Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. novembec 2019

Ako sa lacno a účinne zbaviť virózy

Ak dostanete virózu, nemusíte hneď bežať do lekárne.
Ako sa lacno a účinne zbaviť virózy

Foto:TASR/Dano Veselský

Začala sa sezóna viróz (ľudovo prechladnutí). Na začiatok si povedzme, že „prechladnutie“ je v skutočnosti infekcia mikroorganizmami – z 90 percent vírusmi.

Človek sa vírusmi nakazí od iných chorých ľudí, prípadne kontaktom s predmetmi, na ktoré chorý napr. kýchol. Preto tu platí staré známe porekadlo, že sa „netreba báť zlého počasia, ale chorých ľudí“ (samozrejme, v zmysle sezónnych infekcií).

Nejeden rodič sa sťažuje, že pri každej infekcii člena rodiny nechá v lekárni značný obnos peňazí, často okolo 20 eur na osobu. V skutočnosti mnohé z týchto liekov a doplnkov výživy sú účinné minimálne, prípadne vôbec.

Čo teda v skutočnosti funguje?

Najlepšie je, samozrejme, neochorieť.

Pri prevencii zabudnite na multivitamíny a posilňovače imunity vo forme tabliet. V skutočnosti najlepšie funguje dobrý zdravotný stav (nefajčiť, adekvátna hmotnosť a pod.), častý pobyt vonku, otužovanie (ideálne sprchy studenou vodou), prírodné formy vitamínov (denne 3 kusy ovocia alebo zeleniny), umývanie rúk a najmä vyhýbanie sa akútne chorým ľuďom. Veľmi vhodné je plošné očkovanie proti chrípke, a to najmä u dôchodcov a tehotných.

Bol preukázaný istý efekt vitamínu C. Na začiatku zimy bohate postačuje v prírodnej forme v ovocí, najmä v citrusoch, mrazenom bobuľovitom ovocí či v jahodách a kyslej kapuste. Na konci zimy je možné doplniť do stravy vitamín C v tabletkovej forme, ale aj to len v dennej dávke 100 mg, a nie viac. Za sezónnu vás to vyjde do dvoch eur. Vyššie množstvá vitamínu C v lepšom prípade vymočíte, v horšom prípade prispejú ku vzniku obličkových kameňov a o akútnu hospitalizáciu budete mať postarané.

Pri prevencii zabudnite na multivitamíny a posilňovače imunity vo forme tabliet. Zdieľať

Ak sa vám už podarí ochorieť, myslite na to, bežná sezónna viróza trvá „s lekárom sedem dní a bez lekára týždeň“. Jednoducho potrebuje čas a pokoj.

Ak v tomto prípade majú nejaké lieky význam, tak je to dekongestívum do nosa (Nasivin, Olynth atď.), ktoré zabezpečia odpuchnutie sliznice a tak sa zníži riziko komplikácií v podobe zápalu prínosových dutín či stredného ucha. A ešte sa aj lepšie vyspíte. Nesmú sa však užívať dlhšie ako 7-10 dní.

Preplachy nosa slanou vodou sú tiež vhodné. Nákup drahej morskej vody vo forme spreja (od 5 eur za 30 ml) je medicínsko-ekonomický nezmysel, ktorého účinok vám nahradí konvičkovanie nosa slanou vodou, ktorú si urobíte doma. Pre úplné nenabúranie rodinného rozpočtu nákupom konvičky (9 eur) si vystačíte s preplachmi slanou vodou obyčajnou injekčnou striekačkou v cene 0,08 eura. Preplachovanie nosa slanou vodou je asi jediný spôsob, ktorý dokonca skráti obdobie virózy – až o jeden deň.

Inzercia

Zaujímavé je, že naparovanie má, naopak, nulový alebo až nepriaznivý účinok, pretože horúca para môže poškodiť sliznice.

Na teplotu treba mať doma v zásobe lieky na báze paracetamolu a ibuprofenu. Celková investícia na sezónu činí asi dve eurá. Tieto používame až pri teplote nad 38 stupňov.

Na bolesti hrdla čiastočne pomáha dezinfekcia. Tú možno docieliť drahými sprejmi do hrdla či menej účinnými, ale o to drahšími cmúľacími tabletami. Tu tiež rovnako alebo ešte viac efektívne pomáha kloktanie lacnou obyčajnou slanou vodou niekoľkokrát denne. Pre tých, čo si chcú vyhodiť z kopýtka, je ešte vhodný repíkový či šalviový čaj.

Pri virózach sa často objavuje kašeľ. Väčšina rodičov sa ho snaží urputne tlmiť. To však často nie je potrebné, lebo kašeľ v skutočnosti napomáha očistenie slizníc od mikroorganizmov. Ak je kašeľ neznesiteľný, možno vás to prekvapí, ale ako jeden z najúčinnejších liekov sa opakovane potvrdil med, ktorý má zároveň antibakteriálny účinok. Tiež bol dokázaný jeho efekt na hojenie rán. Má lepší alebo porovnateľný účinok oproti bežne dostupným liekom na kašeľ. Jediné obmedzenie je, že sa nesmie používať u detí do jedného roka a u závažnejších alergikov. Zaujímavé je, že mnohé lieky na kašeľ síce pomáhajú u chronicky chorých ľudí, ale u zdravých ľudí s bežnou virózou sa ich efekt veľmi nepotvrdil. Ak ste inak zdraví, spokojne zabudnite, že existujú.

Priveľa antibiotík

Na Slovensku ešte stále trpíme neduhom, že lekári nadmerne predpisujú antibiotiká. Keďže sezónne ochorenia horných dýchacích ciest spôsobujú z 90 percent vírusy, antibiotiká nemajú význam. Tie totiž slúžia na zabíjanie baktérií. Lekár má antibiotiká predpísať, až keď vám z vyšetrenia krvi zistí zvýšenú hladinu CRP nad 40 mmol/l (vyšetruje z prsta priamo v ambulancii) alebo pri niektorých zriedkavejších stavoch a laboratórnych nálezoch – čo je však v minime prípadov. Ak ochoriete, žiadajte vyšetrenie CRP a antibiotiká väčšinou nedostanete. Pri viróze vám aj tak nepomôžu, resp. ešte poškodia vašu bežnú „dobrú“ bakteriálnu flóru v čreve a inde. V lekárni za ne zase zaplatíte doplatok a ešte si k tomu treba kúpiť probiotiká.

Na Slovensku ešte stále trpíme neduhom, že lekári nadmerne predpisujú antibiotiká. Zdieľať

Veľmi dobrý efekt má zvlhčovanie vzduchu, a to najmä v panelákových bytoch. Zvlhčovač vzduchu zoženiete od 25 eur a investícia doň sa skutočne oplatí. Ušetrí vám pár bezsenných nocí tým, že zmierňuje dráždivý kašeľ a sliznice sa skôr zregenerujú. Vydrží vám pokojne aj 20 rokov.

Ak ochoriete na sezónnu virózu, namiesto zbytočných liekov a drahých výživových doplnkov so slabým alebo žiadnym účinkom investujte radšej do pár dní voľna. Čas ochorenia to síce veľmi neskráti, ale vyhnete sa aspoň komplikáciám, ktoré vyžadujú skutočne veľa času na vyliečenie a pomerne rýchlo sa v plnej sile vrátite do pracovného kolotoča.

Za konzultáciu ďakujem konzultantovi Dr. Pavlovi Šurdovi z Ear, Nose and Throat (ENT) and Head and Neck (H&N) Unit z nemocnice Guy´s and St. Thomas´ v Londýne.

Odporúčame