Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. január 2018

V Amerike pochodovali za život. Vystúpil aj Trump

Donald Trump sa prihovoril účastníkom najväčšej pro-life akcie na svete zo záhrady Bieleho domu. K budove Najvyšieho súdu pochodovali desaťtisíce.
V Amerike pochodovali za život. Vystúpil aj Trump

Účastníci minuloročného Pochodu za život v USA (TASR/AP)

„Pod mojou vládou budeme vždy brániť prvé právo v Deklarácii nezávislosti, a to právo na život,“ vyhlásil zo svojho sídla, Bieleho domu, americký prezident Donald Trump. Jeho slová sledovali prostredníctvom živého videoprenosu desaťtisíce ľudí, ktorí prišli k neďalekému Washington Monument v hlavnom meste USA.

Najväčšia pro-life akcia na svete sa v piatok vo Washingtone, D. C., uskutočnila už po štyridsiaty piatykrát. Je pripomienkou verdiktu Najvyššieho súdu USA v prípade Roe verzus Wade z roku 1973, ktorý znamenal legalizáciu umelých potratov v Spojených štátoch.

Trumpov príhovor z Rose Garden bolo v istom zmysle historický. Prvý raz vystúpila hlava Spojených štátov pred účastníkmi podujatia tak zblízka. „Som hrdý na to, že som prvým prezidentom, ktorý tu stojí s vami v Bielom dome,“ povedal v príhovore Trump. Jeho predchodcovia Ronald Reagan a George W. Bush podporili v minulosti pochod zo svojej kancelárie prostredníctvom telefonického hovoru.

„Prichádzate z mnohých miest, rôznych zázemí, ale pre jeden krásny dôvod: chcete budovať spoločnosť, v ktorej sa život oslavuje a chráni. Pochod za život je hnutím zrodeným z lásky,“ povedal americký prezident zhromaždeniu. „Milujete každé dieťa, narodené i nenarodené, pretože veríte, že každý život je posvätný a že každé dieťa je vzácnym darom od Boha.“

Trump ďalej v príhovore ocenil zhromaždených za to, že poskytujú priateľstvo a pomoc ženám v núdzi. „Vďaka vám sa narodili desiatky tisíc Američanov a dosiahli svoj Bohom daný potenciál. Vďaka vám.“

Trump verejne podporil pochod aj vlani cez sociálnu sieť. Minulý rok priamo na akcii vystúpil jeho viceprezident Mike Pence. Bolo to vtedy prvý raz, čo sa demonštrujúcim na Pochode za život prihovoril v prejave tak vysoko postavený politik USA.

Pence predniesol pár slov aj tento rok, predtým ako uviedol prezidenta Trumpa. „Život v Amerike víťazí, pretože láska zachraňuje životy. Váš súcit, vaša vytrvalosť a modlitby zachraňujú životy. Táto pro-life generácia by nikdy nemala pochybovať, že sme s vami,“ vyhlásil Pence a označil Trumpa ako „najviac pro-life prezidenta“ v americkej histórii.

Prečítajte si tiež:
Trump urobil pre pro-life tému a náboženskú slobodu veľa dobrého Zdieľať

V minulosti Trump sám seba označil ako pro-choice osobu vo všetkých smeroch. Vo volebnej kampani pred dvomi rokmi už zastával protipotratové názory. Krátko po nástupe do úradu minulý rok zrušil vládne financovanie zahraničných mimovládnych organizácií, ktoré vykonávajú potraty alebo lobujú za ich legalizáciu (tzv. Mexico City Policy).

„Nemusíme s ním súhlasiť vo všetkom, no je dobré, že prišiel,“ vyjadrila sa pre Washington Post jedna z účastníčok tohtoročného pochodu.

Inzercia

Ako pripomínajú americké médiá, Trumpovo verejné vystúpenie na Pochode za život prichádza v dňoch, keď jeho vláda prijala nové opatrenia na obranu lekárov, zdravotných sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa z náboženských alebo morálnych dôvodov odmietajú podieľať na vykonávaní potratov alebo operácií týkajúcich sa zmeny pohlavia.

Jedným z hlavných rečníkov podujatia bol tento rok predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan. "Pro-life hnutie je na vzostupe, pretože láska je na našej strane," predniesol v príhovore Ryan. "Každá osoba si zaslúži lásku a dôstojnosť."

"Z politickej debaty o potratoch sa vytráca jedna vec - to aké je pro-life hnutie v skutočnosti súcitné. Som naň hrdý za to, čo robí pre ženy, ktoré si prešli bolesťou potratu, ako podporuje slobodné matky, ktoré sú oporou pre svoje deti...toto je tvár pro-life hnutia," povedal Ryan. V príhovore spomenul pro-life zákony, ktoré za posledný rok prešli v americkej Snemovni reprezentantov. Medzi nimi aj nedávno prijatý, ktorý chráni životy detí, ktoré prežili nevydarený potrat.

 

We are the Pro-Life Generation! #marchforlife2018 #whywemarch #lovesaveslives #lifeatmary

Príspevok, ktorý zdieľa University of Mary (@universityofmary),

Zdieľať

Okrem neho prišli na pódium pred ľudí aj ďalší politici z radov republikánov. Niektorí povedali svoje osobné svedectvá o ťažkých životných momentoch v dobe, keď očakávali príchod dieťaťa na svet.

Taktiež aj mama slávneho hráča amerického futbalu Tima Tebowa, ktorá odmietla potrat, keď jej ho kvôli chorobe odporúčali lekári, či bývalá hviezda amerického futbalu Matt Birk so svojou manželkou. Ten sa pred piatimi rokmi po víťazstve svojho tímu v Super Bowle odmietol zúčastniť na stretnutí hráčov s prezidentom v Bielom dome. Bývalému futbalistovi sa nepáčilo, že Obama verejne podporil potratársku organizáciu Planned Parenthood.

Svoje svedectvo predniesla tiež jedna z rehoľníčok z kongregácie Malých sestier chudobných, ktoré sa v minulosti dostali do súdneho sporu s vládou Baracka Obamu pre tzv. antikoncepčný mandát. 

Téma tohtoročného Pochodu za život niesla názov Láska zachraňuje životy. Desaťtisícky ľudí, medzi ktorými bolo množstvo mladých študentov, sa po prejavoch rečníkov postupne presúvali od okolia Washington Monument po National Mall k budove Najvyššieho súdu USA. 

Odporúčame