Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
20. júl 2022

Radia, na čom ušetriť

Oplatí sa zavárať a kúpiť si termosku na kávu

Na sociálnych sieťach sa roztrhlo vrece s radami, ako ušetriť v čase krízy. Pomôže nám to prebrať kontrolu nad tým, čo príde?

Oplatí sa zavárať a kúpiť si termosku na kávu

Foto: Youtube

V nejednej rodine už zrejme pocítili dosah zdražovania na svojom bežnom rozpočte. Mamičky si vymieňajú tabuľky, ako správne nastaviť výdavky, aby sa rodina pripravila na novú éru, ktorá bude znamenať nutnosť šetrenia.

Ak si na Youtube zadáte do vyhľadávania frugal 2022 alebo how to save money, nájde vám množstvo videí od amatérskych influencerov až po finančných poradcov. Najlepšie sú však tie od matiek v domácnosti, ktoré riadia roky svoju malú „firmu“ a majú vytvorený systém, kde a na čom sa dá reálne ušetriť. Nečakajte sofistikované návody, ale niekoľko tipov zaujme a bez prekopania životného štýlu sa dajú bezbolestne aplikovať do bežného života. Plus niektoré z nich sú aj z výchovného či ekologického hľadiska vítanou zmenou.

Zaujímavou youtuberkou je Frugal Fit mom, ktorá na pravidelnej báze zverejňuje videá s tipmi na skromnejší život. Odoberá ju viac ako 450-tisíc ľudí a jej životný štýl ovplyvňuje čoraz viac ľudí. Napriek skromnosti je to upravená uvedomelá moderná mama, ktorá sa zamýšľa nad tým, čo a ako kupuje a spotrebúva, aby ako rodina žili plnohodnotný, ale jednoduchý život.

Vo videu 24 extrémnych tipov na skromnosť radí ženám a mužom, aby si služby, ktoré sa vedia naučiť robiť sami, robili doma. Napríklad manikúra alebo starostlivosť o záhradu sú dobrým príkladom. Nejde o vysoko odbornú činnosť, s pár videami sa vieme naučiť, ako sa správne starať o nechty alebo ako založiť trvalkový záhon.

Skromná mama radí tiež pustiť sa do zavárania a mrazenia sezónnych potravín a kupovať veľké balenia ovsených vločiek, z ktorých sa dá urobiť mnoho dobrých jedál, a ak ich pomelieme, máme celozrnnú múku. Radí používať sušičku na bielizeň len vo výnimočných prípadoch, zapínať umývačku, len keď je plná, a spotrebúvať všetky zvyšky jedla v chladničke na jedlá typu zapečené cestoviny, soté alebo rizotá. Aj nejedna slovenská rodina predsa pozná tradíciu pondelkového rizota zo zvyškov pečeného kuraťa alebo mäsa z polievky a ryže z nedele plus mrazená zelenina k tomu.

Skromná mama radí prestať používať papierové utierky v rolke a nahradiť ich savými handričkami, ktoré sa dajú prať. Radí tiež nekupovať knihy a namiesto toho sa vrátiť k titulom, ktoré už máme v knižnici a nestihli sme ich prečítať, alebo sa zapísať aj s deťmi do miestnej knižnice. Osvedčilo sa jej tiež rotovanie predplatného na streamovacie kanály ako Netflix, HBO, Disney channel v dvojmesačných, trojmesačných cykloch, aby mala aktuálne predplatený vždy len jeden. Ak sa tam seriály opozerajú, predplatí si iný a pôvodný zruší.

Dobrým tipom je nezaobstarať si domáce zviera v čase krízy, ceny za kŕmenie a veterinára môžu narušiť rodinný rozpočet. Ak sa už inak nedá, tak radí nasmerovať svoj výber do útulku a nevyhadzovať peniaze za drahé plemená.   

Rodine radí, aby sa začala dobre starať o svoje auto a nezanedbávala pravidelné servisné prehliadky a výmenu oleja načas. Takto udržíme roky v dobrej kondícii spotrebnú vec, ktorá je inak čisto stratová. Frugal fit mom tak jazdí na desaťročnom aute, ktoré tak skoro ani neplánuje meniť.

Na čom jej rodina určite nešetrí, sú topánky. Už sa popálila, keď sa ulakomila na najlacnejšie tenisky, vydržali deťom tak štyri mesiace. Ak kúpila značkové, vydržali oveľa dlhšie. Na spotrebných veciach, ktoré používajú takmer denne, teda nešetrí.

Táto youtuberka ponúka tiež množstvo videí o varení a nákupoch potravín, pri ktorých sa musíte zmestiť do určitej sumy. Ako variť s desiatimi dolármi na týždeň alebo 126 jedál za 30 dolárov. Každý si tam nájde niečo podľa svojho rozpočtu. Frugal fit mom žije so svojou rodinou športovo, sama dvíha činky a je neustále v pohybe, lebo vie, že účty za lekárov môžu byť v Amerike veľkým problémom.

Inzercia

Influencerka Laina Brownová – Money at home takisto ponúka rady, ako žiť v roku 2022 skromnejšie. Z jej tipov ma zaujal napríklad nápad dávať ako darčeky vlastnoručne vyrobené predmety alebo napečené, vyrobené dobroty. Ľudia si budú vážiť čas a nápad, ktorý sme do darčeka investovali, a nebudú riešiť, koľko peňazí sme na nich minuli.

Laina radí nekupovať v čase krízy nový nábytok, ale snažiť sa nakupovať cez bazár alebo renovovať svoj starý nábytok čalúnením alebo novou farbou. Z praktických drobností radí prejsť na používanie klasického mydla na ruky, ktoré vydrží mesiace, a tekuté mydlo nechať pre návštevy. Ušetriť sa dá aj kupovaním žiletiek s vymeniteľnou hlavicou namiesto jednorazových, ktoré po použití môžeme vyhodiť.

Jennifer Cooková, ktorá sa venuje téme jednoduchého života bez dlhov, radí variť polievky a jedlá typu chilli con carne, ktoré sa dajú opakovane zohrievať a ľahko zobrať ako obed do práce. Radí, aby sme chodili nakupovať či už potraviny, alebo oblečenie len v čase, keď je v obchode málo ľudí, aby sme mali čas sledovať ceny a urobiť uvážený nákup. Keď si chystáte jedlo do práce, nezabudnite si zabaliť aj zdravú desiatu alebo olovrant, aby ste sa vyhli rýchlym nákupom v bufetoch alebo najbližších potravinách, kde siahnete po nezdravých veciach, a ešte aj ušetríte, odporúča Jennifer. Osvedčilo sa jej tiež urobiť si poriadok v platených aplikáciách v telefóne a vytriediť tie, ktoré používa málo.

Cooková radí chodiť do akéhokoľvek obchodu len so zoznamom vecí, ktoré potrebujeme a reálne spotrebujeme. Byť na seba prísni a nevybočiť mimo tohto zoznamu. Mať plán jedál na celý týždeň, čo budeme jesť ako rodina na obedy a večere, odporúčajú všetky influencerky ako hlavný bod, ako ušetriť. Jeden deň by však mal ostať bez plánu, vtedy sa dojedajú zvyšky z týždňa.

Zaujímavý tip, ktorý sa zdanlivo netýka šetrenia, je pracovať na svojom vnútre a uvedomovať si dobro, ktoré nás obkolesuje. Podľa Cookovej nás často vyrušujú nevyriešené veci v nás a tie si potom kompenzujeme zháňaním nových vecí a nakupovaním. Človek, ktorý je vnútorne spokojný, si nepotrebuje vytvárať domnelý pokoj túžbou po nepotrebných veciach.

Mladá youtuberka Erika Kullbergová šetrí od vysokej školy a vytvorila aj video s 25 návykmi, ako ušetriť v roku 2022. Jednoduchým tipom je nosiť všade so sebou fľašu vody, aby sme si nemuseli kupovať drahé minerálky v kaviarni, a ideálne si zaobstarať termosku na kávu, čím ušetríme stovky eur ročne. Odporúča obklopiť sa kamarátmi, ktorí majú podobný životný štýl ako vy a ktorým neprekáža, keď sa neoslavuje v reštaurácii, ale doma pri spoločenských hrách a dobrej večeri.

Erika radí skontrolovať u konkurencie, či nevieme znížiť účty za telefón či internet prechodom k inému operátorovi, a odhlásiť sa z drahého fitka. Lacnejšie je prejsť na vonkajšie workoutové ihriská alebo cvičiť vlastnou váhou podľa videí zadarmo.

Kullbergová pravidelne triedi svoje veci a nepoužívané predáva v bazári, zarobí tak vraj celkom slušné peniaze. Radí tiež mať dobré vzťahy so susedmi, aby ste si mohli vzájomne vypomôcť s požičiavaním náradia alebo prístrojov, ktoré potrebujete len raz za čas.

Erika zároveň odporúča, aby sme si začali robiť mesačný a ročný rozpočet a neprekračovali plán, ktorý sme si určili. Ľahšie sa potom hovorí „nie“ pokušeniu ísť s deťmi do kina alebo najesť sa vo fastfoode.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.