Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. marec 2020

Britská otočka v boji s koronavírusom

Briti najskôr verili, že bude lepšie, ak sa koronavírusom nakazí väčšina populácie, ale už aj oni pristúpili k talianskym opatreniam.
Britská otočka v boji s koronavírusom

Na videosnímke britský premiér Boris Johnson počas vyhlásenia na Downing Street 10 v Londýne 23. marca 2020. FOTO TASR/AP

Bolo to pred 11 dňami, keď sme vás informovali o odlišnom spôsobe boja Veľkej Británie s koronavírusom. 

Odvtedy sa veľa popísalo o kolektívnej, respektíve stádovitej imunite, ktorú sa Británia snažila dosiahnuť u veľkého percenta vlastnej populácie.

Keďže na Slovensku sme už v tom čase zaviedli pomerne prísne obmedzenia, laxné opatrenia Britov a niektorých iných krajín vyvolávali aj u nás značné nepochopenie. Teória stádovej imunity však zaujala minimálne časť vedeckej komunity, a to najmä z dôvodu neexistencie očkovacej látky proti koronavírusu.

Johnson sa zľakol trendov

Samotné vybudovanie prirodzenej imunity veľkej časti populácie voči koronavírusu nevyzerá ako zlý nápad. V posledných dňoch však britská vláda aj jej vedeckí poradcovia túto teóriu prehodnocovali, až ju napokon zavrhli. Boris Johnson včera oznámil viaceré výrazné obmedzenia pohybu verejnosti.

Čo stálo za zmenou britského prístupu a prečo k tomu došlo?

Odpoveď je jednoduchá, reálne rozšírenie koronavírusu v Británii sa až príliš podobalo vývoju v Španielsku spred týždňa. 12. marca 2020, v čase konania prvej Johnsonovej tlačovky, malo Spojené kráľovstvo 590 potvrdených prípadov nákazy a osem mŕtvych. 23. marca to už bolo 6650 nakazených a 335 mŕtvych.

Počet nakazených aj obetí tak rastie rýchlejšie, než sa predpokladalo. Viacerí vedci upozorňujú na fakt, že krivka smrtnosti sa až príliš podobá na tú z Talianska. V Británii je najvyšší počet nakazených v Londýne, ale stále to nie je koncentrácia na úrovni Lombardska a vírus je rozšírenejší po celej krajine. Situácia začína byť preto vážna, a to najmä z dôvodu, že niektoré nemocnice už teraz hlásia stav preťaženia. Pritom rozšírenie vírusu je len na začiatku.

Zmenil sa aj tón debaty. Kým pred pár dňami jej dominovali najmä ekonomické problémy a minister financií Rishi Sunak prichádzal neustále s novými záchrannými balíčkami, v posledných dňoch sa už rozprávalo najmä o tom, ako zabrániť rozšíreniu nákazy medzi ľuďmi.

Už minulý týždeň sa objavili prvé odporúčania vlády o rôznych obmedzeniach verejnosti, ktoré kopírovali rozhodnutia verejných či súkromných inštitúcií o rušení veľkých podujatí. Keďže však stále išlo len o odporúčania, ich výklad bol veľmi rôznorodý a kým niektorí rušili aj menšie podujatia, tak sa v meste Bath bežal maratón so šiestimi tisícmi účastníkov.

Nejednoznačnosť vládnych odporúčaní čelila častej kritike, a tak už koncom minulého týždňa prišli ďalšie obmedzenia, ako napríklad uzavretie barov a krčiem.

Na Britániu to bol pomerne silný zásah do zvykov obyvateľstva. Sprevádzalo ho aj dôsledné odporúčanie ostať doma a nestretávať sa na verejnosti. Cez víkend však bolo na britských ostrovoch slnečné počasie a sociálne siete zaplavili fotky stoviek až tisícov ľudí na plážach, v parkoch či prírode. Keď v pondelok ráno pridali fotky preplnených vlakov či vagónov metra, čo bol aj dôsledok obmedzeného fungovania verejnej dopravy vo víkendovom režime, tak sa už ďalšie reštrikcie javili ako nutné.

Včera vo večerných hodinách predstúpil Boris Johnson pred televíznych divákov a prezentoval štyri zásadné opatrenia.

Inzercia

Podľa nich je pohyb na verejnosti možný len v týchto prípadoch: 1. nákup nevyhnutného tovaru, 2. jedno cvičenie denne (vo forme prechádzky, behu či bicyklovania), 3. nákup liekov, zdravotných pomôcok či poskytovanie zdravotnej starostlivosti núdznym, 4. cesta z a do práce, ale len pre nevyhnutné povolania.

Celkovo sa na verejnosti nesmú pohybovať spolu viac ako dvaja ľudia, výnimka platí pre  členov jednej domácnosti. Dodržiavanie týchto pravidiel dozoruje polícia, ktorá v prípade ich porušenia môže udeliť pokutu. O jej výške sa ešte rozhodne v zrýchlenom legislatívnom konaní, keďže britská legislatíva doposiaľ nepoznala takéto obmedzenia.

Vláda pod tlakom nepríjemných otázok

Väčšina odbornej verejnosti ocenila tieto opatrenia, problém skôr vidí pri ich vymáhaní. Ako budú napríklad policajti vedieť, či kontrolovaná osoba si vyšla na prechádzku len prvýkrát?

Aj tieto odporúčania sa až príliš spoliehajú na kooperáciu občanov. Udalosti minulého víkendu ukázali, že dobrovoľná kooperácia britskej vernosti má svoje limity. To môže byť sklamaním pre Johnsona, bol to údajne najmä on, kto vo vláde bránil striktným obmedzeniam, ale spoliehal sa na legendu o Angličanoch, ktorí nepotrebujú vládne príkazy či zákazy a dokážu si poradiť vlastnými silami.

Víkend však ukázal, že reálne správanie sa verejnosti bolo v rozpore s touto idylickou predstavou o stoických Angličanoch. Ešte vo väčšom rozpore s predstavou pokojného ostrovného gentlemana bola situácia v supermarketoch. Ak sme na Slovensku mali pocit, že to ľudia s nakupovaním preháňajú, bolo to nič oproti obrazom z Británie, ktoré miestami pripomínali skôr bezbrehé rabovanie.

Tlak na Johnsona pristúpiť k reštrikciám podľa vzoru kontinentálnej Európy tak rástol nielen v radoch opozície, ale aj vo vlastnej vláde, kde sa pre obmedzovania vyslovoval nielen minister zdravotníctva Matt Hancock, ale aj najbližší premiérov spolupracovník Dominic Cummings. Johnson tak musel konať napriek vlastnému presvedčeniu.

Boris je totiž liberál starej školy, ktorému sa priečia akékoľvek vládne obmedzenia ľudu a ktorý sa ešte minulý týždeň na tlačovke úprimne zhrozil pri návrhu, aby polícia pokutovala ľudí pre „nelegitímny“ pohyb na verejnosti. Pre vážnosť situácie však bolo nutné pristúpiť k radikálnym krokom.

Verejnosť zatiaľ Johnsonove kroky schvaľuje. Ešte minulý týždeň mu namerali 55-percentnú podporu verejnosti pre spôsob konania v krízovej situácii. Objavuje sa však aj prvá kritika: vo februári, keď už bolo zrejmé, že sa viróze Európa nevyhne, sa vláda namiesto príprav na krízovú situáciu venovala najmä boju s „vnútorným nepriateľom“ v štátnej službe a BBC.

Keď sa dnes ukazuje dramatický nedostatok ochranných pomôcok pre zdravotníkov a respirátorov, tak sa verejnosť oprávnene pýta, či to nemala byť priorita už pred mesiacom. Kritika sa ušla aj samotnému Johnsonovi, a to najmä kvôli tomu, že ho až do 12. marca nebolo skoro vôbec vidieť na verejnosti, čo len prispelo k dojmu, že nejde o priveľkú krízu.

Ako z tohto vývoja vyjde britská vláda, rozhodnú už najbližšie dni a týždne. Samozrejme, o tom, či opatrenia vlády zaberú, rozhodnú najmä občania tým, či ich budú dodržiavať. Ak však príde k dramatickému rozšíreniu nákazy už v najbližších dňoch, bude to najmä kvôli uvoľneným pravidlám minulých dní a týždňov. Bude tak namieste otázka, čo vlastne Británia získala tým, že k radikálnym opatreniam na zamedzenie pohybu verejnosti pristúpila s nemalým oneskorením oproti väčšine Európy.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.