Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. jún 2010

VOĽBY 2010: HZDS a jeho PPP - posledný politický počin?

Práca, pravda, poriadok alebo prázdny volebný program, povestná minulosť, privatizovanie práva? Podobných „péčiek“ by sme mohli v súvislosti so stranou ĽS-HZDS menovať viac. Aj keď sa silou-mocou tlačí do staronového koaličného košiara, je celkom možné, že kvôli demografickému poklesu svojich voličo...

Práca, pravda, poriadok alebo prázdny volebný program, povestná minulosť, privatizovanie práva? Podobných „péčiek“ by sme mohli v súvislosti so stranou ĽS-HZDS menovať viac. Aj keď sa silou-mocou tlačí do staronového koaličného košiara, je celkom možné, že kvôli demografickému poklesu svojich voličov sa Mečiarovo stádočko raz navždy rozpŕchne.

Bilboard Vladimíra Mečiara za notebookom obklopeného mladou krvou HZDS pripomína skôr rodinnú fotografiu z dedkovej sedemdesiatky, než kampaň burcujúcu voličov.

Podľa hodnotenia volebných programov inštitútom INEKO má HZDS spomedzi ôsmich strán s potenciálnou šancou dostať sa do parlamentu najhorší program v oblastiach boja proti korupcii, udržateľnosti verejných financií a v oblasti zdravotníctva. „Najmenší prínos do vzdelávania sa dá podľa programov očakávať od strán Smer-SD, ĽS-HZDS a SMK. Horšie (resp. nedostačujúcejšie) návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia ako mečiarovci mala len SNS."

Pozrite si ostatné profily:
Most-Híd: Darček k prvým narodeninám? Možno miesto v parlamente
Keď Sulík vyrastie...
Kam vedie cesta KDH?
Slotovo aby...
Nepotopená loď SDKŮ
Orbán na kandidátke SMK chýba. V kampani bojoval
Zdieľať

Hnutie pre kresťana?

Ponúka HZDS niečo kresťansky orientovanému voličovi? V prvom rade: na staré hriechy sa nezabúda. Je to stále to isté HZDS, na čele s tým istým Mečiarom, ktorému bude patriť osobitná kapitola dejín.

Vo svojom volebnom programe „omladené“ hnutie špeciálne neuvádza ochranu hodnotových princípov (ochrana života, rodiny...). Program obsahuje iba zmienku o „zachovaní súčasného modelu financovania cirkví a náboženských spoločností.“ Prípadné zmeny chce strana uskutočniť len po dohode s cirkevnými predstaviteľmi.

V radoch HZDS témy, ku ktorým majú blízko najmä kresťanskí voliči, často otvárala poslankyňa Ľudmila Mušková, ktorá už na súčasnej kandidátke nie je. K našej otázke, či išlo o iniciatívy vyplývajúce z jej presvedčenia alebo či v HZDS vo všeobecnosti hrala úlohu „kresťanská“ agenda, sa Mušková nechcela vyjadriť.
So spolustraníčkou Katarínou Tóthovou sa pričinili o zvýšenú ochranu maloletých pred dôsledkami hazardu. Do zákona včlenili nariadenie daňovým úradom, ktoré podľa zákona musia vykonávať pravidelné kontroly zariadení prevádzkujúcich hazardné hry. Navrhli aj novelu zákona, ktorý dovoľuje obciam pokutovať rodičov maloletých požívajúcich alkohol alebo iné návykové látky.

Inzercia

S poslankyňou Martou Damborskou (SNS) a Jánom Podmanickým (Smer-SD) upravili zákon, ktorý zamestnancom garantuje voľno v čase Vianoc (24. 12. po 12:00 a 1.1.) a Veľkonočnej nedele. Novela tiež umožňuje zamestnávateľom rozvrhnúť pracovníkovi čas tak, aby mu bol dopriaty 35-hodinový oddych. Ten by mal pripadnúť na nedeľu a iné dni víkendu.

V oblasti potratovej legislatívy Mušková presadila s kolegom Zelníkom (SNS) tzv. informovaný súhlas ženy, ktorá sa chystá na potrat. O tom, ako jeho efektivitu napokon ministerstvo zdravotníctva do istej miery „deaktivovalo“, sme na našom portáli písali.

Politické smetisko?

Počas tohto volebného obdobia sa HZDS, podobne ako iné politické strany, nevyhlo škandálom ohľadom svojho financovania. Podpredseda Mečiarovej strany a súčasný predseda strany Aliancie za Európu národov Milan Urbáni mal prijať dar vo výške sedem miliónov slovenských korún od invalidného dôchodcu v igelitke hypermarketu Tesco. Práve Urbániho a Kramplovej AZEN a strana Tibora Mikuša Nová demokracia rozptyľuje skalných voličov HZDS a znižuje už aj také malé šance Mečiara zasadnúť do poslaneckých lavíc.

Už zajtra večer sa dozvieme, či budú tohtoročné voľby pre hnutie smrtiacou injekciou na konci jeho kontroverzného života. Bolo by načase.

Mária Škvarlová
Foto: Flickr.com

Odporúčame

VOĽBY 2010: Biskupi u politikov

VOĽBY 2010: Biskupi u politikov

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) sa pustila do rozhovorov s predstaviteľmi politických strán, ktoré majú podľa prieskumov šancu prebojovať sa v júnových voľbách do parlamentu. Politici iniciatívu vítajú. Hlavným cieľom stretnutí má byť nadviazanie komunikácie so stranami a poďakovanie politikom...

VOĽBY 2010: Orbán na kandidátke SMK chýba. V kampani bojoval

VOĽBY 2010: Orbán na kandidátke SMK chýba. V kampani bojoval

Keďže v redakcii je autor týchto riadkov azda najväčším Maďarom (študoval v Lučenci) pripadlo mu stratiť pár slov na adresu SMK. Hneď v úvode však treba priznať, že momentálnej politike SMK rozumie asi tak, ako keď v Lučenci občas náhodou zablúdi na maďarskú omšu: vie, že ide o veľa, ale máločomu, č...

VOĽBY 2010: Nepotopená loď SDKÚ

VOĽBY 2010: Nepotopená loď SDKÚ

Každý má svoje horúčkovito prežívané politické obdobie. Najosobnejšie som bol vtiahnutý do politiky v roku 1998. Vtedy prichádzala "šanca na zmenu" v podobe SDK. Doma som disponoval ich všetkými propagačnými materiálmi, pár kilometrov som prešiel s "Mikim" Dzurindom na bicykli, svojpomocne som lepil...