Robot na samovraždy je výmysel, pomáha pri pohybe starým ľuďom

Robot na eutanáziu neexistuje, má pomáhať starým ľuďom pri pohybe a presunoch.

Počas minulého týždňa vzbudila najmä v alternatívnych internetových médiách rozruch správa, že tím japonských konštruktérov vytvoril experimentálne robotické zariadenie, ktoré by malo asistovať pri eutanázii a asistovaných samovraždách.

Projekt má podporovať organizácia Japan Society for Dying with Dignity (Japonská spoločnosť pre dôstojné umieranie - JSDD) a Orient Industry Company. Informoval o tom portál IFLScience.org. Správu dokonca prevzala anglická internetová stránka ruskej Pravdy, neskôr ju však stiahla.  

Výskumné centrum robotiky, ktoré má JSDD v Tokiu, podľa vymyslenej správy vyvinulo robota v tvare rozprávkového medvedíka s názvom SeppuKuma, ktorý by mal pacientom pomáhať pri eutanázii. Dôvodom má byť rastúci počet samovrážd, ako aj starnutie obyvateľstva v Japonsku, čo prináša spoločnosti stále viac problémov.

JSDD je v skutočnosti organizácia, ktorá sprostredkuje dobrovoľníkov na pomoc pri asistovaných samovraždách pre tých, ktorí pre fyzickú slabosť alebo psychické dôvody nie sú schopní ukončiť svoj život bez pomoci. Robotický medvedík má týchto ľudí zastúpiť, prípadne ich úplne nahradiť. "V rozpore so želaním skončiť svoj život pokojne, musíte ho skončiť spôsobom, akým si neželáte," odôvodňuje to na svojej webstránke JSDD.

23 spôsobov eutanázie

Webstránka IFLScience.org jej aktivity zjavne doviedla do absurdnosti a vytvorila paródiu na jej činnosť. Robot SeppuKuma má podľa nej robotické ramená, ktorými dokáže uniesť hmotnosť do 80 kilogramov. Sú dosť silné na to, aby rozdrvili kosti človeka.

Namiesto nôh má kolieska, na ktorých sa môže pohybovať a manévrovať v úzkych priestoroch medzi nemocničnými posteľami. Robot s hmotnosťou 140 kilogramov má špeciálny softvér a vyspelé aktivátory na ovládanie mechanických procesov, píše IFLScience.org.

Robot by mal ponúkať 23 rôznych spôsobov, akými môže človek ukončiť svoj život. Je to napríklad "večný spánok" (smrtiaca injekcia), bozky vankúša (zadusenie), ďalej udusenie héliom alebo smrtiace objatie, pri ktorom nastane zastavenie srdca. Doteraz sa podľa správy roboty v žiadnej nemocnici na takéto účely nevyužívali.  

Veríme, že tento robot posilní hnutie za právo na smrť a budeme pokračovať vo vývoji robotov, ktoré budú schopné vykonávať eutanáziu pevným, ale jemným spôsobom," cituje IFLScience.org Tsunekiho Suka, šéfa tímu na vývoj umelej inteligencie Orient Institute Center organizácie JSDD.

Správa uvádza, že priateľský vzhľad medvedíka je dôležitý pre vytvorenie atmosféry odhodlania, odpustenia a čistoty, preto si z viacerých návrhov vybrali práve tento návrh dizajnéra produktu. V blízkej budúcnosti by sa JSDD malo podariť dospieť do fázy komerčnej výroby tohto robota.

Z veľkej časti výmysel

Na nepravdivosť správy upozornil napríklad portál snopes.com. Uvádza, že autori zrejme vychádzajú z informácie o robotovi Robear, ktorého vyvinuli japonská výskumná inštitúcia RIKEN a firma Sumitomo Riko Company. Ten by mal mať za úlohu prekladať nevládnych ľudí z postele na vozíček a naopak. Japonsko trpí nedostatkom ošetrovateľov pre stále väčší počet nemobilných starých ľudí.

Portál IFLScience.org použil niektoré informácie o Robearovi, úplne si však vymyslel informácie o eutanázii a podobných funkciách robota. Použil pritom aj upravené fotografie robota Robear. 

Peter Kremský

Foto: snopes.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo