Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
13. 03. 2020, 12:18

Podivné kroky Britov v boji s koronavírusom

Johnsonova vláda zatiaľ stavila na mäkké opatrenia, hoci sám premiér hovorí, že mnoho rodín stratí v blízkom čase svojich blízkych.
Podivné kroky Britov v boji s koronavírusom

Britský premiér Boris Johnson počas tlačovej konferencie 3. marca 2020 v Londýne. Britský premiér Boris Johnson oznámil v utorok opatrenia vlády v boji proti novému typu koronavírusu SARS-CoV-2. FOTO TASR/AP

Včera podvečer sa konala tlačová konferencia Borisa Johnsona, ktorý vystúpil spolu s hlavnými medicínskymi odborníkmi britskej verejnej správy. V čase tlačovky bolo vo Veľkej Británii takmer 600 diagnostikovaných prípadov koronavírusu, hoci pre obmedzené testovanie sa predpokladalo, že nakazených je viac. Vírusom sa nakazili aj členovia vlády, štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Nadine Dorris a jej podriadený, preto sa čakalo, či premiér pristúpi k nejakým obmedzeniam verejného života podľa vzoru krajín kontinentálnej Európy.

Johnson začal tlačovku zostra. Oznámil, že vírus je vo fáze, keď sa už nedá zastaviť, a v najbližšom čase mnoho rodín predčasne stratí svojich blízkych. Spolu s prítomnými vedeckými autoritami potvrdil, že skutočný počet nakazených je podľa odhadov bližší skôr k číslu desaťtisíc. Aj na základe týchto odhadov tak Johnson uviedol, že Británia po fáze 1, ktorou bol pokus o zadržanie vírusu, prechádza do fázy 2, ktorou je pokus o oddialenie vrcholnej fázy nákazy populácie koronavírusom.

A aké sú tie opatrenia? Pre človeka na Slovensku, ktorý sa dozvedá každý deň o nových obmedzeniach, znejú až neuveriteľne. Tým hlavným opatrením je inštrukcia, že každý, kto si nameria teplotu nad 37,8 a má aj iné príznaky choroby, má ísť do domácej karantény na sedem dní. Nemocnice tak majú kontaktovať len ľudia, ktorých stav sa rýchlo zhoršuje. Vláda zatiaľ neodporúča preventívnu karanténu starším ľuďom. Priznáva síce, že sú rizikovou skupinou, ale podľa tvrdenia hlavného medika by predčasná izolácia seniorov mohla viesť k ich prisilnému pocitu samoty.

Ďalšie kolo prekvapení však dorazilo v nasledujúcich oznamoch. Johnson a medicínske autority oznámili, že zatiaľ neexistuje vedecký dôkaz, ktorý by potvrdzoval potrebu zatvárania škôl či obmedzenia verejných zhromaždení. Podľa tvrdení tamojších expertov sa totiž nákaza rozširuje najmä v rodinnom prostredí, a preto by zákaz verejných podujatí bol neproduktívny. Našinec len krúti hlavou. Ešte podivnejší sa tak javí graf, ktorý dnes v Británii ukazujú na väčšine infografík. Ten má potvrdiť, že limitované obmedzenia dneška majú prispieť k obmedzenému nástupu vrcholnej fázy a odľahčia tým tlak na ich nemocnice. Viacerí experti priznávajú, že nemocnice pracovali na 90 percent svojich možností už pred rozšírením nákazy a drastický nárast pacientov ich môže postaviť pred neriešiteľný problém.

Keď následne Johnsona konfrontovali novinári s tým, prečo je britský prístup radikálne odlišný od niektorých iných európskych krajín, premiér odvetil, že sa riadi výhradne vedeckými poznatkami a všetky svoje kroky stavia na radách top vedcov. Samozrejme, tu hneď vzniká otázka, prečo sa potom prístup britských vedcov tak výrazne líši od rád kontinentálnych kolegov. Ukazuje sa, že ani medzi ostrovnými vedcami neexistuje jednota a dnešné vydania novín sú plné kritických vyjadrení odborníkov, ktorí spochybňujú nedostatočné opatrenia vlády.

Sám som sa rozprával s priateľom, ktorý pôsobí ako lekár v nemocnici na severe Anglicka, a ten mi potvrdil, že vláda postupuje podľa dokumentu, ktorý vypracovali špičkoví zdravotníci v roku 2013. Ten počítal so scenárom nákazy, na ktorú neexistuje vakcína či liek a ako riešenie navrhuje rozloženie či predĺženie doby rozšírenia vírusu, ktorá tak zamedzí tomu, aby vírus vyskočil do červených čísel v krátkom časovom období. Tento plán priznáva, že istá forma verejných obmedzení bude nutná, ale ich priskoré zavedenie by mohlo spôsobiť, že ľudia by ich po čase prestali brať vážne a začali by ich porušovať skôr, ako by bola zastavená nákaza. Ako k zastaveniu nákazy prispeje to, že opatrenia proti šíreniu neexistujú na začiatku, už štúdia nehovorí.

Dnes sa tak objavujú úvahy, že Johnson pri svojich opatreniach myslí najmä na ekonomiku, a práve preto neexistujú žiadne obmedzenia pre masové podujatia, športoviská či kultúrne centrá. Život v Británii zatiaľ nebol nijako obmedzený. To, či sa Johnsonov risk oplatí, ukážu najbližšie dni či týždne.

Ilustráciou, že situácia nemusí ísť podľa predpokladaného scenáru, sú však pomery v perle britského biznisu – vo futbalovej Premier League. Tá najprv aj na základe Johnsonovej tlačovky potvrdila, že všetky víkendové zápasy ligy sa odohrajú pred zaplnenými tribúnami a neplánujú sa žiadne obmedzenia.

Tieto plány však dostali ranu ešte v rovnaký večer, keď dorazili správy, že pozitívny test na koronavírus bol diagnostikovaný u trénera Arsenalu Londýn Mikaela Artetu a hráča Chelsea Calluma Hudson Odoia. S podozrením na koronavírus poslali do izolácie aj troch hráčov Leicester City. O tom, či sa víkendové zápasy nakoniec odohrajú, sa tak opäť rozhodovalo nanovo a na obed sa rozhodlo, že liga sa napokon preruší.

Paradoxom posledných dní však je, že keď hlavný futbalový redaktor The Times Henry Winter napísal komentár, v ktorom vyzýva ligu, aby pristúpila k pozastaveniu zápasov podľa vzoru Talianska a Španielska, tak viacero komentujúcich pod článkom sa pýtalo, prečo by mali počúvať nejakého futbalového redaktora, keď im vláda spolu so zdravotníckymi odborníkmi hovoria, že chodiť na futbal je zatiaľ úplne bezpečné. V tom čase ešte komentujúci nevedeli, že samotní predstavitelia ligy ju nakoniec z vlastnej iniciatívy prerušia.

Odporúčame

A je tu deň D

A je tu deň D

Dnes pred polnocou odíde Veľká Británia z EÚ, tento moment sa zapíše do britských aj európskych dejín. Čo to prinesie Britom aj kontinentu?