Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. novembec 2018

Keď tínedžerky robia štátny prevrat

Predstava výsluchu, na ktorom Karolína Farská a Veronika Bruncková vysvetľujú, že v marci nerobili na Sorosov príkaz štátny prevrat, je úplne absurdná.
Keď tínedžerky robia štátny prevrat

Foto: Jakub Kotian/TASR

Národná kriminálna agentúra NAKA si predvoláva na výsluchy mladých predstaviteľov z iniciatívy Za slušné Slovensko. Z médií sa dozvedáme, že ktosi podal na nich trestné oznámenie, podľa ktorého mali organizovať štátny prevrat a v ktorom sa naznačuje, že sú riadení zo zahraničia, a to Georgom Sorosom.

Iniciatíva Za slušné Slovensko hovorí o zastrašovaní a protestuje: „29 rokov po Nežnej revolúcii sa štát snaží zastrašiť občianskych aktivistov.“

Prezident Kiska povedal, že Róbert Fico „nám odkázal, že slušní ľudia na Slovensku majú mať strach, že stále má moc a že stále vie veci meniť a ľudí zastrašiť“.

Zastrašovanie? Skôr trápnosť

Chápem, že ľudia predvolaní na výsluch to môžu považovať za zastrašovanie. Kto bol predvolaný na políciu a musel vysvetľovať, vie, že to nie je nič príjemné, a to i v prípade úplnej neviny.

Na strane polície však nemusel byť úmysel zastrašovať. Celé je to skôr nesmierna trápnosť. Predstava výsluchu, na ktorom tínedžerka Karolína Farská a donedávna tínedžerka Veronika Bruncková vysvetľujú, že v marci nerobili na Sorosov príkaz štátny prevrat na Slovensku, je úplne absurdná, je to však naša dnešná slovenská realita.

Kto to celé spôsobil? Nuž, nedá sa nespomenúť meno expremiéra Fica. Aby bolo jasné, nemyslím si, že Róbert Fico za to môže v zmysle, aký naznačil prezident Kiska, teda  že Fico ešte dnes nejako rozhoduje, kto kedy pôjde na výsluch na políciu. Fico to už dnes neovplyvňuje. Fico za súčasnú kolosálnu trápnosť s výsluchmi môže preto, lebo v marci 2018 sa ešte ako premiér rozhodol čeliť protestným demonštráciám tak, že podsunul verejnosti teóriu o sprisahaní zo zahraničia a o tom, že cez mladých zo Slušného Slovenska riadi výmenu vlády George Soros. Nuž a niektorí jeho verní to berú a dávajú trestné oznámenia. A polícia pokrčí plecami a rozbehne úradného šimľa.

O téme Soros nemožno hovoriť zjednodušene

V roku 2012 som vo svojej knihe Levy prichádzajú písal o Georgovi Sorosovi ako o negatívnej postave. Vecnú kritiku Sorosovho pôsobenia ponúkol na stránke Postoja napríklad Jozef Majchrák. Soros cez Nadáciu otvorenej spoločnosti financuje protirodinné ideológie v mnohých krajinách sveta. Presadzuje potraty, homomanželstvá, legalizáciu prostitúcie, genderovú ideológiu a neobmedzenú imigráciu. Nie je to však tak, že by Soros pôsobil proti niektorým vládam tak priamočiaro, ako to v marci naznačoval Fico. Soros neriadi pády premiérov vlád po telefóne. V tomto smere boli Ficove marcové výroky primitívne. Ich primitívnosť potom nechcene vytvára opačný dojem, a síce, že Sorosovo pôsobenie je čosi neškodné. To však nie je pravda.

Inzercia

Marcové protesty proti Ficovi boli naozaj spontánne, pretože ľudia mali dosť korupcie vo Ficovom systéme vládnutia, o ktorom písal zavraždený Ján Kuciak. Ficov primitívny výklad Sorosovho pôsobenia však dnes privodil primitívne trestné oznámenia a s ním trápnosť výsluchov.

Škodí to polícii

Systém Ficovej vlády poškodil dôveryhodnosť polície aj v oblastiach, kde nedôvera nebola celkom namieste. Spomeňme, ako po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa vo verejnosti ozývali hlasy, aby vraždu nevyšetrovali naši, ale akísi zahraniční vyšetrovatelia. Mal som vtedy dojem, že naša polícia sa bude, naopak, snažiť urobiť všetko pre vyšetrenie vraždy, a bolo to naozaj tak. Osoby obvinené z vraždy sú už za mrežami. V tomto zmysle teda polícii bolo krivdené, hoci v mnohých iných veciach bola kritika polície oprávnená.

Preto je i teraz namieste zdržanlivosť, keď sa hovorí o zastrašovaní štátom, čím sa naznačuje, že polícia koná podľa temných príkazov zhora. Nemusí to tak byť. A rozhodnutie prokuratúry o zmene vecnej a miestnej príslušnosti kauzy môže byť signálom, že kauza bude z trestnoprávneho hľadiska premiestnená tam, kam patrí, teda do koša.

Ficov súmrak

Ficova hra je trochu falošná i v samotnej podstate, a to v tom, že sa tvári ako Sorosov protihráč. Nie je ním vždy. Áno, stoja na opačných stranách v otázkach imigrácie. Soros je za, Fico je proti, a rátam mu to k dobru. Ďalšou Sorosovou témou sú „reprodukčné práva“, rozumej boj za legálnosť potratu. V tomto sú s Ficom na jednej lodi. Genderová ideológia? Soros ju propaguje. A Fico? Občas sa zatvári, že je aj trochu proti, napríklad v marci ešte ako premiér povedal, že zatiaľ vláda nepredloží Istanbulský dohovor na ratifikáciu. Ale že Slovensko by malo stiahnuť svoj podpis spod dohovoru, to nepovedal. A za jeho vlád sa genderová ideológia pomaly u nás presadzuje aj bez Istanbulského dohovoru. Oľga Pietruchová, ktorej postoje sú ako vystrihnuté z brožúr Open Society Fund, je vo vysokej funkcii na ministerstve práce a sociálnych vecí.

Ficov problém je i v tom, že v tejto hre sa v rámci Smeru ocitá sám. Od marca platí, že najnepríjemnejšie veci, vzbudzujúce silnú protireakciu, musí hovoriť sám. Dnes si už nevieme predstaviť, že by Ficovým jazykom hovoril napríklad premiér Pellegrini.   

Odporúčame