličov – jej vôbec nevyšla. A to aj preto, lebo mnohé miestne zväzy ovládli ľudia z fašizoidného prostredia alebo iní exoti, ktorí AfD celkovo zdiskreditovali, ale napriek tomu táto strana frustráciu východného Nemca dokázala zachytiť. Máme tu teda regionálne rozdelené Nemecko. 

Potom je Nemecko rozdelené aj generačne. Keď si pozrieme voličskú demografiu, tak 38 percent ľudí malo viac ako 60 rokov. Keď si vezmeme skupinu nad 50 rokov, bolo to vyše 60 percent voličov. Títo ľudia do veľkej miery určujú aj témy. Keď sa robil prieskum, aká téma je pre ľudí najdôležitejšia, tak ešte pred ochranou klímy skončili dôchodky a seniorská starostlivosť. To je „staré Nemecko“, ktoré do nejakej miery vyhralo. Potom je tu „mladé Nemecko“, do 30 rokov, kde vyhrali Zelení aj FDP. To sú ľudia, ktorí aj pod vplyvom mediálnej kampane nevnímajú ako najväčšiu výzvu do budúcnosti demografiu, ktorá naozaj všetko zmení, ale klímu a potrebu zmeniť vývoj situácie za akúkoľvek cenu. Túto tému prebrali všetky strany politického stredu a vnútili ju aj starým.

Jediná strana, ktorá dokázala spochybňovať radikálnu ekologickú politiku, bola, žiaľ, AfD. Dokonca aj CSU sa snažila Zelených predbiehať zľava.

Celý rozhovor o výsledku nemeckých volieb nájdete v tomto videu:

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.