Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. 07. 2019, 06:29

Keď je Bugárov koniec väčším lákadlom ako záchrana hlasov

Prečo je predvolebná dohoda medzi SMK a Mostom neistá, aj keď dáva politickú logiku.
Keď je Bugárov koniec väčším lákadlom ako záchrana hlasov

Foto: TASR/ Jakub Kotian

Dohodnite sa. Takýto signál vysielajú zhruba pol roka pred voľbami maďarskí voliči svojim politickým zástupcom.

Podľa čerstvého prieskumu Fóra inštitútu pre výskum menšín na reprezentatívnej vzorke tisíc po maďarsky hovoriacich obyvateľov Slovenska si viac ako 80 percent voličov Mostu a SMK myslí, že maďarské strany by sa pred voľbami mali spojiť. V júnovom prieskume agentúry Focus mal Most 4,5 a SMK 3,3 percenta hlasov. 

Maďarskí lídri z SMK aj Mostu svojim voličom odkazujú, že sa nemajú obávať a že rokovania sú vraj na dobrej ceste. Obidve strany spolu rokovali aj včera, k žiadnemu konkrétnemu výsledku však nedospeli. Ich predstavitelia len informovali, že jednania budú ďalej pokračovať.

Podľa podpredsedu Mostu Ábela Ravasza obidve strany sa bavili iba o možnosti vytvorenia predvolebnej koalície. „Ak sa nám na koalícii nepodarí dohodnúť, tak do toho musíme ísť sami,“ povedal Ravasz. Predvolebná koalícia by na vstup do parlamentu potrebovala získať sedem percent hlasov.

Menej riskantné varianty spolupráce boli už zhodené zo stola. SMK odmietla ponuku, aby jej členovia išli do volieb na kandidátke Mostu, a padla aj možnosť, že obidva subjekty vytvoria spoločnú stranu.

Pre SMK, ale aj pre Fidesz a vládne kruhy v Budapešti, ktoré túto stranu podporujú, nie je Most len bežnou politickou konkurenciou. Zdieľať

Hoci verejná mienka tlačí Most a SMK do spolupráce, to, či k nej nakoniec dôjde, je veľmi neisté. Napriek tomu, že maďarskej menšine hrozí, že prvýkrát od Novembra 1989 stratí svoju parlamentnú reprezentáciu, a keďže obidve strany sa hýbu veľmi tesne okolo piatich percent, dohoda by mala byť v ich najvyššom záujme.

Lenže je to zložitejšie.

SMK je čisto etnickou stranou, koncentrovanou výlučne na maďarskú menšinu, zatiaľ čo Most vznikol ako projekt občianskej strany postavenej na spolupráci Maďarov a Slovákov. Tento rozmer je v Moste stále prítomný. Aj keď v očiach mnohých, najmä slovenských voličov je renomé strany po spoločnom vládnutí so Smerom a SNS značne pošramotené.

Pre SMK, ale aj pre Fidesz a vládne kruhy v Budapešti, ktoré túto stranu podporujú, nie je Most len bežnou politickou konkurenciou. Je pre nich zradcom a protagonistom politiky, ktorá v ich očiach vedie k väčšej asimilácii maďarskej menšiny. „Nenávisť voči Bélovi Bugárovi za posledných desať rokov prudko vzrástla. A bolo to výdatne podporované aj z Budapešti. Bugár sa odmietol riadiť Orbánovými radami a dôsledkom je, že už desať rokov ho nepovažujú za Maďara, ale za zradcu. Jeho stranu ignorujú, odmietajú sa s ním stretnúť, je pre nich vzduch. Teda nie celkom, lebo na vzduch nenadávate. On je však doslova každý deň terčom tých najprimitívnejších nadávok,“ povedal pred niekoľkými rokmi v rozhovore pre Postoj maďarský lekár a spisovateľ Péter Hunčík. 

V hlavách politikov SMK je preto prítomný aj iný scenár, ako len záchrana maďarských hlasov pred prepadnutím vo voľbách. Most vypadnutie z parlamentu neprežije. Ak by sa tam nedostala ani SMK, bude to síce pre ňu nepríjemné, ale so silnou pozíciou v komunále a s podporou z Budapešti sú jej šance na prežitie oveľa lepšie. Postupne by mohla obnoviť stratené pozície a opäť sa stať hlavnou politickou stranou pre slovenských Maďarov.

Aj z tohto dôvodu nebude žiadnym prekvapením, ak sa Most a SMK na žiadnej predvolebnej spolupráci nedohodnú. Hoci tá dáva na prvý pohľad železnú politickú logiku.

 

Odporúčame