Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
14. november 2016

Aby sme si kvôli deťom nezničili rodiny a životy

Príspevok k búrlivej debate o biomatkách a superdeťoch od pediatričky a päťnásobnej matky. O tom, ako uživiť a vychovať deti pod tlakom dnešných nárokov a nezblázniť sa.
Aby sme si kvôli deťom nezničili rodiny a životy
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Príspevok k búrlivej debate o biomatkách a superdeťoch od pediatričky a päťnásobnej matky. O tom, ako uživiť a vychovať deti pod tlakom dnešných nárokov a nezblázniť sa.

(V posledných týždňoch sa na našom portáli premlelo viacero článkov na tému, kde je hranica medzi normálnym rodičovstvom a pascou „supermatiek“, texty nájdete v našej rubrike Rodina. Dnes vám prinášame článok doktorky a päťnásobnej matky Kristíny Visolajskej.)

Keď sa žene narodí prvé dieťa, je zo všetkých strán zavalená informáciami, čo všetko musí mať a čo všetko musí robiť pre šťastný život svojho potomka. Rozmohol sa „hon na matky“ zo strany mamičkovských časopisov, portálov či rôznych združení, ktoré to myslia v zásade dobre, ale matkám v konečnom dôsledku často skôr uškodia, ako pomôžu. 

Preteky o matku roka

Že vraj dieťa musí byť za každú cenu dojčené, minimálne do dvoch rokov (aj keby matka na mliekotvorbu mala brať potenciálne nebezpečné lieky s nejasným efektom). Dieťa vraj musí byť neustále v kontakte s matkou, najlepšie v šatke, v noci by malo dieťa spať s matkou, veľakrát za cenu, že mamička vysťahuje manžela z manželskej postele.  A ak príkrmy, tak jedine „bio“.

Len čo sa dieťa dostane na štyri a začne sa pohybovať, mala by mama začať rotovať okolo dieťaťa, „aby sa mu niečo nestalo“, a neustále kontrolovať teplotu tela, aby „neprechladlo“. Na mamičkovských fórach mám pocit, že prebieha priebežná súťaž o „matku roka“ – ktorá sa najviac obetuje pre svoje dieťa, tá vyhráva. 

Foto – Flickr.com/Lars Plugman

V reklamách sú rodičia bombardovaní potravinami, ktoré musia byť bio a plné vitamínov, cereálií a pod., nehovoriac o „psychomotoriku najlepšie rozvíjajúcich hračkách“. V takomto prostredí musia byť rodičia po dvoch rokoch s jedným dieťaťom úplne zničení a vysypaní z peňazí. Vlastne sa ani nečudujem, že napriek relatívne priaznivým okolnostiam pre rodičovstvo (dlhá platená materská a rodičovská dovolenka garantujúca pracovné miesto matke) je Slovensko v pôrodnosti na konci rebríčka EÚ. 

Vystresovaná, rozhádaná – ale dojčí!

Najlepšia strava pre dieťa je materské mlieko. Ale nemenej dôležité je stabilné a pokojné rodinné prostredie v kruhu otca, mamy, súrodencov. Pre dieťa je určite horšie, ak matka síce dosiahla métu dojčenia, ale zato je vystresovaná, nervózna, rozhádaná s manželom a úplne vyčerpaná. 

Ak chcete dojčiť, urobte pre to všetko, čo je vo vašich reálnych silách. Zabudnite na reči o „riedkom“ mlieku, ktoré dieťa vraj nenasýti, také materské mlieko neexistuje. Vaše mlieko je najlepšie a dieťatko vôbec nemusí vyzerať ako barokový anjeliček z kostola, stačí, že priberá a potrebuje často vymeniť plienku. Mrzí ma, že niektoré mamičky odchádzajú z pôrodnice tak, že nedostali podporu či rady, ktoré by naozaj potrebovali, a dojčenie sa nerozbehlo dostatočne. U pediatrov je dnes veľmi vysoké povedomie o podpore dojčenia, preto sa na nich s dôverou obráťte. 

 

Prečítajte si: Viem, že ma považujú za arogantného – rozhovor s pediatrom Jozefom Marcom

 

No mnohí pediatri (ako aj ja) neovládajú úplne všetky techniky pri problémoch s dojčením a v ambulancii ani na to nie je priestor, preto je dobré vyhľadať laktačnú poradkyňu, ktorá je zväčša skúsená a dobre ovláda techniky na zlepšenie dojčenia. Má na vás čas v domácom prostredí a poskytne psychickú oporu. Nevyhnutné však je, aby celý proces manažoval lekár (pravidelné kontroly stavu dieťaťa, váženie na jednej váhe, pátranie po iných príčinách problémov). Ak sa dojčenie napriek vašej snahe nerozbehne, nemusíte mať žiadne výčitky svedomia, dnes máme k dispozícii široký sortiment umelých mliek vysokej kvality, na ktorom bude vaše dieťa dobre prospievať.

Príkrm proti alergii

Čo sa týka dĺžky dojčenia, naprieč pediatrickými odbornými spoločnosťami existuje konsenzus, aby bolo dieťa dojčené minimálne pol roka, optimálne rok, a ak to mame a dieťaťu vyhovuje, spokojne dlhšie – podľa vzájomných individuálnych potrieb. Je žiaduce, aby sa príkrmy podávali ešte počas dojčenia a tak sa u dieťaťa znížilo riziko alergií v budúcnosti. 

Dnes je špecifikum v tom, že prvorodičky majú často po tridsiatke, a ak plánujú ešte 1-2 potomkov, nie je vhodné dojčenie naťahovať zbytočne pridlho, pretože sa tým znižuje možnosť ďalšieho počatia. Dojčenie funguje do istej miery ako antikoncepcia a plodnosť sa už len samotným vekom znižuje.

Ak však dieťaťu zabezpečíte pestrú stravu s dostatkom červeného mäsa, umelé mlieko nie je po prvom roku nevyhnutné a predstavuje len zbytočne vysoké finančné náklady. Zdieľať

Viacerí odborníci odporúčajú podávať umelé mlieko do troch, prípadne až šiestich rokov života – dôvodom je dosiahnuť optimálny prísun železa, ktoré je dôležité nielen pre tvorbu krvi, ale aj vývin mozgu a inteligencie vášho potomka. Ak však dieťaťu zabezpečíte pestrú stravu s dostatkom červeného mäsa, umelé mlieko nie je po prvom roku nevyhnutné a predstavuje len zbytočne vysoké finančné náklady.
Zavádzanie príkrmov sa začína medzi 4. a 6. mesiacom. Ak je dojčenie dobre rozbehnuté, dieťa priberá, stačí začať až tesne pred 6. mesiacom, a to malým množstvom lepku (štipka múky), čím sa znižuje šanca celiakie v budúcnosti. 

Foto – Flickr.com/Steve Crane

Tu by som chcela zdôrazniť, aby sa mamičky držali rád zdravotníkov a informácie čerpali z relevantných zdrojov, najlepšie tu. Dnes existuje mnoho „alternatív“, žiaľ, aj veľmi užitočné odborníčky na techniku a podporu dojčenia – laktačné poradkyne združené v o. z. Mamila propagujú miestami inú ako odporúčanú výživu, preto si informácie radšej overujte na stránke uvedenej vyššie či u svojej pediatričky.

Inzercia

V záujme manželstva – vyhostite dieťa

Čo sa týka nosenia dieťaťa v šatke, je to skvelý pomocník, hlavne u nepokojných bábätiek s boľavými bruškami, a tiež je to výborná alternatíva balenia „naširoko“, ktoré je u detí dosť neobľúbené. Obrovskú výhodu šatky pocítite v prírode či v MHD. Nevýhodou je, že ak vám dieťa v šatke zaspí, nemôžete ho len tak ľahko odložiť do postieľky, ťažko sa vyzlečiete, vyzujete a už vôbec si neľahnete. Takže predtým, ako dáte dieťa do šatky spať, dobre si premyslite, čo plánujete a či radšej nevyužijete kočík alebo postieľku.

Spaniu v spoločnej posteli s rodičmi sa pri dojčenom dieťati nedá úplne vyhnúť. Viacnásobné matky majú vyvinutú schopnosť spať a zároveň dojčiť svoje dieťa. Spoločné spanie však zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa, najmä ak rodič (mama alebo otec) omylom prehrejú dieťa, napr. tak, že ho prikryjú svojou perinou, prípadne sa tak obmedzí prísun vzduchu. 

Takže so spoločným spaním v posteli sa stretne každá matka, ale paušálne naň určite nenabádam. Tiež chcem apelovať na mamy, aby rozhodne nevyhostili manžela do druhej izby kvôli bábätku, dnes je rozvodovosť tak či tak vysoká a netreba vytvárať zbytočné príčiny na nespokojnosť v manželstve – príchod dieťatka by mal rodičov spájať, nie rozdeľovať. Ak by malo manželstvo trpieť, v správnu chvíľu treba zvážiť, či nie je lepšie do druhej izby vyhostiť dieťatko, môžete spať napr. pri otvorených dverách. Určite sa to nedá paušalizovať, ale nám doma sa postupne podarilo vysťahovať zo spálne všetky deti ku spokojnému a pokojnému spánku detí, ako aj rodičov. Zatiaľ psychicky nikto netrpel.

Tiež chcem apelovať na mamy, aby rozhodne nevyhostili manžela do druhej izby kvôli bábätku, dnes je rozvodovosť tak či tak vysoká a netreba vytvárať zbytočné príčiny na nespokojnosť v manželstve – príchod dieťatka by mal rodičov spájať, nie rozdeľovať. Zdieľať

Čo sa týka príkrmov, určite bio zelenina či mäso je fajn, ale dnes potraviny podliehajú prísnej kontrole, takže ak budete variť dieťaťu bežnú zeleninu a mäso z obchodu, tak v zásade mu neublížite. Vyhýbala by som sa potravinám „z dediny“, pokiaľ sú z neovereného zdroja, lebo nikdy neviete, či a ako doma zeleninu hnoja a ako s potravinami narábajú či ako ich skladujú. 

A obrovský pozor si treba dávať na vodu zo studne, pre dojča je absolútne nevhodná. Inak má dieťa po prvom roku života jesť bežnú pestrú racionálnu stravu, piť kravské plnotučné mlieko a nevidím žiaden dôvod, aby mu rodičia kupovali akékoľvek predražené výrobky „špeciálne pre deti“.

Keď nohy trčia z kočíka

Obliekanie dieťaťa na Slovensku je kapitola sama osebe. V nijakej inej krajine som sa nestretla s takou kolektívnou hystériou týkajúcou sa „prechladnutia“. U nás sa propaguje model „dieťa má mať oblečenú o jednu vrstvu viac ako dospelý“, vo Veľkej Británii má mať dieťa pre zmenu „oblečenú o jednu vrstvu menej ako dospelý“. Tak teraz si vyberte. 

V UK sú už povestné holé nohy dojčaťa trčiace z kočíka v nečase. Z toho mi vyplýva, že platí staré známe, „netreba sa báť zlého počasia, ale chorých ľudí“, pretože za bežné choroby vašich detí (sople, infekty dýchacích ciest a pod.) sú zodpovedné hlavne vírusy a baktérie, a nie zlé oblečenie.

Určite, veľmi nevhodné oblečenie môže rozvoj infekcie napomôcť, ale ak nechcete mať priveľmi často choré deti, tak sa vyhýbajte chorým ľuďom, umývajte si ruky a nepreháňajte to so starostlivosťou o teplé oblečenie. Mimochodom, teória, že „ak dieťa nebude väčšinu roka mať zakryté ušká čiapočkou, dostane zápal stredného ucha“, je čistý mýtus, lebo do stredného ucha sa infekcia dostane zásadne z nosa pri soplíkoch, a nie zvonka (ušný bubienok stredné ucho chráni pred infekciou zvonka). Ako prevencia zápalu stredného ucha slúži spočiatku dôkladné odsávanie soplíkov, neskôr poriadne smrkanie a nosné kvapky pri infekcii a nie zbytočná čiapka mimo zimnej sezóny u zdravého dieťaťa.

Zvládnete aj viac detí, ak sa hneď nezbláznite

Dnes rodičia bojujú s nadmerným množstvom hračiek, ktoré sa na nich sype zo všetkých strán. Tí z vás, ktorí také množstvo hračiek nemajú, nelámte si s tým hlavu – je dokázané, že deti s menším množstvom hračiek majú lepšie rozvinutú fantáziu. Základ je chodiť čo najviac von, kde je množstvo vecí, s ktorými sa dá hrať. Ak do niečoho chcete investovať, určite kupujte len minimum hračiek, skôr sa zamerajte na veci, ktoré zabezpečia vašim deťom pohyb (odrážadlá, lopty, detské kočíky atď.). Deti sa otužia, budú v kolektíve a hlavne neurobia doma neporiadok. Príroda ich aktivity znesie, váš byt nie. 

Foto – Flickr.com/ Ви Го

Vybehané dieťa je poslušnejšie a menej „otravné“. Tiež je to riešenie nechutenstva u detí a pocitov osamelosti u mamičiek. Ak je dieťa choré, nemá teplotu, celkovo je v uspokojivom stave a vonku je v zásade teplo (doma nekúrite), spokojne môžete ísť s dieťaťom na prechádzku v kočíku. To isté platí aj pri kiahňach. Určite sa nemusíte doma skrývať 3 týždne. Samozrejme sa treba vyhýbať iným deťom, kontaktu s chorými  a priamemu slnku, ale prechádzka v kočíku po prekonaní najťažšieho úvodného obdobia určite nie je na škodu.

Mnohé staršie ženy dnes ľutujú, že nemali viac detí ako jedno-dve, pretože pri spätnom pohľade zisťujú, že by to predsa len zvládli. Jedinou možnosťou, ako to zvládnuť, je nezblázniť sa hneď na úvod a uveriť svojmu zdravému rozumu a materinským pudom.  

Obyčajná a šťastná mama nablízku svojej rodine je tá najlepšia mama, aj keď možno nebude spĺňať nereálne očakávania.  Zdieľať

Reklamy chcú predávať výrobky, niektoré mamičky si na internete predvádzajú svoje „dokonalé materstvo“ a nastavujú latku neadekvátne vysoko, čím čerstvé mamičky zbytočne stresujú. Niektoré občianske iniciatívy sú zas na hranici fanatizmu.

Mojím cieľom bolo dať vám istotu, že obyčajná a šťastná mama nablízku svojej rodine je tá najlepšia mama, aj keď možno nebude spĺňať nereálne očakávania kladené na dnešné mamy prostredníctvom internetových fór či občianskych iniciatív. V pediatrii máme také milé pravidlo, že „pravdu má nakoniec vždy profesor a mamička“.

Nenechajte si preto zobrať spontánnu radosť z rozrastajúcej sa rodiny a dôverujte svojim prirodzeným inštinktom, ktoré nakoniec často majú pravdu.
 

Odporúčame

Ako nevychovať malého tyrana

Ako nevychovať malého tyrana

Večer zverejníme rozhovor s kultovou postavou detskej psychológie Jiřinou Prekopovou. Pri tejto príležitosti sa vraciame k jej bestselleru Malý tyran, ktorý pred 30 rokmi vyvolal na Západe veľké polemiky.