Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. jún 2023

Demografický vývoj

Populačná explózia sa konať nebude, reálnejší je skôr opak

V dôsledku starnutia spoločnosti môžeme očakávať vyššie dane a odvody a neskorší odchod do dôchodku.

Populačná explózia sa konať nebude, reálnejší je skôr opak

FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Japonsko má najstaršie obyvateľstvo na svete a krajina sa postupne prispôsobuje tomu, že ju z veľkej časti tvoria seniori. Prázdne školy sa menia na domovy dôchodcov, verejná doprava je navrhovaná tak, aby bola čo najprístupnejšia aj pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu, a štát podporuje ľudí, aby pracovali až do 70 rokov.

Ani to však nestačí. Začiatkom roka tamojší premiér Fuimo Kišida vyhlásil, že ak sa nepodarí zvýšiť mieru pôrodnosti, krajine hrozí kolaps. „Japonsko stojí na pokraji schopnosti fungovať ďalej ako spoločnosť,“ varoval. V 125-miliónovej krajine sa totiž vlani narodilo odhadom iba okolo 800-tisíc detí.

Vláda preto prišla s novými opatreniami, ktoré majú podporiť pôrodnosť. Podobné opatrenia však boli prijaté už v minulosti a veľké výsledky nepriniesli.

Problém sa netýka iba Japonska. Ako upozorňuje britský časopis The Economist, celosvetová mierna pôrodnosti neustále klesá a už v tomto storočí by sa mohla svetová populácia zmenšiť. Stalo by sa tak po prvýkrát od epidémie čiernej smrti, ktorá sa prehnala svetom v 14. storočí.

Zdá sa tak, že hrozivé predpovede o populačnej explózii a preľudnení planéty sa nenaplnia. Mnohé krajiny sveta budú čeliť skôr opačnému problému. Nízka miera pôrodnosti a starnúce obyvateľstvo totiž prinesú rôzne ťažkosti.

O polovicu menšie Španielsko aj Taliansko

Celosvetový mediánový vek vlani dosiahol 30,2 roka, čo sa môže zdať ako relatívne nízke číslo. Ešte v roku 1974 to však bolo iba 20,6 roka.

Ženy majú v priemere 2,3 dieťaťa a toto číslo neustále klesá. V roku 2000 bol tento ukazovateľ na úrovni 2,7, v roku 1974 na jednu ženu pripadalo 4,3 dieťaťa.

Na to, aby sa obyvateľstvo udržalo na rovnakej úrovni, je potrebné, aby miera pôrodnosti dosahovala aspoň 2,1 dieťaťa na ženu.

Podľa správy OSN však 60 percent svetového obyvateľstva žije v krajinách, ktoré už túto úroveň nedosahujú. 

Podľa odhadov demografov tak bude už v roku 2030 viac ako polovica populácie východnej a juhovýchodnej Ázie staršia ako 40 rokov. Výrazné starnutie sa týka štátov po celom svete. Nejde už iba o Japonsko, ale aj o Taliansko, Brazíliu či dokonca Mexiko. Týka sa to aj Slovenska, ktoré bude už o niekoľko rokov patriť k najrýchlejšie starnúcim krajinám v Európe.

Predpovede o vývoji svetovej populácie sa rôznia, tá najnovšia z marca tohto roku hovorí, že dosiahne svoj vrchol pred rokom 2050 na úrovni 8,8 miliardy. Prognózu si objednal Rímsky klub a realizovala ju spoločnosť Earth4All, ktorá združuje lídrov z oblasti environmentalistiky a ekonomiky.

Podľa tejto prognózy by mala veľkosť svetového obyvateľstva následne klesať a v roku 2100 by mala dosiahnuť 7,3 miliardy.

Ak by však rozvojové krajiny ekonomicky a sociálne rástli rýchlejšie ako doteraz, vrchol by prísť už v roku 2040 na úrovni 8,5 miliardy a do roku 2100 klesnúť o približne jednu tretinu na šesť miliárd.

Výskumníci z Washingtonskej univerzity zasa v štúdii venujúcej sa klesajúcej pôrodnosti predpovedajú, že do roku 2100 stratí 23 krajín polovicu svojich obyvateľov. Majú medzi ne patriť aj Španielsko a Japonsko.

Inzercia

Mnohé krajiny aj podľa tejto prognózy dramaticky zostarnú a bude v nich rovnako veľa ľudí nad 80 rokov ako pôrodov. Pôrodnosť v 183 z 195 krajín by mala klesnúť pod úrovne potrebné na zachovanie obyvateľstva.

Čo sa týka celosvetovej populácie, táto prognóza hovorí o iných číslach ako vyššie spomínaná analýza. Vedci Washingtonovej univerzity odhadujú, že vrchol dosiahne v roku 2064 na úrovni 9,7 miliardy a ku koncu storočia klesne na 8,8 miliardy.

Prognózy sa teda rozchádzajú, a čím vzdialenejšieho obdobia sa týkajú, tým menšia je ich presnosť.

Faktom však je, že už dnes vidíme výrazné klesanie pôrodnosti, a keď sa už raz tento trend rozbehne, je ťažké ho zastaviť. V mnohých krajinách sa teda bude obyvateľstvo postupne zmenšovať. To je podľa environmentalistov dobrá správa, keďže s tým klesne environmentálna záťaž na planétu, ale tento vývoj so sebou prinesie vážne problémy.

Mladí ľudia sú kľúčoví pre ekonomiku

Tým základným problémom je nedostatok pracovnej sily, ktorá by zarábala na dôchodok rozsiahlej seniorskej vrstvy. Okrem toho klesnú aj výnosy z daní, keďže ich bude platiť menej ľudí a v dôsledku vyššieho veku výrazne stúpnu náklady na zdravotnú starostlivosť. Môžeme teda očakávať vyššie dane a odvody a neskorší odchod do dôchodku.

Staršie obyvateľstvo so sebou prinesie aj hlbšie ekonomické problémy.

S menším počtom mladých ľudí klesá aj celková produktivita, a teda aj rast. Mladí ľudia majú totiž rozvinutú takzvanú „fluidnú inteligenciu“, vďaka ktorej vedia riešiť problémy kreatívnym spôsobom, prichádzajú s novými nápadmi a vo všeobecnosti sú kreatívnejší a otvorenejší výraznejším zmenám.

Ako píše The Economist, dobre tak dopĺňajú starších ľudí, ktorí majú viac rozvinutú takzvanú „vykryštalizovanú inteligenciu“ nadobudnutú zo skúseností. Oba typy sú potrebné, ak však chceme inovácie, nezaobídeme sa bez „fluidnej inteligencie“. Jej rozvoj zvykne vrcholiť v mladej dospelosti a po tridsiatke začína klesať a do popredia sa dostávajú skúsenosti.

Potvrdzuje to aj výskum ekonómov Adama Jaffeho a Mary Kaltenbergovej a psychologičky Margie Lachmanovej, ktorí sa pozreli na databázu troch miliónov patentov. V štúdii zistili, že novátorské inovácie, ktoré by zásadne zmenili odvetvie, pochádzajú od najmladších vynálezcov. Práve tieto inovácie sú najdôležitejšie, pretože pri poklese pracovnej sily bude čoraz dôležitejšie zvyšovať produktivitu inými spôsobmi.

Čínsky ekonóm a demograf James Liang pre The Economist uvádza, že podnikavosť je v starších krajinách výrazne nižšia ako v tých populačne mladších. Nárast priemerného veku o 3,5 roku podľa neho vedie o pokles podnikavosti – čiže podielu ľudí, ktorí si zakladajú vlastné firmy – o 2,5 percentuálneho bodu.

Tento vývoj možno pozorovať v Japonsku. Ešte v roku 2010 boli tamojší vynálezcovia najväčší producenti patentov v 35 globálnych odvetviach, v roku 2021 boli lídrami už iba v troch odvetviach.

Starnúce obyvateľstvo nie je jediným dôvodom znižovania produktivity, je však dôležitým faktorom, ktorý treba brať do úvahy.

Už dlho počuť aj obavy, že ďalší populačný rast bude viesť k environmentálnej katastrofe. Na prorodinné politiky sa tak často pozeralo s nevôľou a nedávala sa im dôležitosť. Najmä rozvinuté krajiny však postupne dobieha realita. Lebo mladé generácie sú vitálnou súčasťou spoločnosti.

Zvrátiť trend nízkej pôrodnosti je však už veľmi ťažké. Hľadajú sa rôzne politické možnosti, ako motivovať ľudí, aby mali deti.

Skúšajú sa rôzne motivácie, od finančných cez konkrétnu pomoc matkám a flexibilné pracovné časy, ale politické nástroje majú v tomto smere svoje limity.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.