Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. september 2016

Nevolajme Sorosa filantropom

O Georgovi Sorosovi sa u nás píše ako miliardárovi, filozofovi a filantropovi. Nie je to celkom pravda.
Nevolajme Sorosa filantropom

Prostredníctvom WikiLeaks vyplávali nedávno na svetlo informácie o tom, ako sa americký miliardár a štedrý sponzor Hillary Clintonovej snaží ovplyvňovať postoje amerických katolíkov.

S cieľom, aby sa ich prorodinný program posunul od obrany manželstva a ochrany života od počatia k snahám o rovnosť príjmov. Táto stratégia má v krátkodobom horizonte pômocť aj prezidentskej kampani Hillary Clintonovej. Tým, že sa priority početnej americkej katolíckej komunity posunú od tém, ako sú potraty a homosexuálne zväzky, k problémom sociálnej nerovnosti, o ktorých Clintonová v kampani hovorí.

Užitoční katolícki idioti

Podľa zápisov z porád vedenia Sorosovej nadácie Open Society Fondation z roku 2015 podporila táto mimovládna sieť sumou 650-tisíc dolárov dve náboženské organizácie. Skupinu PICO, ktorá organizuje komunitné aktivity veriacich, a organizáciu Viera vo verejnom živote (FPL). Peniaze išli na nábor 10-tisíc dobrovoľníkov a školenie 3 500 ďalších v tom, aby mobilizovali verejnosť s cieľom ovplyvniť postoje katolíckej cirkvi počas americkej návštevy pápeža Františka v roku 2015. „Využitím pápežovej návštevy na zdôraznenie pálčivej kritiky toho, čo sa nazýva „ekonomikou vylúčenia a nerovnosti“ a jeho odmietnutie teórie, že hospodársky rast pomáha chudobným, PICO a FPL budú môcť pracovať na rozšírení verejnej diskusie na témy týkajúce sa problémov chudobných, na zmeny národných paradigiem a na priority pred prezidentskými voľbami 2016,“ píše sa v jednej z uniknutých zápisníc.

„To nie je výchova. Je to politická manipulácia, aby sa katolícka cirkev zamerala na politický program George Sorosa. Je to bohato financovaná, cynická snaha zneužiť veriacich na dosiahnutie pochybných morálnych a politických cieľov,“ napísal prezident Acton Institute, katolícky kňaz Robert A. Sirico v článku Sorosovi katolícki užitoční idioti, ktorý vyšiel v denníku Washington Times.

Celkovo sa však médiá hlavného prúdu Sorosovým aktivitám na podporu Clintonovej príliš nevenujú. V prípade iných únikov z WikiLeaks bývajú oveľa aktívnejšie.

Jednou z výnimiek je izraelský denník Jerusalem Post, ktorý v článku Sorosova kampaň za globálny chaos ponúka aj vysvetlenie mediálneho ticha.

 

Prvým je skutočnosť, že Soros podporil Clintonovej kampaň sumou 30 miliónov dolárov a je jej najväčším individuálnym sponzorom. Preto majú médiá, ktoré väčšinovo podporujú Clintonovú, záujem tento príbeh príliš nevyťahovať.

Druhým dôvodom je podľa Jerusalem Post to, že niektorí novinári nepochopili význam týchto informácií, keď Sorosove aktivity na podporu ľavicových a progresívnych skupín sú dlhodobo známe. Pre stromy však často nebolo vidieť les a uniknuté informácie pomáhajú dokresliť megalomanský charakter Sorosovho projektu.

Verejné blaho podľa Sorosa

Sorosove aktivity na podporu kultúrnej zmeny sú naozaj dlhodobo známe a zdokumentované. Netají sa nimi ani samotný finančník. Vo svojich knihách podrobne opisuje fungovanie siete svojich nadácií a deklaruje, že „ako filantrop sa usiluje slúžiť tomu, čo považuje za verejné blaho“. (Otvorená spoločnosť: Reformovanie globálneho kapitalizmu). Problémom je, čo si pod ním predstavuje.

Na konci roku 2003 zverejnila vatikánska agentúra Zenit analýzu pôsobenia inštitúcií financovaných Sorosom, ktoré pôsobia vo viac ako 50 krajinách. Zenit cituje napríklad bulletin Foundation Watch, ktorý vydáva washingtonské Centrum pre výskum kapitálu, z ktorého vyplýva, že Inštitút otvorenej spoločnosti „masovo financuje liberálne propagandistické skupiny a aktivity radikálnej ľavice“. S cieľom prispieť ku kultúrnej zmene vo vnútri spoločnosti.

V rokoch 1998 – 2003 Inštitút poskytol viac ako 150 grantov vo výške 31 miliónov dolárov na propotratové programy. Čerpali ich organizácie na podporu plánovaného rodičovstva, ale napríklad aj Liga pre potraty a reprodukčné práva, ktorá získala 700-tisíc dolárov na televízne programy.

Soros podporil aj organizácie, ktoré požadujú legalizáciu ľahkých drog. Napríklad Lindesmithovo centrum, ktoré bojuje za legalizáciu marihuany, získalo v rokoch 1994 až 1999 4 milióny dolárov.

Inzercia

Finančník tiež podporuje úsilie o legalizáciu eutanázie. Projekt Smrť v Amerike, ktorého cieľom je zmeniť postoj verejnosti k asistovanej samovražde, od neho v roku 2000 získal pätnásťmiliónový grant.

Zmätok pojmov

George Soros o sebe hovorí ako o špekulatívnom finančníkovi, filozofovi a filantropovi. To prvé nepochybne platí. Príbehy o jeho špekuláciách s britskou librou či ázijskými menami sú notoricky známe.

Soros však určite nie je žiadnym originálnym mysliteľom. Jeho filozofia je len paberkovaním na myšlienkach Karla Poppera a jeho koncepte otvorenej spoločnosti a jej nepriateľoch. K totalitným ideológiám, ktoré za hrozbu považuje Popper, Soros akurát pridal trhový fundamentalizmus. Paradoxne systém, vďaka ktorému zarobil obrovský majetok. Teda naozaj nič objavné, na čo by rôzni myslitelia neboli poukázali už dávno pred ním.

Najväčším problémom je však Sorosovo sebaoznačenie za filantropa. A nejde len o to, že sa tak charakterizuje on sám. V našich médiách sa v súvislosti s jeho osobou takmer vždy objavuje spojenie miliardár a filantrop.

George Soros je však v prvom rade regulárnym politickým aktivistom, ktorý svoj majetok využíva na presadenie politických a ideologických cieľov. Konkrétne – a vo svojich textoch sa tým nijako netají – mu ide o vytvorenie akejsi globálnej občianskej spoločnosti (používa aj pojem Aliancia občianskej spoločnosti). V tomto snažení vníma Soros katolícku cirkev a ďalšie tradičné náboženské skupiny s ich pohľadom na spoločnosť či rodinu ako prekážku. Súčasť spoločenského problému, ktorý treba vykoreniť.

Jeho útoky na tradičnú rodinu navyše nevedú k verejnému blahu, ale prispievajú k množstvu negatívnych spoločenských javov a trendov. K demografickej kríze, preťaženiu sociálneho systému a neistej sociálno-ekonomickej budúcnosti spoločnosti.

George Soros je však v prvom rade regulérnym politickým aktivistom, ktorý svoj majetok využíva na presadenie politických a ideologických cieľov. Zdieľať

Iste, ľudí s podobnými cieľmi, ako má George Soros, je veľa. Väčšinou ich však voláme politickými aktivistami. To, že medzi tisíckami grantov, ktoré jeho nadácie podporili, sú aj užitočné a hodnotovo či politicky neutrálne projekty, na veci nič zásadné nemení. Je neodškriepiteľné, že svojimi darcovskými aktivitami Soros sleduje jasný politický zámer. Meniť svet podľa svojich predstáv. 

Nie je filantropom (v zmysle nezištnej dobročinnosti), ale miliardárom a politickým aktivistom. S nebezpečnými cieľmi. 

Foto: TASR/AP

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.