Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
29. september 2015

Polemika o imigrantoch: Kia a Volkswagen by ich celkom potrebovali

Prinášame polemický text Petra Kremského z Podnikateľskej aliancie Slovenska o imigrantoch a ich možnom ekonomickom prínose pre Slovensko.

Polemika o imigrantoch: Kia a Volkswagen by ich celkom potrebovali

Bol raz jeden mladý muž. Mal už vyše 20 rokov, keď pochopil, že na dedine za Mukačevom takmer pri rumunských hraniciach sa ťažko dostane k rozumnej práci. Vydal sa do veľkého sveta – do Košíc na východné Slovensko, kde si ju našiel. Neskôr zakotvil v Lučenci na juhu stredného Slovenska, oženil sa a stal sa váženým občanom. Bolo to pred vyše 80 rokmi a bol to môj starý otec. Jeho starý otec bol tiež migrant, na Podkarpatskú Rus sa prisťahoval kdesi z Krymu.

Takýchto rodinných príbehov sú na Slovensku tisícky. Počas celých dejín prichádzali aj odchádzali migranti – Nemci, Taliani, Valasi, Chorváti, Bulhari, Poliaci, Česi, Vietnamci a mnohí ďalší. Len za posledných 25 rokov prišli na Slovensko tisíce ľudí najmä zo Srbska, Bosny, Rumunska, Ukrajiny, Ruska. Mnohí z nich sú etnickí Slováci, iní nie – Slovensko sa stalo ich novým domovom.

Pomohli by Slovensku migranti? Pravdaže, ekonomike áno. Nie je to úplne nová téma. Mnohé firmy na Slovensku sa sťažujú, že nájsť ľudí, ktorí sú schopní a ochotní pracovať je veľmi ťažké aj napriek vysokej nezamestnanosti. Platí to aj pre pozície bez vzdelania, ktoré sa týkajú najmä manuálnej práce. Na pracovných portáloch sa ponúkajú voľné pracovné miesta v tisícoch, mnohé z nich sú aj pre ľudí s neúplným stredným alebo základným vzdelaním. Podnikatelia hovoria, že o manuálnu prácu nie je záujem ani v prípade dlhodobo nezamestnaných.

Ekonomika by sa teda čerstvej pracovnej sile potešila, podobne ako nedávno šéf nemeckej automobilky Daimler Dieter Zetsche. Pokladá imigrantov za „veľkú šancu“ nemeckého priemyslu, pretože sú „mladí a motivovaní“, a preto aj schopní vzdelávania a prispôsobenia sa. Na druhej strane štúdia ich reálneho zapojenia do nemeckého biznisu hovorí, že prácu si nájde v priemere iba každý desiaty. Viac ako polovica z prichádzajúcich vlastne nemá za sebou žiadne vzdelanie.

Ak majú naozaj byť prínosom, nestačí ich len privítať, nakŕmiť, ubytovať a posielať im štedré vreckové. To posledné je skôr na škodu. Potrebujú sa hlavne naučiť jazyk, ale prejsť aj vzdelávaním v hodnotách modernej európskej spoločnosti a v odbornosti. Ak nechceme, aby do konca života iba kopali kanály, vyžaduje si to vysoké nasadenie a kvalitné metódy, hlavne však ich vlastný záujem. Ten by mala podporiť aj hrozba, že stratia finančnú podporu, ak si do určitého času nenájdu prácu a nezapoja sa do reálneho života vo vytúženej krajine, ktorá im podala pomocnú ruku.

Ak pochybujeme o tom, či je tohto schopné dôsledné a systematické Nemecko, trúfne si na takéto niečo Slovensko? Zdá sa že nie, aj keď by to ekonomika veľmi potrebovala. Slovensko zatiaľ nie je schopné byť ústretové ani k cudzincom, ktorí tu žijú. Trápi ich zbytočnou byrokraciou a nezmyselnými požiadavkami. Dokonca aj etnickí Slováci pôvodom zo Srbska, Rumunska či Ukrajiny by mohli rozprávať dlhé príbehy o diskriminácii a zbytočných prekážkach, ktoré im úrady na ceste k usadeniu sa na Slovensku pripravili. Hoci pracujú, prispievajú do verejných rozpočtov a pomáhajú krajine k prosperite.

Inzercia

Ak si Slovensko chce vyskúšať, aké je to integrovať ľudí s inou kultúrou, pracovnými návykmi a často aj výzorom a farbou pokožky, mohlo by sa už konečne skúsiť postaviť čelom k občanom Slovenska, ktorých väčšinové obyvateľstvo často pokladá za ľudí nižšej kasty – Rómov. Ak krajina nedokáže pre desaťtisíce, ktoré nikdy nedokázali vyjsť z osady, urobiť niečo viac ako im každý mesiac posielať držhubné na lacný alkohol, nemala by mať veľké oči pokiaľ ide o integráciu utečencov.

Samozrejme, že ľuďom v núdzi treba pomôcť, ale je lepšie pustiť ich tam, kde naozaj nájdu lepší život, ako ich odsúdiť na dlhé roky v táboroch bez nádeje na užitočnosť a zapojenie sa do zmysluplnej každodennosti. Kým Slovensko nevyrastie zo svojej mentality úzkych dolín, kým sa jeho premiér bude chváliť tým, že pre cudzincov nie je lákavé žiť tu, kým väčšina mladých ľudí sníva o tom, ako sa odtiaľto čo najskôr stratiť, nemá zmysel, aby sme sem lákali ľudí, ktorí sú iní a v mnohom aj iní ostanú.

Prenechajme rast a rolu lídrov tým, čo na to majú a aj to skúsia. My sa uspokojme s tým, že nás aspoň nebudú vyrušovať premeny nášho sveta a nebudeme sa musieť trápiť nepoznanými problémami.

Foto: TASR

 

Odporúčame

Rakúsky ekonóm: Hrozí nám kolektívna samovražda

Rakúsky ekonóm: Hrozí nám kolektívna samovražda

Christof Zellenberg vyše 15 rokov pracoval pre Deutsche Bank ako riaditeľ divízie privátneho bankovníctva pre strednú a východnú Európu so sídlom vo Viedni. V roku 2003 založil a odvtedy vedie Europa Institut vo Viedni, ktorá sa zaoberá ekonomickými a spoločenskými otázkami. V súčasnosti sa zaoberá ...