Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. január 2017

Víťaz Kaczynski

Poľská opozícia predviedla, ako sa to nemá robiť.
Víťaz Kaczynski

V závere minulého roku som v súvislosti s poľskou vládnou krízou písal, že predseda Práva a spravodlivosti Jaroslaw Kaczynski má talent ísť do konfliktov, ktoré mu veľa politických bodov neprinesú. Mýlil som sa. Z poslednej zrážky s opozíciou vyšiel Kaczynski víťazne a jeho najväčší kritici prišli o kredit.

Podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktoré včera publikoval denník Rzeczpospolita, má PiS podporu na úrovni 38 percent, najviac od septembra 2015. Keby sa voľby konali teraz, mala by strana väčšinu v parlamente. Občiansku platformu by volilo 19 percent Poliakov a ďalšiu opozičnú stranu Nowoczesna (Moderná) približne 11 percent. Jej podpora sa dokonca oproti predchádzajúcemu prieskumu prepadla o 8 percent.

Politická kríza v Poľsku vypukla koncom minulého roku a jej spúšťačom bol vládny návrh zákona, ktorý prichádzal s viacerými obmedzeniami práce novinárov v parlamente. Občianska platforma a Nowoczesna začali na protest blokovať prístup do rokovacej sály, kde sa malo hlasovať o novom rozpočte. PiS presunul rokovanie do inej sály a opozícia následne spochybnila právoplatnosť hlasovania o rozpočte. Jej poslaci začali okupovať rokovaciu miestnosť a podporovatelia vyšli do ulíc. Dokonca sa začalo hovoriť o predčasných voľbách ako riešení krízy.

Potom však poľská opozícia začala vŕšiť chybu za chybou. Jej lídri zvolili až hysterickú rétoriku, ktorá Kaczynského zbytočne démonizovala. V rozpore s realitou. Označovali ho za diktátora, poľského Lukašenka, politika, ktorý chce krajinu dostať z EÚ a Poliaci tomu neuverili.

Jeden z najväčších kritikov šéfa PiS, líder Nowoczesnej Ryszard Petru, sa navyše v čase, keď demonštranti mrzli na námestiach, vybral so svojou poslaneckou kolegyňou na dovolenku na Madeiru.

Inzercia

Škandál sa nevyhol ani ďalšej tvári protestov – Mateuszowi Kijowskemu, občianskemu aktivistovi a šéfovi Výboru na obranu Demokracie, ktorý demonštrácie organizoval. Objavili sa informácie, že neplatí alimenty, ale čo je ešte horšie, z peňazí, ktoré Výbor dostal darom od občanov, platil svojej firme za neexistujúce IT služby. Má ísť približne o 20-tisíc eur. S mužom, ktorý sa odvážne staval na čelo vojny s vládou PiS, tak teraz bojuje jeho vlastné hnutie a snaží sa ho odstaviť z čela Výboru.

To, ako dnes, po týždňoch opozičných protestov, ktoré mali veľkú podporu občianskych organizácií a médií a počas ktorých bolo vláde vyčítané porušovanie demokracie, slobody slova a zavádzanie diktatúry, vyzerá politická realita v Poľsku, trefne vystihol sociológ Marcin Duma. Šéf agentúry IBRiS, ktorá vyššie citovaný prieskum uskutočnila pre denník Rzeczpospolita, povedal: „Keď sa pýtame voličov, kto vyhral tento spor, najčastejšou odpoveďou je, že nikto. Hneď na druhom mieste je PiS.“

 

Foto: TASR/AP 

Odporúčame