Polemika: Ticho po pochode je dobré

Politológ Ivan Rončák reaguje na komentár Martina Hanusa Ticho po pochode. Podľa Hanusa bolo chybou, že pochod neukázal viac politickej sily, Ivan Rončák s tým nesúhlasí.

Košický aj bratislavský pochod za život ukázali, že téma ochrany života dokáže zmobilizovať veľmi veľa ľudí, nepomerne viac ako akákoľvek iná téma. Nedávne referendum však zároveň povedalo, že tých ľudí nie je v spoločnosti dosť, aby sa aj niečo zmenilo na spoločenskej úrovni.

Ticho po pochode nie je prejavom neschopnosti organizátorov politicky artikulovať svoje požiadavky, ako to tvrdí Martin Hanus, ale uvedomením si zaseknutosti spoločnosti v tejto téme. V praxi to znamená, že z úrovne politiky dlho nedôjde ku zmene a každý pokus bude len prehlbovaním zákopov, ktoré delia spoločnosť, dokonca aj pro life tábor.

Volebnú silu pro life hnutia ukázalo referendum, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu. Je to 900-tisíc ľudí, aj po zarátaní konzervatívnych záloh (napr. v zahraničí) maximálne necelý milión. Do NR SR prišlo naposledy voliť 2,6 milióna ľudí. Dôležité sú len tieto dve čísla, nič iné – žiadna politická strana, ktorá má ambíciu zastupovať veľa ľudí, si nemôže dovoliť v tejto téme zaujať radikálne stanovisko a tým si odplašiť konzervatívny alebo liberálny elektorát. Kľučkovať musí a bude Fico, Procházka, Bugár aj Matovič. Figeľ nemusí – ale on sa o iných ako o hodnotovo konzervatívnych voličov nezaujíma. Rovnako Sulík – len s opačným znamienkom. Nadlho remíza, Slovensko sa zaseklo.

Slovensko čaká dlhodobý pomalý posun k liberálnejšej krajine – posúvať ho budú tí, ktorí môžu byť k masám na námestiach a pri volebných urnách ignorantskí – sudcovia a pro choice aktivisti. S nadnárodnými organizáciami za chrbtom. Proti nim budú na rovnakom ihrisku hrať pro life aktivisti. Zdá sa, že tým prvým to ide lepšie – minimálne majú výsledky lepšie.

V základných otázkach je konzervatívny tábor jednotný – na bratislavskom pochode sa zúčastnili toppolitici KDH, SIETe aj OĽaNO – NOVA. Ale len čo by začali organizátori klásť požiadavky čo len o kúsok prekračujúce túto zhodu, začal by sa konzervatívny tábor trhať. Napríklad v otázke podpory priamej demokracie, čo nedávno žiadala Aliancia za rodinu, ktorú frustrovalo neúspešné referendum.

Zodpovední politici vedia, že Slovensko sa mení. Rodina je ideál, ale tie státisíce prípadov, keď to ideálne nefunguje, nemožno prehliadať a pchať hlavu do piesku. Štát je pre všetkých, nielen pre tých, ktorí mali to šťastie vyrastať v úplnej a fungujúcej rodine. Na pochode sa zúčastnilo veľmi veľa malých detí. Tak ešte jedno číslo – v roku 2013 sa 37 percent detí narodilo mimo manželstva. To budú životní partneri detičiek, ktoré teraz na pochod rodičia zobrali so sebou. Zodpovedná politika vidí, čo sa bude o 20 – 30 rokov diať.

Slovensko sa zaseklo, konzervatívny tábor v roku 2015 ukázal svoju silu na námestiach a slabosť pri volebných urnách. S týmto faktom treba pokorne narábať.

Foto: Anton Frič

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo