Víťaz Kaczynski

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Víťaz Kaczynski

Poľská opozícia predviedla, ako sa to nemá robiť.

V závere minulého roku som v súvislosti s poľskou vládnou krízou písal, že predseda Práva a spravodlivosti Jaroslaw Kaczynski má talent ísť do konfliktov, ktoré mu veľa politických bodov neprinesú. Mýlil som sa. Z poslednej zrážky s opozíciou vyšiel Kaczynski víťazne a jeho najväčší kritici prišli o kredit.

Podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktoré včera publikoval denník Rzeczpospolita, má PiS podporu na úrovni 38 percent, najviac od septembra 2015. Keby sa voľby konali teraz, mala by strana väčšinu v parlamente. Občiansku platformu by volilo 19 percent Poliakov a ďalšiu opozičnú stranu Nowoczesna (Moderná) približne 11 percent. Jej podpora sa dokonca oproti predchádzajúcemu prieskumu prepadla o 8 percent.

Politická kríza v Poľsku vypukla koncom minulého roku a jej spúšťačom bol vládny návrh zákona, ktorý prichádzal s viacerými obmedzeniami práce novinárov v parlamente. Občianska platforma a Nowoczesna začali na protest blokovať prístup do rokovacej sály, kde sa malo hlasovať o novom rozpočte. PiS presunul rokovanie do inej sály a opozícia následne spochybnila právoplatnosť hlasovania o rozpočte. Jej poslaci začali okupovať rokovaciu miestnosť a podporovatelia vyšli do ulíc. Dokonca sa začalo hovoriť o predčasných voľbách ako riešení krízy.

Potom však poľská opozícia začala vŕšiť chybu za chybou. Jej lídri zvolili až hysterickú rétoriku, ktorá Kaczynského zbytočne démonizovala. V rozpore s realitou. Označovali ho za diktátora, poľského Lukašenka, politika, ktorý chce krajinu dostať z EÚ a Poliaci tomu neuverili.

Jeden z najväčších kritikov šéfa PiS, líder Nowoczesnej Ryszard Petru, sa navyše v čase, keď demonštranti mrzli na námestiach, vybral so svojou poslaneckou kolegyňou na dovolenku na Madeiru.

Škandál sa nevyhol ani ďalšej tvári protestov – Mateuszowi Kijowskemu, občianskemu aktivistovi a šéfovi Výboru na obranu Demokracie, ktorý demonštrácie organizoval. Objavili sa informácie, že neplatí alimenty, ale čo je ešte horšie, z peňazí, ktoré Výbor dostal darom od občanov, platil svojej firme za neexistujúce IT služby. Má ísť približne o 20-tisíc eur. S mužom, ktorý sa odvážne staval na čelo vojny s vládou PiS, tak teraz bojuje jeho vlastné hnutie a snaží sa ho odstaviť z čela Výboru.

To, ako dnes, po týždňoch opozičných protestov, ktoré mali veľkú podporu občianskych organizácií a médií a počas ktorých bolo vláde vyčítané porušovanie demokracie, slobody slova a zavádzanie diktatúry, vyzerá politická realita v Poľsku, trefne vystihol sociológ Marcin Duma. Šéf agentúry IBRiS, ktorá vyššie citovaný prieskum uskutočnila pre denník Rzeczpospolita, povedal: „Keď sa pýtame voličov, kto vyhral tento spor, najčastejšou odpoveďou je, že nikto. Hneď na druhom mieste je PiS.“

 

Foto: TASR/AP 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo