Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
01. september 2021

Vysoké školy a covid

Bratislava je zelená, no prednášky budú online. V regiónoch chcú učiť prezenčne

Vysokoškoláci začínajú tretí akademický rok poznačený pandémiou. Niektorí pravý univerzitný život ani nestihnú zažiť.

Bratislava je zelená, no prednášky budú online. V regiónoch chcú učiť prezenčne

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Adriana začala v roku 2018 študovať na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Na vysokoškolské štúdium a život sa tešila, no veľmi si ho neužila. Prvý rok do školy nechodila, budova, v ktorej fakulta sídli, bola totiž zatvorená pre rekonštrukciu a výučba tak prebiehala z veľkej časti dištančne.

Rekonštrukcia sa nakoniec pretiahla aj na zimný semester akademického roka 2019/2020. No a v letnom semestri sa už rozbehla pandémia koronavírusu. Aj druhý rok tak Adriana vysokú školu na vlastnej koži veľmi nezažila.

Pandémia pokračovala aj v akademickom roku 2020/2021 a Adriana spolužiakov aj v poslednom ročníku bakalárskeho ročníka videla iba na obrazovkách. Prešli tri roky a Adriana do budovy, kde mala mávať prednášky, stretávať sa s profesormi a diskutovať so spolužiakmi, takmer ani nevstúpila.

Podobný scenár si zažili mnohí ďalší študenti študujúci na pedagogickej fakulte. Omnoho lepšie však na tom nie sú ani desaťtisíce iných vysokoškolských študentov, ktorých budova sa nerekonštruovala.

To, čo vyzeralo byť záležitosť niekoľkých mesiacov, sa totiž stalo dennou realitou dvoch akademických rokov a vysokoškoláci strávia z veľkej časti svoje štúdium za obrazovkami počítačov zrejme aj tento rok.

Ministerstvo nechalo rozhodnutie na školách

Ako tento týždeň na tlačovej konferencii vysvetlil štátny tajomník rezortu školstva Ľudovít Paulis, rozhodnutie o tom, ako bude prebiehať výučba, necháva ministerstvo na vysoké školy. Platiť budú základné mantinely určené v covid automate, vysoké školy však môžu prijať prísnejšie opatrenia.

Ak bude okres v zelenom stupni covid semafora, čo je napríklad prípad Bratislavy, výučba by mohla prebiehať bez obmedzení. V momente, keď sa dostane do oranžovej farby, do ktorej sa s nástupom tretej vlny dostáva čoraz viac okresov, výučba bude mierne obmedzená.

Na prednáškach sa bude môcť zúčastniť maximálne sto osôb alebo 400 osôb, ak bude škola fungovať v režime OTP, čiže vstupovať budú môcť iba očkovaní, testovaní alebo tí, čo covid prekonali.

V prípade, že by škola fungovala v najprísnejšom režime a na prezenčnom vyučovaní by sa mohli zúčastniť iba zaočkované osoby, mohlo by ich spolu byť aj tisíc.

 V červenej farbe by sa na hodinách mohlo zúčastniť už iba 20 študentov, prípadne 40, ak pôjde o študentov OTP, alebo 120, ak by išlo o plne zaočkovaných ľudí.

Univerzita Komenského sa však týmito pravidlami riadiť nebude a vypracovala vlastný, omnoho prísnejší covid automat. Každá fakulta sa mala do konca augusta sama rozhodnúť, v akom režime bude prebiehať výučba, ak sa však aj rozhodne pre prezenčnú formu, nevyhne sa obmedzeniam.

Počet ľudí v miestnosti nemôže ani v zelenej fáze prekročiť 50 percent kapacity na sedenie, v každom prípade však študentov nemôže byť viac ako 50. Fakulty môžu zároveň režim výučby kombinovať a prednášky tak napríklad môžu byť online, zatiaľ čo krúžky či semináre prezenčne.

Aj keď je teda bratislavský okres zatiaľ v zelenej fáze, niektoré fakulty už študentom oznámili, že výučba bude prebiehať dištančne.

Na Lekárskej, Prírodovedeckej aj Farmaceutickej fakulte tak napríklad budú prebiehať prednášky dištančne, prezenčne však bude aj naďalej fungovať praktická časť výučby.

Filozofická fakulta bude fungovať v kombinovanom modeli, prednášky budú online v prípade, že sa na nich zúčastňuje viac ako 50 študentov. Keď sa však okres dostane do prvej fázy ohrozenia, všetka výučba sa presúva do online režimu.

Inzercia

Prednášky pre menej ako 50 ľudí budú aspoň zatiaľ v prezenčnej forme aj na fakulte matematiky a fyziky. Táto fakulta zároveň pristúpila k zmenšeniu skupín na krúžkoch.

Prírodovedecká fakulta išla ešte ďalej a kvôli pandémii a prognózam o tom, že situácia sa bude zhoršovať, posunula začiatok akademického roka o týždeň skôr. Prvé tri týždne by mali byť zamerané na intenzívnu praktickú časť a prednášky budú dištančne vždy v poobedných hodinách.

Ako situáciu zhrnul predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran, niektoré fakulty sa prispôsobeniu výučby venovali viac, iné menej.

I keď väčšina študentov by preferovala prezenčnú výuku, chápe, že Univerzita Komenského prijala prísnejší covid automat, ako je ten štátny. Ako pre Postoj vysvetlil, vzišiel zo stretnutia krízového štábu univerzity, v ktorom sedia odborníci z jednotlivých fakúlt.

Mimo Bratislavy preferujú prezenčnú formu

Ako pre Postoj vysvetlila hovorkyňa Univerzity Komenského Lenka Miller, vnútorný covid semafor bol vypracovaný na základe oficiálneho covid automatu a stanoviska bratislavského Úradu verejného zdravotníctva.

„Pre univerzitu je dôležité, aby boli študentom aj zamestnancom vopred známe pravidlá, podľa ktorých sa bude výučba v zimnom semestri riadiť. Už v najbližších dňoch nastupujú do internátov prví študenti, preto bolo dôležité usmernenia komunikovať dostatočne včas,“ dodala.

Druhá najväčšia bratislavská vysoká škola, Slovenská technická univerzita, má zatiaľ v pláne otvoriť zimný semester prezenčnou metódou a zotrvať v nej tak dlho, ako to bude pandemická situácia dovoľovať. Riadiť sa plánujú oficiálnym covid automatom.

Prezenčný režim výučby chcú čo najdlhšie zachovať aj na viacerých vysokých školách mimo Bratislavy. Ako pre Postoj vysvetlil hovorca Trnavskej univerzity Matúš Demko, „univerzitný život nemôže fungovať bez dialógu medzi učiteľom a študentom. Rovnako socializáciu a vzájomný kontakt potrebujú sami naši študenti“.

Budú sa preto snažiť, aby výučba mohla prebiehať v prezenčnej, prípadne kombinovanej forme.

V Košiciach zvolili kombinovanú formu s dôrazom na prezenčnú výučbu, pričom podmienkou účasti na vyučovaní je buď očkovanie, negatívny test, alebo doklad o prekonaní covidu.

Prezenčný režim chcú čo najdlhšie zachovať aj na Prešovskej univerzite.

Ako budú fungovať v Česku?

Na Masarykovej univerzite sa riadia vlastným univerzitným semaforom, pričom aktuálne sa nachádzajú v bielej farbe. V tejto fáze sú platné iba základné opatrenia ako nosenie rúšok v interiéroch či obmedzenie maximálneho počtu študentov na prednáškach na 150.

V prípade, že sa semafor dostane na zelenú farbu, obmedzenia sa sprísňujú. Ako však univerzita priznala, momentálne prehodnocuje, či je semafor pripravený na prípadné zhoršenie situácie.

To, ako bude fungovať univerzitný život, zatiaľ podľa posledných informácií, ktoré Postoju poskytol hovorca Václav Hájek, nie je celkom jasné ani na Karlovej univerzite a práve dnes prebiehajú rokovania s vládou.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva