Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. marec 2020

Pár slov za Borisa Johnsona

Pár slov za Borisa Johnsona

Sociálnym sieťami dnes na obed preletela blesková správa, že Boris Johnson bol pozitívne testovaný na koronavírus. Premiér Veľkej Británie má zatiaľ iba mierne príznaky ochorenia. Vo videu, ktoré nahral zo svojho domova, ľudí uistil, že naďalej bude viesť vládu, a to vďaka moderným komunikačným technológiám. V prípade, ak by bol Johnsonov stav vážnejší, zastúpil by ho minister zahraničných vecí Dominic Raab. Odpoveď na otázku, kde sa presne Johnson nakazil a ako bude jeho riadenie krajiny vyzerať, sa dozvieme neskôr.

Na jednej strane je pochopiteľné, že ľudia na sociálnych sieťach reagujú s údivom a bavia sa na skutočnosti, že choroba stretla práve premiéra krajiny, ktorá na začiatku viedla iný spôsob boja s koronavírusom. Sám som o tom v posledných dňoch napísal dva články, keď som spochybnil múdrosť rozhodnutia nepristupovať k žiadnym veľkým verejným obmedzeniam. Na druhej strane, Johnson ani vtedy netvrdil, že koronavírus je obyčajná chrípka, ktorá nemôže nikomu uškodiť, zvolili len iný spôsob boja. V posledných dňoch však už krajina zmenila kurz a zaviedla opatrenia podobné iným európskym krajinám. To všetko sa konalo po poradách so špičkovými britskými vedcami.

Británia pritom nebola zďaleka jedinou krajinou, ktorá opatrenia na boj s koronavírusom nebrala spočiatku vážne (viac o tom písal Lukáš Kekelák). Napokon, aj teraz sa na weboch SME alebo Denníka N objavili články, že Švédsko stále nepristupuje k radikálnym obmedzeniam pohybu na verejnosti. Na moje prekvapenie však väčšina reakcií na sociálnych sieťach bola pomerne zmierlivá, asi v duchu, že Švédi sú trochu iní a neradi sa socializujú aj za normálnych podmienok. Keď sa podobné články písali o Británii, tak to bola podľa komentujúcich hneď krajina hlupákov s ešte väčším hlupákom na čele.

Ani ja osobne som nebol priaznivcom brexitu, rovnako ako som nebol nadšený zo spôsobu, akým najrpv Johnson reagoval na koronavírus. Ťažko sa však ubrániť dojmu, že najmä od brexitového hlasovania je u nás pomerne hlučná skupina ľudí, ktorá okato Británii praje všetko najhoršie, a to z dôvodu, že hlasovali za brexit. Iste, odporcovia brexitu nebudú vítať všetky Johnsonove kroky a vlastne by to aj bolo čudné. Ale neustále ho vymaľovávať ako klauna a všetkých Britov, ktorí hlasovali za brexit, označovať za rasistov či xenofóbov je nekorektné a veľmi zjednodušujúce.

Ironickým či štipľavým poznámkam na Johnsonovu adresu sa po zverejnení dnešnej správy vyhnúť nedalo, čo je do istej miery pochopiteľné. Niektoré komentáre na sociálnych sieťach mienkotvorných médií u nás aj v Británii však presahujú mieru slušnosti. Komentujúci by si možno mali pripomenúť, že Johnson je nielen vodcom jednej z najsilnejších krajín Európy, ale stále je aj človekom. A keď už nepomôže ani to, tak nech berú pred vyslovením prisilných slov do úvahy fakt, že premiérova priateľka prednedávnom zverejnila, že čaká s Borisom dieťa.

Boris Johnson počas  tlačovej konferencie 3. marca 2020 v Londýne, keď oznámil opatrenia vlády v boji proti novému typu koronavírusu SARS-CoV-2. FOTO TASR/AP

Odporúčame