Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. január 2017

Vo Washingtone pochodovali za život. Prišiel aj viceprezident

Život v Amerike opäť víťazí, povedal viceprezident Mike Pence v príhovore pre desaťtisíce ľudí. Pochod podporil aj prezident Donald Trump.
Vo Washingtone pochodovali za život. Prišiel aj viceprezident

Vo Washingtone D. C. sa v piatok uskutočnila najväčšia pro-life akcia na svete. Americký Pochod za život je pripomienkou verdiktu Najvyššieho súdu USA v prípade Roe verzus Wade z roku 1973, ktorý znamenal legalizáciu umelých potratov v Spojených štátoch.

Desiatkam tisícom ľudí sa pred začiatkom pochodu, ktorý smeroval od obelisku známeho ako Washington monument pred budovu Najvyššieho súdu, prihovoril aj čerstvý viceprezident Mike Pence. Je to prvý raz v 44-ročnej histórii pochodu, čo na ňom s prejavom vystúpil takto vysoko postavený politik USA. „Život v Amerike opäť víťazí,“ povedal Pence, ktorý je protestantom a dlhoročným podporovateľom protipotratových hnutí. „Spoločne s vami nerezignujeme, nebudeme mať pokoj, kým neobnovíme kultúru života v Amerike pre nás a pre našich potomkov. Aby sme vyliečili našu zem, musíme pokračovať v hnutí, ktoré sa stará o všetkých s rešpektom k dôstojnosti každej osoby.“

Pence prítomných vyzval, aby naďalej vytvárali tlak na ochranu života od počatia, a uistil ich, že nová vláda od prvého dňa vyvíja patričné kroky. Trumpova administratíva tento týždeň prijala nariadenie, ktorým zakazuje vládne financovanie zahraničných mimovládnych spoločností, ktoré vykonávajú potraty alebo lobujú za ich zlegalizovanie. Dokument zasahuje aj najväčšiu potratársku korporáciu Planned Parenthood.
 


 

Pence v príhovore zhromaždeniu prisľúbil, že prezident Trump budúci týždeň oznámi meno kandidáta Najvyššieho súdu, ktorý „bude dodržiavať Bohom dané slobody zakotvené v ústave.“ O výbere „pro-life“ kandidáta na post sudcu Najvyššieho súdu USA po zosnulom Antoniovi Scaliovi hovoril Trump aj v predvolebnej kampani.

On sám podporil piatkový pochod prostredníctvom twitteru. „Pochod za život je dôležitý. Všetci, ktorí pochodujete – máte moju plnú podporu,“ odkázal Trump protestujúcim.

Inzercia

S prejavom zhromaždeniu okolo pamätníka prvého amerického prezidenta Georga Washingtona vystúpila aj Trumpova poradkyňa Kellyanne Conway. „Naše konanie musí zasiahnuť ženy, ktoré čelia neplánovanému tehotenstvu. Mali by vedieť, že nie sú samy. Nie sú odsúdené, ale ochraňované a rešpektované.“

Po inaugurácii Donalda Trumpa a následnom hromadnom proteste proti nemu bol piatkový Pochod za život treťou masovou akciou v centre hlavného mesta USA za jeden týždeň. Presné čísla americké médiá nespomínajú, počet pochodujúcich sa však odhaduje na niekoľko desiatok tisíc. „Jediné číslo, ktoré mňa aj všetkých, čo sme tu, zaujíma, je 58 miliónov,“ hovorí prezidentka pochodu Jeanne Mancini. „Od roku 1973 bolo potratom usmrtených 58 miliónov Američanov. Dnes tu stojíme pre tieto nevinné deti a ich matky, ktoré ľutujú potrat.“

Mancini vyzdvihla a ocenila ženy, ktoré sa rozhodli pre adopciu dieťaťa. „Je to ušľachtilé a hrdinské. Problém však je, že zatiaľ čo sa ročne vykoná v USA milión potratov, počet adopcií detí do jedného roka je iba 22-tisíc.“

Pozdravy účastníkom pochodu poslal aj pápež František. „Takú veľkú hodnotu má ľudský život a také nescudziteľné je právo dieťaťa rásť v maternici jeho matky, že nijaké údajné právo nemôže ospravedlniť rozhodnutie ukončiť tento život,“ citoval pápež v liste zo svojej apoštolskej exhortácie Amoris Laetitia. „Verím, že táto udalosť, na ktorej toľko Američanov obhajuje našich najzraniteľnejších bratov a sestry, prispeje k mobilizácii v presvedčení o obrane práva na život a jeho ochranu," dodal František.

Foto: facebook/The march for life


Postoj sa zúčastnil na minuloročnom Pochode za život priamo vo Washingtone. Prečítajte si našu reportáž a rozhovor s washingtonským farárom o pro-life hnutí v USA.

Odporúčame

Švajčiarska dokonalosť

Švajčiarska dokonalosť

Rozptyľuje pochybnosti o tom, že nikto na svete nevie niečo tak dobre, ako on hrať tenis, napísali raz médiá na adresu Rogera Federera. Stačilo by doplniť – sledujme ho, kým môžeme.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.