Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
20. august 2018

Kiskov prejav v ČT a paradoxy doby

O čom sa v súvislosti s Kiskom, Zemanom a Augustom 1968 hovorí a čo sa prehliada.
Kiskov prejav v ČT a paradoxy doby

Foto: TASR/Michal Svítok

Česká televízia odvysiela zajtra súbežne s RTVS prejav prezidenta Andreja Kisku k výročiu okupácie Československa v auguste 1968.

Český prezident Miloš Zeman prejav k výročiu mať nebude. Skupina českých aktivistov sa preto listom obrátila na vedenie českej verejnoprávnej televízie, aby odvysielala aspoň Kiskov prejav.

Sme tak svedkami celkom zaujímavého paradoxu. Český prezident, ktorého kvôli nesúhlasu so vstupom vojsk Varšavskej zmluvy vyhodili v roku 1970 z KSČ a neskôr aj z práce na Vysokej škole ekonomickej a ktorý na konci 80. rokov publikoval na adresu režimu jasnozrivo kritický článok Prognostika a prestavba, za čo opäť prišiel o prácu, toto dôležité výročie ignoruje.

Určite pritom neplatí, že Zeman sa snaží udalosti augusta 1968 falšovať a vtlačiť im nový naratív, tak ako to robí predseda českých komunistov Vojtěch Filip, ktorý hlavnú vinu za inváziu prisudzuje Ukrajincom (keďže vraj boli hlavnou silou inváznych armád) a zástup konšpirátorov mu pri tom tlieska. Keď minulý rok vyšiel na webe ruskej televízie Zvezda článok, že Československo by malo byť za inváziu vďačné, Zeman jeho autora označil za šialenca. A text za urážku českého a slovenského národa.

Iste, Alexandra Dubčeka a niektorých jeho politických súpútnikov Zeman v súvislosti s augustovými udalosťami označil za zbabelcov, čo však už je úplne iná diskusia.

V čom teda spočíva spomínaný paradox? V tom, že český prezident, ktorý sa počas normalizácie staval k režimu kriticky a niesol za to dôsledky, sa pri 50. výročí rozhodol mlčať a prepustil tak aj v českej televízii miesto slovenskému prezidentovi. 

Inzercia

Hlavnou politickou hviezdou tohto dňa tak v celom česko-slovenskom priestore bude Andrej Kiska, ktorý počas normalizácie, začiatkom 80. rokov, žiadal o vstup do KSČ a jeho otec bol v tých časom podpredsedom Okresného národného výboru v Poprade. A nikoho to špeciálne nevyrušuje. Naopak, Andrej Kiska je mnohými vnímaný a prezentovaný ako odvážny hrdina a Zeman v kontraste s ním ako zbabelec a ruský lokaj.

Výročie augusta 1968 má dnes okrem protikomunistickej aj silnú protiputinovskú symboliku. Zdieľať

Má to, samozrejme, viacero príčin. Tou najpodstatnejšou je asi to, že výročie augusta 1968 má dnes okrem protikomunistickej už aj silnú protiputinovskú symboliku, v zmysle vnímania Vladimíra Putina ako aktuálneho symbolu ruského expanzionizmu. Na čo, samozrejme, existujú dobré dôvody a aj samotný Zeman má na svojom imidži voči Putinovi nekritického politika značný podiel viny.

Zároveň to však umožňuje niektoré veci milosrdne prehliadať. Medzi nimi aj osobné postoje k normalizačnému režimu.

Ale aby nedošlo k omylu. Je dobré, že Andrej Kiska vystúpi s prejavom, a je škoda, že Miloš Zeman sa ho rozhodol nepredniesť. Rovnako tiež platí, že história je podobných paradoxov ako ten vyššie opísaný plná.

Napriek tomu mi však verejná odrhovačka o „dobrom“ Kiskovi a „zlom“ Zemanovi, špeciálne pri tomto výročí, pripadá dosť lacná.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame