Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
13. február 2019

Mikolášik žiada Komisiu o zákaz zásahu do ľudského genómu

Otázke celosvetového zákazu modifikácie ľudského genómu sa v týchto dňoch venuje Európska komisia (EK) i Európsky parlament (EP). S cieľom zabrániť neetickým experimentom na ľuďoch Komisiu vyzýva zaujať jasný postoj europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH), ktorý vyjednal zaradenie bodu aj na tohtotýždňovej plenárnej schôdzi EP.
Mikolášik žiada Komisiu o zákaz zásahu do ľudského genómu

archív M. Mikolášika

Spolu s nemeckým kolegom Petrom Liesem (EĽS) presvedčil Mikolášik ďalšie politické skupiny o naliehavosti zaradiť otvorenie tejto témy na rokovaní EP. Dôvodom sú podľa neho nielen vágne závery nedávneho Druhého medzinárodného summitu o editovaní ľudského genómu, ale aj znepokojujúce vyjadrenia o údajnom vytvorení prvých geneticky upravených deťoch čínskym výskumníkom Che Ťienom-kchuejom. Táto správa okamžite vyvolala ostrý nesúhlas medzinárodného vedecko-výskumného spoločenstva.  

Tento čínsky experiment treba rázne odsúdiť, dôsledky pre globálnu spoločnosť sú deštrukčné,” povedal Mikolášik, podľa ktorého dnes otázka nestojí, akým spôsobom sa budú ľudské bytosti editovať, ale či vôbec chceme ako ľudstvo prikročiť k tak vážnemu narušeniu našej identity. Zároveň zdôrazňuje platnosť existujúcich medzinárodných zmlúv, ktoré zakazujú dedičné zásahy do ľudského genómu vzhľadom na ľudskú dôstojnosť, ľudské práva, integritu a rovnosť. Preto sa vo veci obrátil aj na EK, ktorú žiada o zasadzovanie sa za celosvetový zákaz modifikovať ľudský genóm, ako aj širokú spoločenskú diskusiu založenú na správnej interpretácii vedeckého pokroku.  

Modifikácia genómu embryí a gamét na rozdiel od genetického editovania somatických buniek prináša riziko závažných vedľajších účinkov tak pre daného jednotlivca, ako aj pre jeho potomkov. Dedičné genetické zmeny by tak viedli k zmenám všetkých budúcich generácií. Tento postup navyše vážne ohrozuje ľudskú dôstojnosť otvorením dverí pre ďalšie prehlbovanie sociálnej nerovnosti,” zdôrazňuje v apele na EK Mikolášik, ktorý ako lekár v EP vedie Pracovnú skupinu EĽS pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť. Vedci si podľa neho v tomto prestížnom odbore nemôžu sami určovať limity, ktoré sa stále posúvajú bez náležitej celospoločenskej reflexie. 

Europoslanec problematiku zásahu do ľudskej DNA kritizoval už vo februári 2015, keď predtým, ako britský parlament povolil vytváranie detí s tromi biologickými rodičmi, apeloval s výzvou na odmietnutie na britského ministra zdravotníctva Jeremyho Hunta i britského premiéra Davida Camerona. Okrem iného argumentoval precedensom pre vytváranie takzvaných “dizajnérskych detí” na objednávku. Tvorbu detí podľa kritéria kvality, bez ohľadu na zámer takéhoto konania, označil za „hazardnú hru s ľudským rodom“.

MUDr. Miroslav Mikolášik je poslancom Európskeho parlamentu v rámci politickej frakcie Európskej ľudovej strany.

Inzercia

Odporúčame

6 kníh, po ktorých už žiadna svätá omša nebude všedná

6 kníh, po ktorých už žiadna svätá omša nebude všedná

Každý z nás sa už aspoň raz v živote počas svätej omše pristihol, ako myšlienkami odbehol mimo múrov kostola a odignoroval Boha dávajúc sa nám na oltári. Jednoducho sme sa chytili do spletí rôznych úvah či pustili do analýzy predošlých alebo nasledujúcich hodín.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.