Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
20. december 2016

Pokušenia Jaroslawa Kaczynskeho

Predseda Práva a spravodlivosti ide do konfliktov, ktoré mu veľa bodov neprinesú.
   Pokušenia Jaroslawa Kaczynskeho

Záver minulého týždňa bol v Poľsku v znamení politickej krízy. V parlamente vládol chaos, vo viacerých mestách sa demonštrovalo proti vláde a do diania musel nakoniec vstúpiť prezident Duda.

Spúšťačom udalostí bol vládny návrh zákona, ktorý prichádzal s viacerými obmedzeniami práce novinárov v parlamente. Prístup do kuloárov Sejmu by napríklad po novom mali len dvaja novinári z každej redakcie, ostatní by sa museli zdržiavať v tlačovom stredisku a možnosť zhotovovať zábery z rokovaní parlamentu by mohlo len niekoľko vybraných televízií.

Plánované zmeny kritizovali nielen opozičné médiá, ale aj novinári, ktorí podporujú politiku vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Hoci v dôsledkoch nešlo až o také drakonické obmedzenia slobody médií, ako to prezentovala opozícia a niektorí novinári, v silne polarizovanom Poľsku návrh zafungoval ako politická rozbuška. Okamžite sa ho chytila opozícia, Občianska platforma a strana Nowoczesna (Moderná), ktoré začali blokovať prístup do rokovacej miestnosti, kde sa malo hlasovať o novom rozpočte. Poslanci za PiS následne presunuli rokovanie do inej sály, kde sa zase nedostala opozícia. Tá na to reagovala spochybnením právoplatnosti hlasovania o rozpočte.

Ďalšej eskalácii konfliktu zabránil prezident Andrzej Duda, ktorý si včera pozval na konzultácie zástupcov PiS aj opozície. Vládna strana nakoniec oznámila, že od zámeru presadiť obmedzenia novinárov v Sejme ustupuje.

Pre pochopenie atmosféry v dnešnom Poľsku je dôležité poznanie, že pokiaľ ide o spoločenskú a politickú diskusiu, krajina sa nachádza v stave pripomínajúcom studenú občiansku vojnu. Vzájomný antagonizmus prívržencov Jaroslawa Kaczynskeho a jeho odporcov má silné historické a ideologické korene.

Rozdelenie nejde len naprieč politickým spektrom, ale týka sa aj médií či akademickej sféry. Jeden poľský novinár to kedysi charakterizoval tak, že v krajine je dnes možné byť len v jednom alebo druhom zákope. Priestor medzi nimi neexistuje. Výsledkom je, že v dnešnom Poľsku sa len ťažko dá viesť vecná debata o témach.

Pričom obidve strany zvyknú preháňať. Opozícia prezentuje po svete Jaroslawa Kaczynskeho ako diktátora, ktorý ohrozuje západné smerovanie Poľska a PiS zase na kritiku zvykne často reagovať spôsobom, že jej nositeľov označuje za užitočných idiotov Ruska a jeho snáh destabilizovať silné Poľsko.

Faktom však je, že strana PiS legitímne vyhrala parlamentné voľby a stále si udržuje vysokú popularitu. Darí sa jej presadzovať aj veci, ktoré voličom pred voľbami sľúbila. Zvýšila príspevky rodinám pri narodení druhého a tretieho dieťaťa, znížila vek odchodu do dôchodku, či presadila zmeny vo vzdelávacom systéme.

Inzercia

Jaroslaw Kaczynski má teda všetky dôvody na spokojnosť. Napriek tomu nedokáže odolať pokušeniu ísť do zbytočných a kontraproduktívnych konfliktov. Ide najmä o neho, pretože stranu má úplne pod kontrolou a premiérka Beata Szydlo je v porovnaní s jeho vplyvom len málo významnou figúrou. Aj v prípade úpravy mediálnych pomerov v parlamente sa viacerí poslanci PiS nechali počuť, že keby to bolo na nich, existujúci stav by nemenili.

Kaczynski však má tendenciu politicky silovo vstupovať do zápasu s inštitúciami, o ktorých je presvedčený, že jeho vládnutie ohrozujú. V minulosti mal zlé skúsenosti s rozhodovaním Ústavného súdu, tak sa za každú cenu a právne pochybným spôsobom snaží zabezpečiť si v tejto inštitúcii svoj vplyv. Aj keď treba povedať, že na kríze Ústavného súdu má svoj podiel aj Platforma, ktorá sa na sklonku svojho vládnutia snažila udržať si do budúcnosti vlyv na súde podobne nečistým spôsobom.

Rovnako má Kaczynski dlhodobo pocit, že veľká časť poľských novinárov je voči nemu neobjektívne kritická. Preto po voľbách dôsledne obsadil verejnoprávne médiá svojimi nominantami a teraz neváhal uštedriť im frčku v podobe skomplikovania práce v parlamente.

Pritom z pohľadu Kaczynskeho vôličov ide o bezvýznamné témy, ktoré mu veľa plusových bodov neprinášajú, akurát mobilizujú už aj tak dobre zahriatu opozíciu, ktorá sa teší z každej príležitosti na konflikt.

A nakoniec je ešte on tým porazeným.

Foto: TASR/ AP

Odporúčame