Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
12. november 2018

Svätý Martin – vzor pre veľkých aj maličkých

Svätý Martin je jeden zo svätcov, ktorého pozná takmer každý – veľkí, malí, veriaci i neveriaci. Minulý rok sme si dokonca pripomenuli 1700. výročie jeho narodenia.
Svätý Martin – vzor pre veľkých aj maličkých

Možno niekomu sa svätý Martin vybaví iba ako vojak na bielom koni, niekomu aj s červeným plášťom. Práve jeho skutok lásky k blížnemu, spojený s týmto červeným plášťom asi v ľuďoch rezonuje najviac. No predstavte si, že idete okolo žobráka na stanici, keď vystúpite v chladnom počasí  z autobusu, či vlaku a vy by ste mu poskytli svoj kabát, len aby sa zahrial a vy si už nejako poradíte. Neviem, koľkí z nás by to spravili. No svätý Martin nám priniesol toho oveľa viac. Viete, že kresťanom sa stal až počas života a že to nebolo ľahké? Počuli ste, že bol aj biskupom? Určite stojí za to, dozvedieť sa viac o tomto skromnom  svätcovi, vďaka ktorému mnoho ľudí zažilo obrátenie. Jeho život bol ozaj jedným veľkým dobrodružstvom, v ktorom aj sám svätý Martin zažil nádherné obrátenie a nechal sa viesť láskou ku Kristovi. Nechajme sa povzbudiť aj týmto svätcom, aby sme sa nikdy neodlúčili od Kristovej lásky.

 

Svätý Martin - Životný príbeh svätého Martina (Wilhelm Hünermann)

Veľmi známy a naozaj výborný románopisec Wilhelm Hünermann na strhujúcom pozadí udalostí nám priblíži život svätého Martina z Tours.  Ukáže nám  ho ako syna pohanského tribúna ženúceho sa po panónskych stepiach, ale aj ako dôstojníka v légii sabarských kopijníkov. Budeme svedkami zaodetia žobráka polovicou Martinovho plášťa. Spoznáme ho aj ako pustovníka, otca rehoľníkov a biskupa, apoštola Galie.

 

Svätého Martina poznajú a milujú aj deti, ak im chcete tohto svätca ešte viac priblížiť. Predstavím vám knihy, ktoré dokážu očariť detičky:

Ako sa svätý Martin podelil o svoj plášť (Marlene Fritsch)

Pekne  ilustrovaná kniha Ako sa svätý Martin podelil o svoj plášť rozpráva príbeh o jednom statočnom vojakovi, ktorý sa stal svätým. Ako? Tak, že pomohol úbohému žobrákovi, aby nezamrzol od zimy. Pánovi Ježišovi sa tento jeho skutok veľmi páčil a neskôr sa Martinovi prisnilo, že to bol sám Kristus, s kým sa podelil o svoj plášť.       Kniha príbeh vyrozpráva jednoducho a je písaná väčšími písmenkami - presne tak akurát na čítanie pre prváčikov.

 

Martin (Sabina Stadtfeldová)

 

Ďalšia kniha z radov pre tých menších je kniha o tom ako sa mladý Martin stal na žiadosť svojho otca vojakom. Nevidel žiadny dôvod, prečo by mu jeho povolanie malo brániť byť poctivým, oddaným kresťanom. No svätého Martina poznáme vďaka mnohým slávnym obrazom, na ktorých dáva polovicu svojho plášťa žobrákovi.

Štedrosť, ochota a láskavosť – to boli hlavné a najkrajšie Martinove vlastnosti. Kniha Martin je stručným sprievodcom jeho života. Od mladého vojaka k biskupovi – Martin je pre nás aj po toľkých rokoch vzorom.

Inzercia

Kniha je určená pre deti od 6 do 9 rokov. No a mladším ju môžeme prečítať aj my dospeláci a určite si ju tiež zamilujeme.

 

Maľovanka - Svätý Martin

Pre detičky, ktoré majú radi maľovanky, je tu jedna aj o svätom Martinovi a nie hocijaká. V rámci maľovanky nájdete aj trojstranový text: Život sv. Martina z Tours, príhovor pre deti od bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského a modlitbu k sv. Martinovi.

 

Ak sa túžite nechať inšpirovať vo svojom živote aj ďalšími svätcami, poďte na to prostredníctvom skvelej publikácie:

Môj život so svätými (James Martin)

Veľmi milý a úprimný autor James Martin viedol celkom moderný spôsob života. V detstve vyrastal v rodine, ktorá bola v oblasti náboženstva skôr vlažná a jeho život smeroval celkom dobrým tempom k vynikajúco naštartovanej kariére. Pre mnohých môže byť záhadou, ako začal vnímať prítomnosť svätých vo svojom živote, v ktorom mu v podstate nič nechýbalo.

Mnoho ľudí vníma svätých mužov a ženy len za akési historické postavy. Pre autora knihy Môj život so svätými sa však stali priateľmi, neodmysliteľnými spoločníkmi. 

Príbeh Jamesa Martina je vtipný a fascinujúci a zahŕňa svätých z celej kresťanskej histórie, ktorí sprevádzajú autora na jeho celoživotnej púti. Tento príbeh dáva najavo, že svätí môžu pomôcť každému z nás nájsť tú svoju originálnu cestu.

Ami Pavlišinová

Viac kresťanskej literatúry nájdete na Zachej.sk.

Odporúčame