Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. september 2020

Korona a brexit

Utrápený Boris

Už aj Johnsonovi spriaznené médiá riešia, že s britským premiérom nie je niečo v poriadku.

Utrápený Boris

Britský premiér Boris Johnson hovorí počas virtuálnej tlačovej konferencie po oznámení, že v Anglicku sa bude môcť od pondelka schádzať nanajvýš šesť osôb 9. septembra 2020 v Londýne, foto TASR/AP

Britské pravicové médiá (The Times a The Spectator) priniesli cez víkend články, ktoré naznačovali, že Boris Johnson trpí na svojom poste. Trápia ho údajne financie, zdravie a vysoké nároky spojené s výkonom funkcie.

Hovorí sa, že dosiahnutie premiérskeho postu bol Johnsonov celoživotný sen. Omrzel ho tak krátko po nástupe do úradu?

Premiér v ťažkých časoch

Je známe, že Johnson je obdivovateľom Winstona Churchilla, o ktorom napísal úspešnú knihu. Churchill sa preslávil svojou nezlomnosťou v ťažkých, vojnových časoch. Johnsonova situácia až taká chúlostivá nie je. V príprave na tvrdé rokovania s EÚ kvôli brexitu určite vzhliadol k svojmu predchodcovi.

V čase nástupu do funkcie nemohol Johnson tušiť, že najväčšou výzvou jeho prvých rokov nebude len brexit, ale aj vírusové ochorenie. Po nástupe prvej vlny vytlačil koronavírus brexit z pozície najpálčivejšieho problému. O tom, ako Johnson najprv vírus podcenil, potom taktiku boja zmenil, aby sa ním následne sám nakazil, sa popísalo dosť. Toto obdobie si od neho vyžadovalo veľké nasadenie. Mal to sťažené tým, že po nakazení sa koronavírusom mala choroba uňho komplikovaný priebeh.

Nielenže vypadol z funkcie na obdobie troch týždňov, ale po návrate si musel dávať pozor, aby sa nepresilil.

Od jeho choroby prešlo takmer šesť mesiacov. Boris Johnson za ten čas schudol desať kíl a postupne sa začal venovať športu. Kým podľa niektorých zdrojov sa mu podarila plná rekonvalescencia, iní nesúhlasia. Podľa nich premiér na stretnutiach v Downing Street 10 pôsobí neraz unavene a zničene. Okrem toho má údajne problém s koncentráciou a krátkodobou pamäťou.

V nasadení, v akom sa Johnson nachádza, by to nemuselo byť prekvapivé. Nejde však len o prepracovanosť. Byť čerstvým otcom v 56 rokoch si vyžaduje taktiež veľa síl. Carrie Symondsová, snúbenica a matka ich nedávno narodeného syna, býva s premiérom v byte, ktorý sa nachádza pri jeho kancelárii. Johnson je pritom otcom minimálne ďalších piatich detí. Štyri z nich potrebujú jeho finančnú podporu, čo je zdrojom ďalších problémov.

V minulosti Johnson získal 275-tisíc libier za pravidelné komentáre v The Daily Telegraph a jeho celkový ročný príjem prekračoval 350-tisíc libier. Ročný zárobok v premiérskom kresle predstavuje „len“ 150-tisíc libier. To nie je málo, je to však pokles príjmu o viac ako polovicu. Zaujímavosťou je, že štát Johnsonovi zdaňuje aj nájom spomenutého bytu. Rovnako musí premiér uhradiť všetko jedlo či nápoje, ak sú mu doručené z jeho úradu.

V každom prípade, Johnson je od mala zvyknutý na bohémsky životný štýl a je možné, že si ozaj potrebuje utiahnuť opasok.

Podľa niektorých zdrojov je problémom aj to, že jeho o 24 rokov mladšia snúbenica nie je plnohodnotnou náhradou exmanželky, Mariny Wheelerovej. Úspešná advokátka nielenže pomáhala s účtami, ale bola aj intelektuálnym partnerom pre Johnsona, ktorý s ňou vášnivo diskutoval o svojich plánoch. Existujú pochybnosti, či Symondsová plne zastúpila jej úlohu v domácnosti.

Inzercia

Brexit ani korona to Johnsonovi neuľahčia

Navonok presakujú aj správy o problémoch vo vnútornom okruhu premiéra, napr. nedávny neúspešný konferenčný hovor s konzervatívnymi poslancami. Okrem technických problémov, ktoré ho sprevádzali, účastníkov rozčúlilo, že im premiér nedostatočne objasnil, prečo sa chystá porušiť medzinárodné právo. O aktuálnych sporoch, ktoré sprevádzali brexitové obchodné rokovania, som písal nedávno tu. Ukazuje sa, že hrozba porušenia dohody o vystúpení z EÚ je skôr vyjednávacou taktikou ako reálnou hrozbou. Problémom je, že Johnson opisoval dôvod tejto hrozby rozdielne pre rôzne publikum. Raz to bola reálna hrozba, raz odpoveď na agresívnu vyjednávaciu taktiku EÚ a potom odrazu len záložný plán.

To rozrušilo konzervatívnych poslancov, od tvrdých brexiterov po umiernených eurofilov. Mali pocit, že premiér s nimi nedostatočne komunikuje postup v takej závažnej otázke.

Rovnaký problém má Johnson v oblasti boja s koronavírusom. Vláda neraz mení svoj postup, inštrukcie pre verejnosť sa menia zo dňa na deň a sú nejasné. Karanténa pre navrátilcov z populárnych dovolenkových destinácií bola v niektorých prípadoch oznámená s minimálnym predstihom, napríklad počas dovolenkového pobytu ministra dopravy Granta Shappsa v Španielsku, ktorý sa musedl ponáhľať domov, aby napokon ostal v karanténe.

Treba poznamenať, že protiepidemické opatrenia sú momentálne v Británii o dosť prísnejšie ako na Slovensku. Pre ich zjednodušenie bolo nedávno zavedené takzvané pravidlo šiestich. Podľa neho sa v exteriéri či interiéri nesmie stretávať viac ako šesť osôb. Jedným z motívom tohto kroku je uľahčenie práce polície, ktorá mala problém vymáhať predošlé komplikované pravidlá.

Takéto prísne pravidlo sa hneď stalo predmetom sťažností. V rozhovore, ktorý po jeho zavedení poskytol Johnson pre bulvár The Sun, ukázal opäť nejednoznačnosť. Na jednej strane zdôraznil, že prísne opatrenia treba dodržiavať, a to najmä z dôvodu, že iné európske krajiny nástup druhej vlny podcenili. Na strane druhej vyzval ľudí, aby nešpiónovali a neudávali susedov, ktorí pravidlo šiestich porušia.

U Johnsona ide o zjavné napätie či rozpor liberálnych inštinktov s jeho vlastnou skúsenosťou s koronavírusom. Problémom je, že tento rozpor sa ukazuje aj v komunikácii s verejnosťou.

Prečo je problém kritika od The Spectator

Pokiaľ by kritika išla len zo strany The Guardian, ktorý rúbe do Johnsona neustále, tak by to preňho nebol dôvod na najmenšiu obavu. Ani The Times neboli stále z Borisa Johnsona nadšené a kritika od nich nie je výnimočná. Keď však prichádza od The Spectator, ktorý cez víkend vydal hneď tri veľmi kritické články o premiérovi, ten musí spozornieť.

Toto pravicové médium bolo doteraz na strane premiéra, bralo ho ako spriaznenú dušu na najdôležitejšom poste. Je možné, že táto kritika je najmä varovaním, aby Johnson skonsolidoval svoje rady a využil parlamentnú väčšinu na formovanie postbrexitovej Británie v súlade s videním sveta The Spectator.

Ten totiž kritizoval premiéra nielen za chaotické pôsobenie vo funkcii, ale aj za nedostatočné zapojenie sa do debaty okolo Black Lives Matter. Podľa týždenníka The Spectator tým Johnson premeškal šancu, aby zasiahol do mainstreamového naratívu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame