Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
19. január 2022

Prokuratúra

Politické experimenty s Kiskom majú trpký koniec

Na prípade bývalého prezidenta sa ukáže, či je boj za spravodlivosť univerzálny, alebo jednofarebný. 

Politické experimenty s Kiskom majú trpký koniec

TASR

Andrej Kiska roky tvrdil, že jeho kauza s daňovými podvodmi je vykonštruovaná. Na politickú objednávku Fica a Smeru. Dnes sa ukazuje, že bližšie k realite boli tí, ktorí za Kiskovou firmou KTAG videli vedomý a zámerný daňový podvod, ktorý sa nedá odkopnúť pod koberec.

NAKA uzavrela vyšetrovanie a navrhuje, aby prokurátor podal obžalobu. Deje sa to takmer dva roky po voľbách a zmenách na vnútre a v polícii. Teda: návrh vyšetrovateľa na obžalobu Kisku s pečiatkou január 2022 môže byť len ťažko dielom „našich ľudí“ zo Smeru.

Politika, médiá, právo

Kiska má pravdu v tom, že jeho kauza bola od začiatku spolitizovaná. Pochopiteľne, keďže sa týkala prezidenta, ktorý zakladal stranu… Treba však dodať, že bola spolitizovaná z dvoch strán.

Z jednej kauzu využívali – celkom prirodzene – lídri Smeru v politickom boji. V snahe relativizovať podvody v pozadí vlády. To im však veľmi nevychádzalo, lebo Kiskova kauza bola neporovnateľná s rozkrádaním štátnej kasy v réžii Bašternáka.

Z druhej strany zasahoval Kiska a jeho tím. Robili to v čase, keď bol politicky aktívny. Kiska opakovane o svojom prípade hovoril s generálnym prokurátorom Čižnárom. Snažil sa pózovať ako obeť štátnej moci.

Ďalšou silou, ktorá vstupovala do hry po boku Kisku, boli progresívne médiá. Médiá vystupovali ako aktívni obhajcovia prezidenta. A neskôr zakladateľa novej strany, s ktorou sa rátalo ako s kľúčovým politickým partnerom Progresívneho Slovenska…

Môžeme predpokladať, že aj na Kiskovej kauze sa bude lámať boj za očistu Slovenska. Presnejšie boj s dvojakým metrom. Strana, ktorú zakladal exprezident, je vo vláde. Právnici, ktorí pracovali pre Kisku, dnes patria medzi prominentné postavy justície. Ján Mazák je šéfom Súdnej rady. Daniel Lipšic je špeciálny prokurátor. Nemajú síce priamy vplyv na trestné konanie v Kiskovej kauze, no nie sú ani celkom mimo hry.

Podozrenia proti Kiskovi a jeho firme KTAG sú také silné, že si zaslúžia, aby boli predmetom verejného súdneho procesu.

O čo išlo

Kauza KTAG siaha do rokov 2013 a 2014. Kiska sa rozhodol, že si bude financovať politickú kampaň pred prezidentskými voľbami cez firmu – ako súčasť obchodných nákladov. Ušetril by tak na DPH za dodané služby aj na firemnej dani z príjmu.

Až potiaľto by mohlo byť všetko v poriadku, aspoň po trestnoprávnej stránke. Započítať politickú kampaň do podnikateľských nákladov je síce vrcholne nemorálne a zvrátené, no nemusí to byť trestné. Podnikatelia s daňovou optimalizáciou zachádzajú na hranu. Skúšajú to. A ak im to daňová kontrola otrepe o hlavu, dajú si účty do poriadku.

Toto však nebol Kiskov prípad.

Daňová inšpekcia už v roku 2014 firmu KTAG upozornila, že si nemôže náklady na kampaň účtovať ako náklady na podnikanie. Išlo o jednu z faktúr, resp. o vratku DPH.

Týmto sa mohlo celé nedorozumenie skončiť.

Lenže – neskončilo sa nič. Bratia Kiskovci si z námietok daňovej inšpekcie nerobili nijaký stres. Kampaň ďalej účtovali v režime podnikateľských nákladov. Hoci vedeli, že daňová správa túto účtovnú kreatívu neuznala.

Na DPH tak mali ušetriť stovky tisíc eur.

Inak povedané, štát mohol prísť o stovky tisíc eur.

Ďalej: Kiskovci chybu zopakovali aj v roku 2015. Účtovne uzavreli celý rok 2014 podľa pôvodných plánov a ušetrili aj na dani z príjmu (27-tisíc eur).

Malý sumár: Kiskovci opravili a doplatili len najnutnejšie minimum pri jedinej faktúre, ktorú napadol daňový úrad. Ostatné faktúry a následne daň z príjmu účtovali – napriek upozorneniu – po svojom. Nezákonne.

A vedome.

Inzercia

Ani to však nebol koniec.

Po daňovej kontrole nasledovalo vyšetrovanie. Začalo sa dokonca trestné stíhanie vo veci krátenia dane. KTAG opäť zareagovala minimalisticky. Doplatila daňové dlhy za rok 2014. Konateľ prejavil účinnú ľútosť. Stíhanie sa zastavilo.

Väčší obrat prišiel až v roku 2017. Generálna prokuratúra nariadila pokračovať vo vyšetrovaní.

Až potom – pod tlakom obnoveného vyšetrovania – sa šéfovia KTAG opäť zobudili. „Spomenuli si“, že zle účtovali kompletne celú politickú kampaň Kisku od roku 2013. KTAG podala celkom 17 dodatočných daňových priznaní. Z toho 15 za neoprávnené vratky DPH. Podľa Hospodárskych novín doplatila ďalších 145-tisíc eur

Až potom, po troch rokoch, KTAG zaplatila štátu všetko, čo bola dlžná.

Celková škoda, ktorá hrozila štátu, sa ťažko spresňuje, pretože KTAG zakaždým zaplatila len najmenšiu, nutnú časť. A v opravách účtovníctva pokračovala salámovou metódou – podľa stavu kontrol a vyšetrovania.

Je však zjavné, že nezákonné konanie šéfov KTAG bolo minimálne od prvej kontroly v roku 2014 vedomé a zámerné. Možno rátali s tým, že daňové kontroly za iné obdobia nebudú. Prípadne že podnikateľ Kiska vôbec nemusí byť zvolený za prezidenta a vec pôjde do stratena… Celková suma, ktorú chcela KTAG ušetriť na DPH a dani z príjmu, mohla byť podľa dát z dostupných zdrojov vyššia ako 300-tisíc eur

Spresňovaniu týchto predpokladov by prospelo, ak by Kiska zverejnil aspoň rámcové sumy z financovania svojej kampane z rokov 2013 a 2014. To sa však nikdy nestalo. 

Kiskova póza

Kiska od roku 2017, keď bola jeho kauza zverejnená, opakoval, že išlo o nedorozumenie a chybu účtovníčky. A že je obeťou špinavej politiky Smeru.

Zašiel tak ďaleko, že neobviňoval len Smer a vládu. Vyhlásil, že Slovensko je mafiánsky štát. Prišiel s tým potom, čo sa obnovilo vyšetrovanie v jeho kauze.

Rovnaký interpretačný vzorec nasadili médiá. Kisku bránili ako „filantropa“ a „odvážneho prezidenta“, ktorý bojuje proti Smeru a za slušné Slovensko. Pochybnosti o financovaní jeho kampane buď ignorovali, alebo zľahčovali v novom žánri „vysvetľovacej žurnalistiky“.

Nepomohlo. Vyšetrovanie Kiskovcov pokračovalo za Fica, za Pellegriniho, za Matoviča aj za Hegera. A končí sa návrhom na obžalobu.

Kiskova póza obete mohla čiastočne fungovať len do volieb 2020. A aj to len na menšiu a jednoduchšiu časť verejnej mienky, ktorá v ňom videla záchrancu krajiny a nového silného lídra.

Vytratený

Ak bol Kiska obeťou, tak akurát obeťou svojho okolia. Firemného, v ktorom mal hlavné slovo jeho brat. A politického, v ktorom vznikali naivné projekcie o Kiskovi – záchrancovi. No bez Kiskovej účasti.

Práve v tomto je Kiskov príbeh mierne tragický. Od roku 2013 bol dokopávaný do politiky, hoci sa mu veľmi nechcelo. Robil, čo sa mu povedalo. V zahraničnej politike si ho modelovali „atlantickí poradcovia“ (Peter Bátor). V domácej politike sa s ním rozohrávali hry, na ktoré nestačil.

Po voľbách 2020 sa vyslobodil. Vytratil sa.

Dnes vo verejnom priestore nikomu nechýba. Nikomu okrem prokuratúry.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.