Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. marec 2021

Óda na balkóny

V čase pandémie tam môžeme pracovať, popíjať kávu, spať aj si poplakať

Čím dnes žijú slovenské balkóny a pár tipov na váš jarný balkónový projekt.

V čase pandémie tam môžeme pracovať, popíjať kávu, spať aj si poplakať

Foto: TASR/Cecilia Fabiano LaPresse via AP

Z balkóna sa v čase pandémie stalo malé privilégium: ponúka možnosť nadýchnuť sa, sadnúť si aj v lockdowne na slnko a vidieť živého človeka aj mimo obrazovky.

Balkónový život prekvapivo ožil minulý rok v marci. Začalo sa to videami z Talianska: Na balkónoch sa spievala hymna aj opera, vznikli balkónové kapely susedov aj profesionálnych umelcov a s talianskou družnosťou a šarmom sa tu tancovalo aj hralo na hrncoch a panviciach.

Slovenský balkónový humor spustil záchranár a skaut Adam, ktorý v role Majstra N vysvetľoval základy fyziky a dvíhal náladu uviaznuvším v štátnej karanténe v Gabčíkove.

Foto: TASR/Claudio Furlan LaPresse via AP

Na balkónoch síce už nespievame, no pandémia koronavírusu vrátila týchto pár metrov štvorcových viac do stredu nášho diania. Čím dnes žijú slovenské balkóny? A už ste zasadili paradajky či objednali dážďovkáreň?

Na balkón si chodíme dať kávu, ale aj pospať a poplakať

Manželia Nika a Pavol bývajú na bratislavskom sídlisku. Balkóny im pred začiatkom prvej vlny odpílili kvôli zatepleniu. Mali tam malé posedenie, kde si občas dali večerný „drink“ a pustili trochu hudby. Keď im konečne zvesili ochranné fólie, ktoré pocit pandemickej hrôzy ešte zväčšovali, a balkón opäť zavesili, bol dvakrát väčší než predtým a s výhľadom do parku.

Hneď ako otvorili stavebniny, vybrali sa kúpiť synovi pieskovisko. Keď bolo teplejšie, pridala Nika na balkón aj bazénik. Na balkóne sú takmer každý deň a keď je teplo, zvyknú tam aj obedovať alebo večerať. „Zo začiatku pandémie sme na vonkajšie ihriská radšej nechodili, najväčšou zábavou tak bolo posielať si s rodinou nad nami vedierko na špagátiku. Deti si vymieňali hračky a my mamy koláče.“

So štyrmi kamarátkami bývala v študentskom byte ešte donedávna Mária. Aj keď na balkóne trávila rada čas aj predtým, počas prvej pandemickej vlny tam bola neustále. Niekedy osamote a niekedy všetkých päť dievčat spolu. Na vzduch chodili telefonovať s rodinou, pozorovať ľudí aj kvitnúcu paulovniu, vzácny čínsky cisársky strom.

Na balkóne spolu raňajkovali, pili kávu a občas aj prehodili pár slov s priateľmi, ktorí išli okolo. Dokonca si urobili balkónovú prespávačku: „Spali sme tam pekne na matraci, pod perinou. Zobudil nás spev vtákov v korunách stromov malého parku pod naším bytom.“

Tráviť lockdown v strede Bratislavy bolo v tomto počte náročné a balkón sa stal veľkým bonusom. „Chodili sme sa tam ráno modliť, večer pozerať na hviezdy, ale aj piť víno a poplakať si,“ spomína Mária.

A ty prečo nepestuješ paradajky?

Slávka hovorí, že balkón nikdy nevedela oceniť. „Vždy nejaký mám a nepoužívam ho, ako je rok dlhý. Nedáva mi to zmysel. Ak von, tak naozaj von.“ Aj ona mala „záchvat“ sadenia balkónových rajčín a zeleniny, no rastliny neprežili.

Averziu k starostlivosti o záhradu mala až donedávna pre zlé zážitky Anežka. Manžel Viliam mal k pestovaniu vždy blízky vzťah, no ona nemala rada, keď ju prosil, aby balkónové rastliny polievala. To sa zmenilo s príchodom syna.

Foto: Archív Ľudo a Veronika

Dnes spolu na balkóne pestujú papriku, paradajky, hrášok, bylinky, citrón, magnóliu a dokonca aj muškáty, ktoré vždy nenávidela. Stojí im to za dobrý spoločný čas. Tadeáš vstáva o piatej a v sezóne spolu hneď ráno polievajú všetko, čo na balkóne rastie. Volajú to hodinové polievanie. „Naozaj to trvá hodinu, pretože kvetov máme veľa, na balkóne nemáme vodu, a tak poctivo chodíme s pohárikom a krhličkou do kuchyne,“ hovorí Anežka. Viliam oboch učí, ako sa o toto dielo starať, a tak kvitnú nielen záhony.

Keďže bývajú na deviatom poschodí, kde fúka silný vietor, posledné mesiace sa veľa času na balkóne tráviť nedalo. Obrodenie tak zažil iný, v panelákoch zaznávaný priestor: chodba. „Teraz žijeme koronovými chodbovicami. Na poschodí máme šesť bytov, z toho tri rodiny majú deti v Tadeášovom veku. Susedia sú nadmerne zhovievaví: Naše deti na chodbe niekoľko hodín denne stavajú vláčikové a guľôčkové dráhy, naháňajú sa na kolobežkách a odrážadlách a často tam mávame spoločné raňajky a večere.“

Inzercia

Podľa záhradnej architektky Tatiany sa balkón v čase korony pretransformoval na domáce exteriérové ihrisko. Niektorí ho využívajú aj na grilovanie, čo však nemusí byť po vôli všetkým susedom. Okrem klasického pestovania byliniek, paradajok či chilli papričiek v poslednom období pribudli aj ovocné kríky a stromčeky: zakrslé jablone, balkónové jahody či ríbezle.

Foto: TASR/Thomas Warnack dpa via AP

Balkóny nemusia byť len súkromná záležitosť, môžeme ich vnímať aj ako súčasť verejnej zelene. „Ovplyvňujú vizuál ulice aj to, ako na nás dom a priestor pôsobí,“ hovorí Tatiana.

Viaceré mestá či mestské časti každoročne vyhlasujú súťaž o najkrajší balkón a predzáhradku, aby podporili záujem ľudí o zveľaďovanie svojich ulíc. Bratislavská mestská časť Karlova Ves súťaž rozšírila aj o kategóriu najkrajší „nektárodajný“ balkón, ktorý je priateľský k včelám a iným opeľovačom. Majitelia balkónov, ktorí chcú, aby sa včely aj v meste cítili dobre, by tak mali zvážiť nielen zeleninu, ovocné rastliny či stromy a bylinky, ale aj divoký nekosený kútik, hmyzí hotel a napájadlo.

Čo je dnes na balkóne „in“

Keď si Ľudo a Veronika kupovali byt, bolo im jasné, že balkón nebude len bonus navyše. Chladné betónové dlaždice vymenili za drevenú podlahu a Ľudo postupne zmajstroval stôl, barový pult upevnený na zábradlí, sklápaciu lavicu aj drevenú zástenu. Tá slúži na vytvorenie súkromia aj zavesenie kvetináčov. Pribudol aj vyvýšený záhon na bylinky, svetelná reťaz a slnečník. Ten sa ukázal ako dobrá voľba: cez deň tieni a v noci nezavadzia výhľadu na hviezdy pri rozhovoroch s priateľmi.

Foto: Archív Ľudo a Veronika

Deti si zvyknú ísť na balkón odtrhnúť bylinky do polievky, skoro na jar spolu sadia muškáty a obľúbené petúnie, balkónové paradajky, na jeseň zas chryzantémy a vresy. Keby boli pri stavbe balkóna znova, určite by si tam dali priviesť vodu. Takto je polievanie trochu náročné. No vďaka zásuvke môžu na balkóne grilovať aj piecť palacinky.

„Vždy za pekného počasia si vybalíme deku a desiatu, čítame knižky a deti si prinesú plastelínu a bublifuk. Mladšia dcéra urobila na balkóne svoje prvé kroky. V časoch korony tu manžel robil deťom divadelné predstavenia, v lete sme nafúkali detský bazénik.“ Poobedná káva aj večerné víno vo dvojici sú skvelé, no manželom už na balkóne chýba rodina, priatelia a susedia.

Ak máte aj vy chuť na menší balkónový projekt, stačí chvíľa googlenia. Hitparádu tipov, ako s minimom zdrojov vytvoriť priestor, ktorý v lockdowne oceníte, vedie podomácky vyrobené sedenie z paliet. To môže plniť dvojitú funkciu ukladacieho priestoru a na výšku postavená paleta či nástenné vaky zase dajú základ vertikálnej záhrade.

Online poradu či doobedňajšiu hodinu možno stráviť príjemnejšie v hojdacej sieti. V kurze sú pletené visiace črepníky, ale aj lampáše a svetielka všetkých druhov. Skúsenejší si nájdu návod na vlastnoručne vyrobené automatické zavlažovanie, dokonca napojené na malý solárny panel.

Hmyzí hotel. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Pre odvážnejších sú tu aj dve živé možnosti. Hmyzí hotel môže vzniknúť na balkóne z drevenej krabice alebo starej skrinky. Hotelové izby tvoria prírodné materiály ako šišky, drievka, suché listy a trávy, ale aj kúsky tehál a kvetináčov. Otvory a medzierky lákajú chrobáky, lienky, stonožky a pavúky či samotárske včely. Takáto balkónová zoo vie byť nielen zaujímavou prírodnou školou pre deti, hmyz pomôže zlikvidovať škodce, opeľovať kvety a obnovuje rovnováhu, ktorú sme v meste výrazne posunuli smerom k človeku.

Vermikompostér, čiže domáca dážďovkáreň, je nádoba, v ktorej kalifornské dážďovky premenia váš domáci bioodpad na kompost. Ten ocenia izbové rastliny aj balkónová zelenina. Okrem tých štýlových, ktoré sa dajú kúpiť už hotové, si ho viete vyrobiť aj z vedra. A nie, pri správnom zaobchádzaní nesmrdí a dážďovky z balkóna do bytu neutečú.

Odporúčame